Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Anvelope de iarna
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Cauciucuri/Roti
Pages: 1, 2, 3
FAR EASTERN
QUOTE (guerilla @ Oct 9 2008, 08:03 PM) *
comportamentul rutier este categoric imbunatatit. adica este atat de evident ca sta mai bine masina pe viraje incat ma intreb de ce n-au pus dimensiunea asta standard pe masina (daca scoatem factorul cost)


Probabil ca ar afecta(de fapt e sigur) alte caracteristici, adica consumul. Acuma depinde si de ce isi propune costructorul unei masini...
fabitzu
Multumesc pentru raspuns... Cred ca o sa ma orientez catre Goodyear Eagle F1 GS-D3.
AZAZEL
domnilor, am aceeasi problema ca anul trecut.

socrului meu ii trebuie la octavia un set de anvelope de iarna 205/55R16.

anul trecut am cumparat anvelopele(dunlop winter sport 3d cu aceeasi dimensiune) pt focus de la firma unui arab, firma ce se numeste Savhor iar adresa lor este Bd. Ion Mihalache nr. 27, Sector 1 , f aproape de piata victoriei.

pretul platit a fost de 375 ron pe bucata.
anul acesta, aceleasi anvelope sunt pana in 400 ron/bucata iar ultragrip 7 la fel.

de ce sunt atat de ieftine??? peste tot aceste anvelope costa in medie 500ron. am vazut ca ei comercializeaza si anvelope reesapate si poate m-am pacalit anul trecut. cum recunosc o anvelopa reesapata?

este drept ca eu anul trecut anvelopele le-am cumparat la sf lui noiembrie iar DOT-ul era 5206 si 0107 deci anvelopele erau cam vechi. oare de asta erau ieftine?
nu stiu ce sa spun.
voi ati auzit de de firma asta? site-ul lor este www.anvelopa-janta.ro

ce firma este de incredere pt a cumpara anvelope?
OvidiuH
Ti le-au dat asa ieftin pentru ca era un stoc mai vechi ce avea un an si cateva luni. Durata de viata a unei anvelope e de 4, maxim 5 ani.
Savhor e un service bun, dar scump. Discutii pe tema asta mai gasesti aici -> http://www.masini.ro/forum/content/Cauciuc...CINE-CUMPARATI/
AZAZEL
QUOTE (OvidiuH @ Oct 10 2008, 11:25 PM) *
Ti le-au dat asa ieftin pentru ca era un stoc mai vechi ce avea un an si cateva luni. Durata de viata a unei anvelope e de 4, maxim 5 ani.


anvelopele mele aveau maxim 11 luni pt ca eu le-am cumparat undeva in spatamana 48 din 2007 iar ele erau fabricate in sapt 1 din 2007 si sapt 52 din 2006.
cred ca tot de la ei voi lua anul asta pt socra-miu.
alex_knx
QUOTE (AZAZEL @ Oct 8 2008, 07:58 PM) *
dom'le ma tot contrazic cu cineva de pe un alt forum .
ce inseamna inscriptia M+S si in ce conditii o anvelopa este purtatoare de aceasta inscriptie?

el sustine ca orice anvelopa pe care este scris M+S este o anvelopa allseazon.
dar , pe dunlop 3D care este o anvelopa de iarna pur sange sta scris M+S ceea ce ar contrazice teoria lui pt ca dunlop 3D nu este allseazon.

p.s. stiu ca M+S inseamna mud&snow insa cand o anvelopa are aceasta inscriptie?


de aproape un an de zile intru in contact cu tot felul de anvelope si tin sa iti spun din experienta ca sunt anvelope all-season care au inscriptia asta (vezi navigator de la debica sau wrangler hp de la goodyear) sau dupa cum ai intalnit si tu la dunlop 3d care sunt indiscutabil de iarna
f1anatic
QUOTE (alex_knx @ Oct 13 2008, 08:14 AM) *
de aproape un an de zile intru in contact cu tot felul de anvelope si tin sa iti spun din experienta ca sunt anvelope all-season care au inscriptia asta (vezi navigator de la debica sau wrangler hp de la goodyear) sau dupa cum ai intalnit si tu la dunlop 3d care sunt indiscutabil de iarna



