Help - Search - Members - Calendar
Full Version: pasi cumparare auto
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic
stefan96343
salutaer
nush dak s'am mai discutat insa eu din ce am citit p forumuri dupa ce am cautat pe google nu m'am lamurit.
miercuri plec pana in franta si ma bate un gand sa imi cumpar si o masina.nu sunt hotarat ink ce sa imi iau.
asta mai putin conteaza in legatura cu subiectul.
intrebarea este:
dupa ce bat palma cu omul ce trebuie sa fac?se mai face vreun act in afara de cel de vanzare cumparare?intelesesem undeva ca se face un act de export sau ceva de genul asta...
intre ei am vazut k e simpla treaba(am niste prieteni acolo)...bat palma, scrie vanzatorul pe certificat vandut la data de... si sanatate biggrin.gif
va multumesc si help me please.numai bine
marius96537
este asa cum zici tu dar daca cumperi masina de la o persoana trebuie sa iti dea si o atestare de pret(ca o factura)care poate iti trebuie la finante in Romania;in rest ia masina si cu cartea grise barata si cu asigurare poti circula max 30zile!bafta si bonne chance!
stefan96343
si atestarea asta de pret e de fapt actul de vanzare cumparare?nu se scrie suma in contract?
multumesc
Ediz33425
Salut,stefan

Sunt in curs de finalizare cu actele:mie mi-a adus cineva masina.Actul de vanzare-cumparare,in care se mentioneaza pretul masinii si brief-ul le-am tradus(2 acte traduse din germana in romana+legalizare=120 RON).Am facut RAR(CIV)+ITP+mi-au dat si o bulina rosie(263 RON).Am luat numere rosii+asigurarea(cca 100 RON).Acum am lasat toate actele varului meu care are firma ce se ocupa cu asa ceva(cca.350-400 RON cu nr.preferentiale+taxa de prima inmatriculare platita la financiar)(am inteles ca numerele straine trebuie predate)

Multa bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.