Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Intrebare intrebatoare... :) Swift pe benzina sau diesel???
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki > Swift
Radu Gabriel113991
Salut,
va anunt de la inceput ca sunt un viitor sofer (inca putin si dau examenul auto) si doresc sa achizitionez o masina noua.
Dupa indelungi cautari m-am oprit la suzuki swift pentru care am facut o pasiune deja, dupa toate pozele si parerile de pe internet. smile.gif
Acum sunt intr-o dilema, sa comand un 1.3 GS sau modelul pe diesel?
Doresc diesel pentru un consum cat mai scazut de combustibil si arata foarte bine pe hartie ce scrie despre el...
Am aflat de la reprezentanta B&S din Stefan cel Mare, ca motorul diesel este produs de catre Fiat... iar despre Fiat nu prea am auzit de bine... in schimb agenta de vanzari mi-a laudat motorul acesta (logic).
Acum as vrea sa aflu pareri de la cei care se pricep mai mult in domeniu si mai ales de la posesori de suzuki swift.
Imi doresc sa circul cat mai mult cu masina prin tara si nu numai, fara sa mai spun ca si traficul din bucuresti nu este deloc placut, asa ca de aici si dorinta unui diesel.
Asadar, diesel sau benzina???
Astept parerile voastre cat mai repede posibil...
Va multumesc anticipat...
Costanza86138
FIAT are motoare diesel exceptionale. Le gasesti si pe Opel sau SAAB.
Mircea109037
Salut!
Vad ca diferenta de pret este foarte mica asa ca... motorina, clar!
Stefan80241
Uita-te si la dotari. Dieselul GLX (un fel de versiune medie, ca dotari) e cam la aceiasi bani cu 1.3-ul GS (full options). Varianta GLX pe benzina, cu motor de 1.3, e cam cu 1000e mai ieftina. Aici tu hotarasti daca esti dispus sa dai diferenta asta. Un alt avantaj in favoarea benzinei ar fi performantele sportive, desi nici cu dieselul nu mi-ar fi rusine (face suta in 11.5 secunde, comparativ cu, sa zicem, Fabia cu aceeasi motorizare, care o atinge in aproape 16 secunde).
Evident dieselul castiga la capitolul consum.
chevy
Da. Dar si la capitolul intretinere. Daca vorbiti de motorul de 1.3 este de origine Fiat, fabricat in India. Este un motor fiabil, consuma putin, dar si zgomotos.
Eu unul as prefera benzina. Sunt motoare bune, de generatie noua, fiabile si care la fel nu consuma mult. Daca aduni toate cheltuielile, diferenta de 1000 de euro poate fi recuperata la abia 50.000 de km. Asa nu diesel-ul nu mai renteaza.
Stefan80241
Eu din cat am putut sa-mi dau seama in cele 10 minute de drive test nu mi s-a parut neaparat foarte zgomotos. Poate ca e cockpitul izolat bine, sau poate din cauza ca n-am prea urcat-o nici io mai sus de 3000 de ture, cred...