Sefule, eu zic sa o iei usurel cu reclama. In cel mai bun caz iti recomand sa o faci prin mesaje private, fara sa dai preturi si alte chestii. Simplul fapt ca nu ai dat un nr. de tel sau un website nu exclude faptul ca nu ti-ai facut reclama.

Iti multumesc.
air_wolf
M+S inseamna Mud+Snow; un pneu marcat M+S inseamna ca intruneste un anumit standard. si pneurile all-season pot fi marcate asa, dar asta nu inseamna ca sint doar pentru zapada. pneurile doar pentru zapada sint marcate asa:
deci daca vreti doar pneuri de iarna, cautati acest simbol pe gume.
eu unul as cumpara doar bfg-uri pentru orice tip de masina. mai scumpe dar nici eu nu-s iefin daca ma stric. sngurul loc unde n-as pune gume de 300eur bucata pe masina ar fi in padure, unde merita sa strici o guma de 100eur in loc sa strici una de 300.
M A R I A N
QUOTE (air_wolf @ Oct 16 2008, 03:50 PM) *
eu unul as cumpara doar bfg-uri pentru orice tip de masina. mai scumpe dar nici eu nu-s iefin daca ma stric. sngurul loc unde n-as pune gume de 300eur bucata pe masina ar fi in padure, unde merita sa strici o guma de 100eur in loc sa strici una de 300.


300 de euro pentru o anvelopa de marime uzuala (195/205/215 latime si 65/60/55/50/45 inaltime cu R15, R16, R17) pentru un autoturism mi se pare exagerat (si nici nu stiu sigur daca e vreuna care sa coste atat, poate doar alea de iarna cu tinte pentru mers pe gheata)

A, daca vorbim de diametre foarte mari sau de pneuri pentru SUV-uri, nu cred ca e o suma mare.
T u d o r
Pai Air are jante de 21"... biggrin.gif
Rebel
Recomand Bridgestone Blizzak. Nu stiu cat costa in Romania though confused.gif
OvidiuH
Nu sunt exagerat de scumpe, insa sunt superbe in conditii de iarna.
Henry90720
Eu am ales, pentru dimensiunea 195/65 R15 91H, Continental ContiWinterContact TS 830, la pretul de 197 lei/bucata.
Mi se pare un raport pret/calitate excelent, avand in vedere si rezultatele din testele ADAC de anul asta.
air_wolf
QUOTE (M A R I A N @ Oct 17 2008, 10:55 PM) *
QUOTE (air_wolf @ Oct 16 2008, 03:50 PM) *
eu unul as cumpara doar bfg-uri pentru orice tip de masina. mai scumpe dar nici eu nu-s iefin daca ma stric. sngurul loc unde n-as pune gume de 300eur bucata pe masina ar fi in padure, unde merita sa strici o guma de 100eur in loc sa strici una de 300.


300 de euro pentru o anvelopa de marime uzuala (195/205/215 latime si 65/60/55/50/45 inaltime cu R15, R16, R17) pentru un autoturism mi se pare exagerat (si nici nu stiu sigur daca e vreuna care sa coste atat, poate doar alea de iarna cu tinte pentru mers pe gheata)

A, daca vorbim de diametre foarte mari sau de pneuri pentru SUV-uri, nu cred ca e o suma mare.


da, anvelopele speciale de teren costa atit, profil ca acestea:
sau ca acesta

am si specificat ca doar in padura n-as da atitea sute de euro pe un cauciuc. dar pe sosea, unde pot face si 60.000km cu un set, as da bani ca sa am cauciucuri bune. conteza foarte mult un cauciuc bun, mai ales la frinarea pe suprafete alunecoase.

