Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Bmw e30 VS. Mercedes 190e
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
ciobanu48342
Exista cineva care a condus ambele masini si poate sa imi dea niste sfaturi la achizitie?cum se comporta masinile in viraje, cat de scumpe sunt de intretinut, se gasesc piese...?
air_wolf
la bmw gasesti piese peste tot. multe masini la dezmembrari, multe masini excelente in germania. la mercedes la fel, masinile n-au fost toate alergate. ideal este sa gasesti una la care tabla si interiorul sa arate impecabil, pentru ca restul se rezolva repede si ieftin. atentie la praguri, pasajele rotilor, prinderile amortizoarelor. una care are vopseaua originala e destul de greu de gasit.
ca motorizari, daca te tine buzunarul de impozit, mergi pe cele mari care ofera si senzatii la volan. ideal la mercedes este un 2.5 16v, la bmw un 325iX. cauta unele din ultimul an de productie.
ca si stil de condus bmw-ul este mai agresiv. mercedesul este mai stabil si are un usor avantaj iarna daca nu e comparat cu 325iX-ul. iX-ul e mai greu de intretinut.
ca aspect bmw-ul in 2 usi bate mercedesul, care nu s-a produs decit in 4 usi - dar asta e o chestiune de gust.
am avut bmw dar acum as alege mercedesul pentru ca il poti conduce si relaxat si in forta. bmw-ul cere el sa fie condus in forta.
florin55503
bmw-urile de genul asta toate au fost alergate de au cazut tablele de pe ele. rar mai gasesti unul intr-o stare acceptabila. mai bine te-ai uita la un e34. e mai mare, mai spatios, mult mai stabil, mai sigur. o combinatie foarte buna ar fi 525 de 190 cp. un motor modern chiar si avannd in vedere standardele de acum. sau daca nu vrei sa platesti impozit mare 520 cu 24 v de 150 cp
_Titus_
QUOTE(air_wolf)
la bmw gasesti piese peste tot. multe masini la dezmembrari, multe masini excelente in germania. la mercedes la fel, masinile n-au fost toate alergate. ideal este sa gasesti una la care tabla si interiorul sa arate impecabil, pentru ca restul se rezolva repede si ieftin. atentie la praguri, pasajele rotilor, prinderile amortizoarelor. una care are vopseaua originala e destul de greu de gasit.
ca motorizari, daca te tine buzunarul de impozit, mergi pe cele mari care ofera si senzatii la volan. ideal la mercedes este un 2.5 16v, la bmw un 325iX. cauta unele din ultimul an de productie.
ca si stil de condus bmw-ul este mai agresiv. mercedesul este mai stabil si are un usor avantaj iarna daca nu e comparat cu 325iX-ul. iX-ul e mai greu de intretinut.
ca aspect bmw-ul in 2 usi bate mercedesul, care nu s-a produs decit in 4 usi - dar asta e o chestiune de gust.
am avut bmw dar acum as alege mercedesul pentru ca il poti conduce si relaxat si in forta. bmw-ul cere el sa fie condus in forta.


nu puteam spune mai bine , ai exprimat perfect si punctul meu de vedere
am avut si eu un 325 ix coupe ; intr-adevar nu-l puteam conduce linistit oricat as fivrut ...la viteza mica daca-l ambalai facea un zgomot ca fugeau toti pietonii din calea mea
aceea e singua masina de care-mi pare rau si acum ca am dat-o dar la vremea aceea piesele specifice acelui model se gaseau extrem de greu

inca o chestie : masina se inchidea atat de etans ca trebuia sa dau cu usile de mama focului ca sa se inchida sau sa las trapa putin deschisa si le inchidea un copil de 2 ani , ceea ce nu am mai intalnit la vreo alta masina pe care am detinut-o...calitatea fabricatiei era de exceptie
ciobanu48342
si la mercedes piesele se gasesc la fel ca la e30?esti sigur ce mercu e mai stabil???stiam ca bmw e cu stabilitatea si mercedes cu confortu
air_wolf
mercedesul este mai stabil, vorbim aici de masini stock, fara suspensii modificate, fara jante sau cauciucuri mai late. se conduce mai usor decit bmw-ul.
piese sint peste tot, ma uit doar pe lizeanu si vad o gramada de magazine cu piese de mercedes.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.