Oricum daca stau sa ma gandesc, consumul declarat de 8% il depaseste pe cel de la Yaris. Dar ce vrei, e fasneata, se accepta smile.gif
florin55503
ia-ti masina pt care ai bani. la diesel iti recuperezi intotdeauna banii la revanzare.
daca stai sa verifici piata sh nu la swift pt ca nu a are asa ceva) la orice masina vei vedea ca varianta pe benzina e mai ieftina cam cu aceiasi valoare, daca nu mai mare ca cea initiala. daca nu ai bani de diesel cumpara benzina, dar daca ai destui bani pt diesel cumpara-l.
florin55503
scuze : e postul de mai sus e vb de diferenta de pret intre diesel si benzina
Radu Gabriel113991
Cred ca imi voi recupera investitia daca iau diesel, e prima mea masina si intentionez sa o tin pentru cel putin 3-4 ani de cand o voi lua.
Timpul de la 0-100 km este de vreo 13-14 secunde, nu 11 secunde (probabil era benzina), asa scrie despre ea pe site-uri.
Voi face bineinteles si un drive test inainte, am un prieten pasionat care mi-a promis ca o sa o testeze si el la maxim... smile.gif)
Consumul de 8% este la benzina, avand in vedere traficul din oras, cred ca va fi chiar mai mare... nu dau banii pe afara si o voi lua si in lising, asa ca n-as vrea sa raman in pana de bani si sa fiu sofer de duminica... smile.gif
Imi doresc sa cred ca si pe varianta diesel are ceva vana in ea si ca nu va fi o masinuta lenesa.
Si inca ceva, s-ar putea sa iau decizia fatala pentru un barbat... DA, SA MA INSOR!!! smile.gif Asa ca va fi o masina de familie... cred...
Daca mai aveti cate ceva din ce mai stiti despre ambele variante, astept raspunsurile voastre.
Sa nu uit, am inteles ca din toamna se vor aduce imbunatatiri swift-ului, gen climatizare automata, spoiler parca si nu stiu mai ce. Este adevarat? Si daca da, se vor aplica pe toate variantele de swift???
Stefan80241
E de 11.5 tipul de acceleratie de la 0 la 100, la diesel. 11 la benzinarul de 92 si 10 la cel de 102. Daca nu ma crezi uita-te aici:

http://www.suzuki-romania.ro/modele/swift/...ac-70cp_13.html

Acelasi lucru mi l-a zis si dealerul din Stefan cel Mare. Asa ca are nerv, chiar si dieselul.
Vlad108086
Datorita unor circumstante nefericite , pe care le-am povestiti pe alt topic , am avut pe mana si swift diesel si pe benzina de 1,3. Avantajul net al celui pe motorina este consumul , daca vorbim de sportivitate atunci cel 1,3 este net superior. Chiar daca e motorul mic , atunci cand treceam de 4000 de ture fugea frumos de tot.
Chiar am plimbat un prieten cu el si ma intreba de ce am dat banii pe SSS cand asta de 1,3 merge asa de bine. O sa il plimb acu cu SSS-ul ca sa ii raspund la intrebare biggrin.gif
Andrei Suzuki
Aoleu,taci Vlad.Doamne,cat de lunga e asteptarea asta... sad.gif(
Daca cumva te intereseaza niste eventuale modificari la ceva timp dupa ce iei masina sa stii ca dieselul e o optiune buna.Mai ales ca ai zis ca vrei sa o tii ceva timp. Cu o suma relativ mica poti avea niste performante decente,daca nu bune cu Swiftul diesel. Plus consum mic. Destul de grea alegerea..
Vlad108086
@Andrei : sa inteleg ca plimbarea cu Sportul te-a convins ? :angel:
Andrei Suzuki
Eram convis de mult.Plimbarea a fost cireasa de pe tort. Gata ca suntem off-topic. Mai vb la tel.
Catalin103986
QUOTE(Stefan80241)
E de 11.5 tipul de acceleratie de la 0 la 100, la diesel. 11 la benzinarul de 92 si 10 la cel de 102. Daca nu ma crezi uita-te aici:

http://www.suzuki-romania.ro/modele/swift/...ac-70cp_13.html

Acelasi lucru mi l-a zis si dealerul din Stefan cel Mare. Asa ca are nerv, chiar si dieselul.

Poate are nerv, dar 11,5 e o eroare, probabil intentionata, a celor de la suzuki-romania.ro. Si nu e singura...
chevy
Perfect de acord cu Catalin. Nu are cum sa fie 11,5 s. Si chiar daca o sa fie asa sa-l vad eu pe ala care tureaza un diesel in halul asta. Eu zic ca este cel putin 13 s.