@tudor: jante de 15, gume de 31" teehee.gif
adrian_flavius
O intrebare simpla: cand sa pun cauciucurile de iarna pe masina? W/e care tocmai a trecut ar fi fost taman bun pentru asa ceva: carosabil ud, temperatura exterioara sub 10 grade Celsius...voi cand le montati de obicei?
G e o r g e
cand timp de cateva zile dimineata sunt sub 10 grade:)

de cand cu rwd le-am si pus pe masina .
adrian_flavius
Aha...deci as fi putut deja sa le incaltz...eh, nu e timpul pierdut, vad ca temperaturile, dimineata, de vreo saptamana, sunt oricum sub 10 grade...

Buuun, asta inseamna ca sambata, daca nu am alte treburi, o sa-mi programez o vizita la baietii de la vulcanizare...sa-mi pun gumele pe Totos... thumbsup.gif

Mersic de sfat! rolleyes.gif
OvidiuH
Anvelopele de iarna se pun cand temperatura scade sub 7 grade C. Eu probabil le pun pe la mijlocul lui noiembrie. Se pare ca vremea se incalzeste saptamana asta.
AZAZEL
QUOTE (OvidiuH @ Oct 27 2008, 02:23 PM) *
Anvelopele de iarna se pun cand temperatura scade sub 7 grade C. Eu probabil le pun pe la mijlocul lui noiembrie. Se pare ca vremea se incalzeste saptamana asta.


de aceeasi opinie sunt si eu, mai ales ca temperatura in timpul zilei urca spre 20 grade. cred ca cel mai probabil incepand cu 7 noiembrie le voi monta.
adrian_flavius
Baieti, vreau un set de iarna si pentru Matiz-ul consoartei...deocamdata am gasit asa ceva: http://www.laros.ro/detailpr.php?p=173&seq=173 merita? daca aveti si alte sugestii, astept...

Mentionez ca sotia nu depaseste decat foarte rar 120-130 km/h, masina este folosita in 90% din timp in oras, iar iarna nu va atinge in nici un caz viteze de "top" cu ea...deci niste anvelope corecte, si cu un raport calitate/pret bun...
Hoinar
QUOTE (adrian_flavius @ Nov 18 2008, 01:49 PM) *
Baieti, vreau un set de iarna si pentru Matiz-ul consoartei...deocamdata am gasit asa ceva: http://www.laros.ro/detailpr.php?p=173&seq=173 merita? daca aveti si alte sugestii, astept...

Mentionez ca sotia nu depaseste decat foarte rar 120-130 km/h, masina este folosita in 90% din timp in oras, iar iarna nu va atinge in nici un caz viteze de "top" cu ea...deci niste anvelope corecte, si cu un raport calitate/pret bun...


Un amic si-a luat pt Matizul lui 4 cauciucuri de iarna Debica la o superoferta (din Metro sau Kaufland) - 90 de lei/cauciuc si la 3 cumparate, al 4-lea e moca smile.gif. Si el foloseste masina doar in oras...
Foarte bune n-or fi cauciucurile astea... da' au o mare calitate! Pretul smile.gif. Oricum patinezi cu ele mai putin decat cu alea de vara...
Sau vezi prin Carrefour, ca aveau oferte faine cu anvelope Pirelli.
ddaas
care este pretul "normal" cerut de vulcanizari pt a da jos cauciucurile de vara de pe jante si a-le pune pe cele de iarna + echilibrat?

Multumesc.
adrian_flavius
Eu am dat 82 de lei (adica 85 cu "bacsis" de-o bere...), la urmatoarele operatiuni: dat jos anvelopele all-season, montat cele de iarna, echilibrat toate rotile, montat la loc pe masina...cam o ora de munca pe stand...acuma depinde si de "locatie", cred ca poti gasi mai ieftin, dar nu cu prea mult...
OvidiuH
QUOTE (ddaas @ Nov 19 2008, 04:40 PM) *
care este pretul "normal" cerut de vulcanizari pt a da jos cauciucurile de vara de pe jante si a-le pune pe cele de iarna + echilibrat?

