Help - Search - Members - Calendar
Full Version: putere maxima !!!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
Florin82882
vreau sa-mi spuneti si mie daca se poate daca risc la ceva grav daca turez masina mea pana in 4000 rot/min de la treapta a 2-a in sus. e ca si cum ar fii o liniuta. dar fara sa dau vreun rateu sau sa fac alta prostie. doar sa schimb corect dar la turatii mari. am un motor diesel pompe duse de 1.9 (131 cp). ii fac vreun rau...sau se solicita ceva prea mult si prin urmare sa se defecteze. ???? multumesc :angel: :wave:
ionut83652
4000 rpm e cam multisor asa un sut nu strica dar sa faci drumuri lungi turat capata uzura motorul mult mai repede si in special turbina dupa 2-3 sute km facuti asa (poate si ceva deluri) poate ai surpriza sa se decupleze turbina !
e mult mai sanatos pt motor 4000 rpm la 180-200 km /h atunci motorul e in sarcina si are racire buna da in a 2 eu as zice ca nu e cazu!
::::AL3X::::
Nu e cam mult dar in 3000 35000 e mai bine dar nu foarte des....daca vrei sa mai arunci impuritatile din turbina...da dar nu prea des...
Florin82882
multumesc pt raspunsuri. poate mai fac si eu vreo liniuta din an in pasti. wink.gif
ionut83652
da ! eo de fapt ma refeream la o acelerare normala cai linitele alea mai afecteaza si alte chestii si in speranta rezolvari unei probleme sau putea sa mai produci 3-4 !
Florin82882
poi atunci spune-mi si mie mai multe detalii !!! deci o fortez la maxim pana in 4000 rot/min aproape in fiecare treapta.... spune-mi si mie la ce as putea sa ma astept dupa cateva curse destea....
ionut83652
poi una e sa pleci normal de pe loc iar in loc sa te opresti al 2000 rpm sa urci pana la 4000 iar alta e sa incerci sa ajungi ff repede la 4000
1 turbo plecaca peste 2000 rpm deci nu te ajuta cu nimic sprinturile cu plecare de pe loc iar liniutele afecteaza pe termen mediu si lung planetarele ,grupu ,cutia de viteze si cam tot ce insemna amortizoare (cauciuc) la motor si cutie plus cauciucurile care nu au viata lunga !

ei dintre toate cea mai problemataica ar fi gurpu (cutia)

ca metoda de curatare e aceia cu sprintu adica ca la o depasire mergi normal cu 2000-2500 rpm iar cand intri intro depasire o duci mai sus !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.