Rectific: daca va uitati pe site-ul celor din UK sprintul este de 14,2 secunde (doar are 70CP). Important este economia de conbustibil de aproape 2L (mixtul) in favoarea motorinei.
Gabriel109380
Hmmm... cu riscul de a-mi atrage antipatii: de ce vrei Swift diesel???? Inteleg Fabia diesel, Polo diesel, Corsa diesel, etc., no ofense pentru posesori dar, masina asta e facuta sa aiba motor pe benzina (daca se poate de peste 100CP). Adica asta e farmecul masinii asteia: sugereaza exclusivism cu un pret mic, te poti simti egoist la volanul ei: nu iti pasa de portbagajul meschin, de spatiul celor din spate si cu atat mai putin nu iti pasa cat consuma! Cum dreaq sa ma simt unic si irepetabil in Swiftul meu care urla estetica si design mai presus de functionalitate cand am motor diesel? Daca ai fi argumentat ca vrei diesel fiindca iti place lenea si decadenta cuplului la turatii mici, ar fi fost altceva, dar consumul e un argument atat de meschin cand e vorba de Swift.. Va rog, infierati-ma daca gresesc, dar imi aduc aminte consternarea rudelor mele de la tara care n-au inteles in ruptul capului de ce nu mi-am luat Passat combi sau Golf variant (SH of course, ca VW tine o mie de ani...). Ce s-ar mai fi inseninat ei sa le fi spus ca are motor diesel! As fi fost din nou primit in randul lor ca o oita ratacita dar intoarsa la valorile romanesti milenare: diesel, VW, branza, vwiezure, manz... De ce sa nu te simti jucaus si infantil in Swiftul tau pe benzina, cu motorasul acela care urla peste 3000rpm si care iti aduce un zambet (dupa 5000km e mai mult ranjet diabolic) pe fata? Nu te supara daca sunt prea radical, alege diesel sau benzina dupa placerea ta, nu dupa economia ipotetica pe care ti-o aduce, cel putin in cazul Swift. Swiftul e joie de vivre, nu fa economie la asta.
Mircea109037
QUOTE(Gabriel109380)
... Daca ai fi argumentat ca vrei diesel fiindca iti place lenea si decadenta cuplului la turatii mici, ar fi fost altceva, dar consumul e un argument atat de meschin cand e vorba de Swift...


Tocmai ca diesel-ul are cuplu mare si la turatii mici, spre deosebire de benzinar... Inteleg sa fii zis de trepidatii, de zgomot sau de putere, dar tocmai de cuplu sa te iei... care e mai mare la diesel-ul de 1.3 decat la toate variantele pe benzina...
Gabriel109380
.. pai tocmai asta am zis ca e singurul lucru care mi-ar place: cuplul mare la turatii mici :wave:, ziceam ca asta ar fi singurul argument, nu consumul.
suzuki_bs
Salut!

Am vazut ca discutati despre acceleratia 0-100 km pentru Swift-ul 1.25 DDIS si cel de 1.3 benzina. Situatia este urmatoarea : Swif 1.25 DDIS 69 CP atinge 0-100 km/h in 14,2 s . Swift 1.3 benzina 92 CP atinge 0-100 in 11 s. Acestea sunt datele corecte.
Referitor la alegerea intre Swift DDIS si cel benzina, totul depinde de ce vei tu de la masinuta. Intradevar, motorul de la Fiat a fost premiat pentru consmul mic insa eu prefer benzina; mi se pare mai sportiv.
trixi114679
cind am fost la service-ul d 1000 d km la budapesta cu suzie a mea,am gasit acolo un nene asa p la 50+ kre lucra acolo d mult timp...eu l-am luat la intrebari k pana atunci efectiv nu am condus dieselar..si eram p moarte k benzinara mea nu are cuplu...m-a interesat daca are rost sa imi pun chip ...daca fac prea mult rau cu ea..sau nu...
el mi-a zis urmatorul:d-na draga,puneti si 2 chipuri p ea..k va nominalizez la premiul nobel daca puteti sa distrugeti motorul asta..dar parerea mea este k nu are rost...chipul va ajuta doar la turatii joase,si dupa o vreme va invatati cu sunetul motorului turat...wink.gif
eu una,as zice k daca cineva prefera dieselarul sa alege unul recunoscut ,nicidecum suzuki...smile.gif
Cristi86127
QUOTE(trixi114679)
eu una,as zice k daca cineva prefera dieselarul sa alege unul recunoscut ,nicidecum suzuki...smile.gif