Multumesc.

Īn jur de 75-80.
adrian_flavius
Astazi am avut dovada cea mai clara a necesitatii anvelopelor de iarna pe Totos: in zona Bascov mi-a iesit un Logan in fata, dintre blocuri, fara sa se asigure...m-am infipt cu toata puterea in frana, a intrat ABS-ul, a carait urat, dar masina a ramas pe traiectorie si am reusit sa opresc la vreo cativa cm de bou...mai aveam un pic si ma infigeam cu toata forta chiar in portiera din dreptul lui...Doamne, ce i-am spus...nici macar nu se uitase, iesea la stanga...dintre blocuri direct in DN...eu nu pateam mare lucru (cu exceptia daunelor la "fier"), el, Doamne-fereste, se alegea lovit/ranit...sau chiar mai rau...
adrian_flavius
hopa-tzopa, Moshu' a venit la sotie inainte cu vreo 20 de ore...adica i-am cumparat gume de iarna...super-faine, unidirectionale, santuri adanci si frumoase, 105 lei/bucata...numai ca am uitat ce marca sunt...va spun mai incolo...duminica cred ca ma duc sa le montez...sa vezi ce fericit o sa fie Matizelul... rolleyes.gif
adrian_flavius
Anvelopele sunt Nexen Winguard, dimensiuni: 155/65/R13 73T, made in Korea (la mama lor), saptamana de productie 37 din 2008 (adica undeva prin august-septembrie, cred...), si ieri le-am montat...fara azot, si cu una bucata janta indreptata pe stand (sunt din otel, si sunt foarte "maleabile"... ninja.gif ), toata distractia a costat 75 de lei (5 lei bacsisul...), si a durat cam o ora...alta vulcanizare decat cea la care am facut Totosul acum 2 saptamani...intr-adevar, exista si locatii mai ieftine...numai ca nu toate sunt deschise duminica dimineata...aici, fara sa indrept janta, toata distractia s-ar fi terminat cu vreo 50 de lei scosi din buzunar...asa, s-au mai adaugat 20 de lei, pentru indreptat...nota bene pentru la primavara...

Am dat o raita de vreo 10 km dupa montaj, sa vad cum se simte...numai ca temperatura in Pitesti era de peste 11 grade, asfaltul uscat, nu am reusit sa-mi dau seama de aderenta superioara in conditii de iarna...iar Matiz-ul nu exceleaza la capitolul antifonare, asa ca imediat ce treci de niste turatii/viteze, poti sa rulezi si cu senile de tanc, ca oricum nu mai auzi zgomotul anvelopelor (cum se intampla la Totos)...

Oricum, acum stau mai linistit...cel putin Matizelul e "incaltat" cum trebuie...
cosmindaniel
Reclama face livrari in toata tara.
OvidiuH
Cam reclama pentru un prim mesaj....
adrian_flavius
Ovidiu, asta ma pregateam sa spun si eu...parca-parca pute ceva... ma rog, sa-i uram omului bun-venit pe forum, si poate ne spune si cateva "avantaje" ale achizitiei de la astia... laugh.gif
screp
salut,
dupa ce am citit tot forumul am aflat cateva chestii de folos. dar inca nu stiu ce anvelope sa-mi cumpar. ieri am intrat cu masina in tara si rulez pe gume de vara. norocul meu e ca un 4x4 audi allroad si se descurca binisor. m-am dus la cateva service-uri azi 24 dec dar nu am gasit nimic pe stoc. o sa merg din nou pe 29 si mi-ar prinde bine niste recomandari. am nevoie de anvelope marime 225/55 R17. mi-a recomandat cineva Vredstein Wintrack 4 Xtreme, le-am gasit la 650 RON. orice sfat este apreciat. mersi.
Nicu
Cristi2
Vrederstein sint bune, tot ok as zice Nokian-urile.
N-am o parere proasta nici legat de Matadoare.
air_wolf
bfg-uri. eu as lua bf goodrich cu ochii inchisi la orice ora.
Henry90720
Nici macar unul dintre producatorii de pneuri, oricat de consacrat ar fi in domeniu, nu produce anvelope de toate dimensiunile care sa se situeze pe primele locuri in testele efectuate sau in preferintele cumparatorilor. Marcile premium de pneuri, precum Michelin, Continental, Bridgestone, Dunlop, Pirelli, GoodYear nu au reusit acest lucru. Tocmai de aceea cred ca ar trebui avuta in vedere, atunci cand facem o recomandare, dimensiunea pneurilor.

