Help - Search - Members - Calendar
Full Version: A auzit cineva de AutoSystemPlus
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Cristian27385
A auzit cineva de AUTOSYSTEMPLUS?
Ati cumparat prin ei?
Sau este o tzeapa?

Am vazut ca au shi un site shi din ce spune acolo pare un pic de joc piramidal...
stefan_ieu
Sigur e un joc piramidal. Nu am avut eu relatii cu ei si nici nu stiu pe nimeni care a participat, dar s-a interesat un cunoscut si prin descrierea "serviciului" era clar un joc piramidal. Asa ca nu ti-as recomanda..... risti sa :banghead:
alex20
smile.gif
cristianc
Chiar e un joc piramidal sau un sistem de achizitie in rate?
stefan_ieu
Din descrierea respectivlului eu am inteles urmatorul lucru:
Toata lumea da cate X Euroi, se achizitioneaza masini si se dau la primii de pe lista... samd
Idee e asa : sa presupunem ca o masina costa 10.000E si rata e de 1000E (plus dobanda care e de fapt comisionul lor).
Daca vin 10 clienti, in prima luna se strang de o masina, care se cumpara si se da primului de pe lista. A doua luna se ia alta masina si se da celui de-al doilea, samd. Evident, daca mai vin, aia din fruntea listei iau masini mai repede, dar principiul ramane.
Concluzie : nu e chiar joc piramidal clasic, adica aia din fata listei nu "iau de 8 ori" astfel incat la un moment dat unii sa ramana cu ochii in soare, da' tot o nasoleala e, ca unii iau masina dupa ce au dat mai multe rate (iar in cazul extrem, dupa ce au platit toti banii), ceea ce mi se pare total aiurea.
Fiecare face cum vrea.
cristianc
Uite cineva imi sopteste ca asta se numeste CAR tiganesc!
Evident ca in cazul asta nu se vor baga decat poetii!..si doctorii tongue.gif
stefan_ieu
Care doctori bre? Poate profesorii....
Cristian27385
Nu zic ca in teorie (cum explica ei acolo sistemul) nu ar fi bine. Numai ca am vazut la atribuiri parca trei chestii: punctatie, atribuire, licitatie...
ideea ar fi sa nu iei masina dupa ce aproape ai platit-o :shock: ...

m-ar interesa strict daca a folosit cineva sistemul
robert constantin31470
Eu am fost la ei. Sa va explic ce mi-a zis fata de acolo. Platesti rata, ratele depinde si astepti, poti sa iei masina sau nu perioada de asteptare este intre o luna si 7 ani. Stateam si ma gandeam cine e atat de prost sa plateasca rate la o masina pe care o ia peste 7 ani, masina care deja este veche din orice punct de vedere. Ps mi se pare o mare teapa,.

sa va spun ce mai scria in josul contractului. Punctele care mi s-au parut mie cele mai interesanta.NU citez, ca nu mai stiu exact cum scria acolo.


1) Autosistem isi rezerva dreptul de a folosi masina in scopuri publicitare( cu referire la stikers) va dati seama cum o fi sa iti umpli masina de reclame

2) In orice moment esti obligat, la cererea Autosystem, sa cedezi masina.Daca ei au nevoie de ea.


Si acum am si eu o intrebare pt cine vrea sa-mi raspunda. Unde sunt, politia economica, garda financiara, primaria acum. Nu cred eu ca ei nu stiu situatia de la excrocii astia. Asa ceva este de neconceput.

Ce parere aveti?
alexandru32370
orice oferta in lumea asta contine avantaje pentru cel care ofera.
tu, cumparatorul, pui botul sau nu, nu-ti da nimeni ceva moaca.
astia de care intrebi tu sunt un fel de clanul camatarilor care au umplut mass media actuala iar groapa cu lei e reprezentata de stelutele insesizabile din josul contractelor sau din dosul lor.
Parerea mea daca vrei sa platesti mai putin ia un credit de nevoi personale de la o banca si-ti completezi suma de care ai nevoie fara sa mai platesti CASCO care-i destul de mult in fiecare an.
Radu33501
Parerea mea.

Cea mai mare teapa de pe lumea asta.
1. Tu incepi sa dai un avans la masina.
2. Platesti rate vre-o 4 ani
3. Poate iti vine randul sa iti dea o masina(daca nu pleaca patronul in strainatate).
4. Gandeste-te ca este un joc piramidal si tu trebuie sa stai la rand pana isi iau cei care au inceput mai devreme ratele!!!!
5. Un cunoscut s-a bagat (a dat vre-o 100 mil pt o Solenta ....si tot plateste), pana azi el nu are nici o masina. Cred ca are vre-o 6 luni cel putin, oricum s-a bagat pe la inceput.

Daca vrei sa "pierzi" niste bani incearca.......
Andrei-287
Intr-adevar un fel de CARITAS....cu masini laugh.gif laugh.gif laugh.gif
alexandru108728
... Este o mare tzeapa firma de auto finantzare "Auto Sistem Plus" ! Eu am participat la acesta firma pt. a-mi achizitziona o dacia solentza..intradevar.. am primit aceea masina, dar numai cu un avans de 70% si cu rate platite timp de un an de zile... am fost un mare fraier ... :bash: ... dar am reusit sa nu fiu tzepuit de aceasta firma... acum platesc o rata de 100 ron pe luna.. si mai am foarte putzin de platit.. sfatul meu este sa va ducetzi la o banca pt a va putea achizitziona masina dorita...
Adevarul este ca ai o dobanda de 3 %, ceea ce este ok, dar numai ca trebuie sa platesti o taxa de inscriere si o rata lunara timp de 8 ani.. trebuie sa treci prin mai multe etape pt achizitzionarea masinii dorite de catre dumneavoastra... se poate castiga prin trei feluri in acest mod de auto finantzare... prin licitatzie ( scriind intr-un plic ratele pe care le putetzi achita fiind intr-un nr. foarte mare pt a castiga aceasta licitatzie ) bicycle.gif ... prin punctare ( platind in avans foarte multe rate firmei pt castigarea acestui concurs de autofinantzare :ban: ) ... sau prin treagere la sortzi ( :bandit: asteptand sa pice norocul pe capul vostru ) ... mult succes! :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.