De ce ?
Doar e Fiat... :angel:
trixi114679
10 ani am condus dieselari...eu nu mi-as luat un dieselar italian...e doar parerea mea personala...
Cristi86127
QUOTE(trixi114679)
10 ani am condus dieselari...eu nu mi-as luat un dieselar italian...e doar parerea mea personala...


ok, eram doar curios...iti respect parerea si sunt perfect de acord si cu restul opiniilor exprimate de tine mai sus. arigato.gif
Gabriel109380
Radu Gabriel: pana la urma ce ai hotarat? Asteptam poze cu noul tau Swift.
Radu Gabriel113991
Va multumesc pentru parerile exprimate. thumbsup.gif
Cred ca pana la urma voi lua swift diesel, rosu sau gri petrol... rolleyes.gif
Ma mai uit putin si la o toyota yaris, dar preferatul este swift!!! Sa vad daca pot obtine o reducere la swift sau ceva optionale, poate sunt si ei putin flexibili... rolleyes.gif
Stiti cumva daca acum se livreaza si la noi swift cu noua imagine??? Auzisem ceva de asa ceva, ca vor fi cateva imbunatatiri ce se vor livra pe swift-uri standard.
In vreo 2 saptamani voi da examenul auto, pumnii stransi!!! biggrin.gif
Tengeu
Felicitari! Trage de dealeri pana obtii ceva.
Bafta la examen!
alexxu
QUOTE(Radu Gabriel113991 @ Oct 4 2007, 06:26 PM) *
Va multumesc pentru parerile exprimate. thumbsup.gif
Cred ca pana la urma voi lua swift diesel, rosu sau gri petrol... rolleyes.gif
Ma mai uit putin si la o toyota yaris, dar preferatul este swift!!! Sa vad daca pot obtine o reducere la swift sau ceva optionale, poate sunt si ei putin flexibili... rolleyes.gif
Stiti cumva daca acum se livreaza si la noi swift cu noua imagine??? Auzisem ceva de asa ceva, ca vor fi cateva imbunatatiri ce se vor livra pe swift-uri standard.
In vreo 2 saptamani voi da examenul auto, pumnii stransi!!! biggrin.gif

Din ce am mai auzit de la posesori, de la B&S Motors nu prea primeşti nimic, decât dacă ai zarurile pe care le primesc actualii posesori. Poate covoraşele. biggrin.gif
Şi eu sunt curios dacă vin cu noul facelift. S-a mai întrebat, dar ţinând cont că suzuki_bs nu răspunde, deşi de obicei se implică, deduci şi tu.
Multă baftă la examen! thumbsup.gif
Dokken
QUOTE(alexxu @ Oct 4 2007, 07:12 PM) *
Din ce am mai auzit de la posesori, de la B&S Motors nu prea primeşti nimic, decât dacă ai zarurile pe care le primesc actualii posesori. Poate covoraşele. biggrin.gif
Şi eu sunt curios dacă vin cu noul facelift. S-a mai întrebat, dar ţinând cont că suzuki_bs nu răspunde, deşi de obicei se implică, deduci şi tu.
Multă baftă la examen! thumbsup.gif


Acum 2 saptamani am facut comanda de un 1.3 GS MTA. Am primit discount de la B&S vopseaua metalizata si sistemul de alarma. Sper ca in 1-2 saptamani sa fiu la volanul ei.
trixi114679
cam asa arata swiftul nou..dar din cite stiu doar la anul om avea "norocul" sa vedem p drumuri (zik noroc,k p mine nu prea ma incinta smile.gif )
va fi disponibila si cu motor 1,2 ,cu 90 d cai...
Tengeu
Semnalizatoare in oglinda, hmm..
Daca ma gandesc ca am vopsit deja oglinzile de 2 ori (de fiecare data cand o las parcata in centru gasesc zgarieturi noi in tot felul de locuri verymad.gif ) nu mi-ar place sa trebuiasca sa schimb semnalizatoare foarte des.
Altminteri faceliftul e OK dar cred ca adauga prea multe detalii si designul nu mai e asa curat. Noile culori sunt OK.
Despre facelift:
Paultan.org website
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.