Pentru teste si opinii ale cumparatorilor pot fi consultate site-uri de genul www.adac.de si www.tyretest.com ...
James Kilowatt
Oricum, si unul "mediu" de iarna e muuuult mai bun pe zapada decat unul de top de vara. Sau decat unul allseasons.

Azi am vazut asta pe viu... un Mertzan, un BMW si o Laguna erau incapabile sa urce azi dimineata o panta lesinata din ORAS. Ala cu mertanul a accelerat ca innecatul, i-a fugit fundul si a lovit si o masina parcata lateral. A nins, si pe jos era un strat de gheta si zapada deasupra. BMW-ul si Laguna erau noi, sigur aveau si controlul tractiunii.... Pneurile mele de iarna sunt de kko (le-am capatat odata cu masina, nu le-am ales eu) si totusi nu am avut asemenea probleme.

Au dreptate asigurarile la nemti sa nu plateasca daca faci un accident iarna incaltat cu pneuri de vara.... ar trebui sa devina obligatorii pentru toata lumea iarna. Nu e nimeni obligat sa stea dupa tine in trafic pentru ca nu esti capabil sa urci un amarat de deal. Pe langa faptul ca ai sanse mari sa indoi inca niste masini sau oase nefiind capabil sa opresti.
Henry90720
Da, si eu cred ca pneurile de iarna ar trebui sa fie obligatorii. Din cauza unora care nu-si incalta autoturismele cu anvelope de iarna se pot produce accidente mortale.
V_I_C_T_O_R
Urasc oamenii care nu au cauciucuri de iarna in dotare, dar ii urasc si mai mult pe cei care nu le au dar au impresia ca avand o supermasina cu 'shpe mii de controale de tractiune ESP/ASR/DSR/JVC tongue.gif , fac ele treaba care ar trebui sa o faca anvelopele de iarna - adica figurantii ieftini omologii "paltonarilor" de pe partii. yucky.gif

Unde ati gasit preturi bune pentru anvelope?? Si eu ma orientez acum de niste cauciucuri de iarna, am citit f multe review-uri pozitive despre Vredestein-ul Snow Track, dar si Nokian cred ca este ok. Am gasit pe un site dedicat vanzarii de anvelope www.cauciucuridirect.ro preturi destul de bune, in jur de 530 ron/buc. Daca stiti voi si alte surse mai bune astept cu nerabdare.
FAR EASTERN
QUOTE (James Kilowatt @ Jan 5 2009, 09:48 PM) *
Oricum, si unul "mediu" de iarna e muuuult mai bun pe zapada decat unul de top de vara. Sau decat unul allseasons.

Azi am vazut asta pe viu... un Mertzan, un BMW si o Laguna erau incapabile sa urce azi dimineata o panta lesinata din ORAS. Ala cu mertanul a accelerat ca innecatul, i-a fugit fundul si a lovit si o masina parcata lateral. A nins, si pe jos era un strat de gheta si zapada deasupra. BMW-ul si Laguna erau noi, sigur aveau si controlul tractiunii.... Pneurile mele de iarna sunt de kko (le-am capatat odata cu masina, nu le-am ales eu) si totusi nu am avut asemenea probleme.

Au dreptate asigurarile la nemti sa nu plateasca daca faci un accident iarna incaltat cu pneuri de vara.... ar trebui sa devina obligatorii pentru toata lumea iarna. Nu e nimeni obligat sa stea dupa tine in trafic pentru ca nu esti capabil sa urci un amarat de deal. Pe langa faptul ca ai sanse mari sa indoi inca niste masini sau oase nefiind capabil sa opresti.


Asta cred ca mai tine si de "skill". Una e sa nu ai suprafata de rulare buna(pe gheata nu faci fata nici cu mama cauciucurilor de iarna, daca ai de urcat la deal) si alta e sa nu stii cum sa abordezi o rampa...
Eu deocamdata intru in categoria celor pe care-i uraste V I C T O R. Adica INCA fara anvelope de iarna. Dar nu ma duc ca innecatul la drum pe orice conditii.
Poti fi inconstient in corice conditii, chiar si in cele considerate "regulamentare" sau "obligatorii". Totul tine de "pregatire". smile.gif
Henry90720
@VICTOR: Eu am cumparat de la http://www.webtire.eu/
Preturile sunt ok, mai ales daca prinzi si vreo oferta.
James Kilowatt
@Far
Eu zic sa-ti pui, si vei vedea diferenta. La urma urmei nu e un moft sau o cheltuiala inutila..... cat timp mergi cu alea de iarna nu mergi cu alea de vara, adica nu te costa in plus mai nimic. Doar n-o sa ai toata viata un singur set de cauciucuri, daca tot trebuie mai multe de ce sa nu fie si adaptate conditiilor...
Eu am vazut clar diferenta de motricitate intre kleber-urile mele de iarna si michelin-urile unuia cu Laguna.... aceeasi strada, tractiune fata amandoua, eu n-am avut probleme, ala nu era in stare sa plece de pe loc la deal. am mers in spatele lui cam 300m. Il lasam sa se chinuie 5 minute sa inainteze 20m, de doua ori l-am si impins, apoi mergeam iar dupa el, ma opream, il asteptam iar sa se departeze, iar ma luam dupa el...
FAR EASTERN
QUOTE (James Kilowatt @ Jan 6 2009, 11:03 PM) *
@Far
Eu zic sa-ti pui, si vei vedea diferenta. La urma urmei nu e un moft sau o cheltuiala inutila..... cat timp mergi cu alea de iarna nu mergi cu alea de vara, adica nu te costa in plus mai nimic. Doar n-o sa ai toata viata un singur set de cauciucuri, daca tot trebuie mai multe de ce sa nu fie si adaptate conditiilor...
Eu am vazut clar diferenta de motricitate intre kleber-urile mele de iarna si michelin-urile unuia cu Laguna.... aceeasi strada, tractiune fata amandoua, eu n-am avut probleme, ala nu era in stare sa plece de pe loc la deal. am mers in spatele lui cam 300m. Il lasam sa se chinuie 5 minute sa inainteze 20m, de doua ori l-am si impins, apoi mergeam iar dupa el, ma opream, il asteptam iar sa se departeze, iar ma luam dupa el...


Foarte corect.
Pai ziceam ca INCA... adica urmeaza sa ma dotez. Cum spuneam si in subiectul despre masina mea, am de cautat o dimensiune nu prea usor gasibila. Cel putin pe la noi prin tara. Iar ce am zarit era la pret de ala, "destul de bun", cum zice V I C T O R.
ozz86651
QUOTE
BMW-ul si Laguna erau noi, sigur aveau si controlul tractiunii....


Pai de aia. Si tot de aia au un buton in bord sa-l dezactivezi. Scrie si la manual in ce situatii.
OvidiuH
QUOTE (FAR EASTERN @ Jan 6 2009, 04:44 PM) *
(pe gheata nu faci fata nici cu mama cauciucurilor de iarna, daca ai de urcat la deal)

Cu astea ajungi si pe acolo, mai ales daca le pui si tinte. smile.gif

http://www.tirerack.com/tires/BigPic.jsp?s...l=Blizzak+WS-60

Uite-le cum merg fara tinte -> http://www.youtube.com/watch?v=VVqCgW__BYU
mike.omega
QUOTE (ozz86651 @ Jan 7 2009, 09:39 AM) *
QUOTE
BMW-ul si Laguna erau noi, sigur aveau si controlul tractiunii....


Pai de aia. Si tot de aia au un buton in bord sa-l dezactivezi. Scrie si la manual in ce situatii.

Asa si?! Crezi tu ca mai citeste cineva manualul de utilizare in ziua de azi? Pai ce? nu ne-am nascut atotstiutori si destepti de nu mai putem? teehee.gif
Tot in manualul ala scrie ca ESP-ul sta decuplat pana la 50kmph.

PS: de obicei odata cu ESP-ul dezactivezi si ASR wink.gif
adrian_flavius
Victor, eu am luat de la Laros International...uite site-ul: www.laros.ro
OvidiuH
QUOTE (V_I_C_T_O_R @ Jan 6 2009, 02:57 PM) *
Am gasit pe un site dedicat vanzarii de anvelope www.cauciucuridirect.ro preturi destul de bune, in jur de 530 ron/buc. Daca stiti voi si alte surse mai bune astept cu nerabdare.

Pe langa cauciucuridirect.ro vezi si la tireshop.ro
V_I_C_T_O_R
Multumesc pentru sugestii, intradevar am gasit oferte interesante dar am ramas la oferta unui magazin din Arad, care imi aduce Vredestein Wintrac Xtrem cu 105 eur + TVA. Eu zic ca e ok avand in vedere ca la restul de prin zona nu am gasit decat peste 700 ron si inca prefer sa le iau dintr-un magazin decat de pe net whistling.gif .
V_I_C_T_O_R
Revin acum cu o alta intrebare, alte accesorii gen bari transversale nu stiti unde pot gasi, mai ieftin decat cele de la reprezentanta ca au niste preturi......... sick.gif
Watcher
Strict pentru vredestein eu folosesc NUMAI APCO - este importatorul deci iti da cele mai mici preturi ;-) si in plus iti da si montaj + echilibrat gratis.
AZAZEL
am fost la munte weekendul asta si era o familie cu o toyota avensis si anvelope de vara. stau si ma intreb cum au reusit sa ajunga la moeciu pt ca sambata dimineata inca era zapada batatorita si un strop de greata pe jos. au parcat in curtea pensiunii si aproape ca nu au mai putut sa iasa cu toate ca in curte era LOC DREPT. eu faceam manevrele de parcare/intoarcere samd ca si cum eram pe autostrada pe timp de vara. nu exista comparatie intre randamentul pe vreme de iarna a unei anvelope dedicate sezonului comparativ cu rotile de vara.

pana una alta am ajuns si pe partie la bran si am avut ocazia sa comparin parcarea de la partie dunlop wintersport 3d-ul ce-l am eu pe masina si good year ultragrip 7-le ce-l are frate-miu. pana azi am trait tot timpul crezand ca good year-ul este mai bun si ca m-am zgarcit la 30ron /anvelpa diferenta de pret. 3d-ul este cu o clasa peste ultragrip 7 si a fost un moment in care mi s-a demonstrat asta cu varf si indesat.

frate-miu dadea vina pe faptul ca anvelopele lui au fost rulate 20.000km si ale mele aprox 6.500. nici vorba de asta. am pus eu mana si am verificat santurile ce le are la anvelope si erau perfecte. pur si simplu 3d-ul este mai bun ca ultragrip 7. eu am ford focus, frate-miu megane deci masinile sunt pe acolo ca si nivel. ambele cu controlul tractiunii, ambii soferi la fel de experimentati.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.