Help - Search - Members - Calendar
Full Version: CASCO
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Mihai81198
Intentionez sa cumpar o masina noua, pret aprox 30000 CIP.
In afara de Tiriac, care s-au cam nesimtit la tarife (6.3%), ce alta societate ati recomanda (presupunand ca au decontare directa cu service-ul)
Omniasig ? Asiban ?

Multumesc
V56465
Salut

Nesimtiti sau nu... asta e! Nu mai stiu exact tarifele... dar iti pot spune ca Tiriac este printre cele mai scumpute societati... dar si serviciile sunt pe masura. Acum insa iar depinde de experiente.

Eu am un contract de leasing pana in 2008, am avut deja 2 incidente (cu autor necunoscut) pe care le-am rezolvat pe casco si s-au rezolvat foarte repede, bine si fara probleme.
Ah, ca pe urma (urmatorul an daca reinnoiesti polita) platesti mai mult decat daca nu ai fi avut incindente, asta este altceva si cred ca asta e general valabil la orice societate de asigurare.

Si tot ca o parere (pt ca se zice ca prima este cea care conteza; bine, mai depinde acum si de colaborarea avuta) subiectiva, daca vrei, fara a fi acuzat de vreo reclama, in nici un fel (sper), BCR Leasing iar mi se par iar ok, in ceea ce priveste tarifele (atat pt rca cat si pt casco).

Concret, cazul meu: contract de leasing bcr si rca si casco la allianz-tiriac.
INSA, cand am incheiat contractul, mi s-a dat o lista din care sa aleg societatea la care sa inchei contractul de leasing (inclucis pers de contact, care se ocupa de contractele respective).

Pana la urma depinde de fiecare societate in parte cu cine are intelegere si contracte, in ceea ce priveste decontul direct. Asa ca... atentie si bafta.
Watcher
Generali este o alta firma care chiar plateste daunele dar si ei sutn din ce in ce mai scumpi din cauza asta.
De asemenea Omniasig plateste, si au si o chestie misto: centru de daune specializat - nu mai te duci la politie ci la ei pentru constatare wink.gif
Asiban este intr-o situatie ciudata, nu as baga mana in foc ca plateste totul OK.
Unita mai este recomandata destul de activ de brokerii de asigurari, toti jurandu-se ca nu sunt probleme la daune.
Sebastian114209
Eu am avut probleme la daune la Unita, nu mai calc acolo. Foarte buni mi se par cei de la BCR Asigurari. Cel mai mult mi-a placut cand m-am dus cu portiera PUTIN indoita la ei si tipu care trebuia sa-mi faca dosaru zice "asta ar merge indreptata, dar daca nu iese la fel? mai bine o schimbam".
Omniasig pe ansamblu sunt ok, mai putin fazele cand te duci cu devizu aprobat la service sa-ti iei masina si constati ca au despagubit cu vreo suta-doua de mii mai putin, doar asa, de chestie, sa nu dea ei chiar toti banii.
In schimb, indiferent unde-ti faci, cere sa-ti explice cum e cu acoperirea pentru actele de vandalism. Unii considera ca zgarieturile cu cheia nu sunt acte de vandalism si nu te despagubesc, pe cand altii nu au astfel de probleme. Din cate am inteles Tiriac ar fi aia care acopera cat mai putin astfel de situatii, deci documenteaza-te bine inainte sa semnezi.
RCAeftin
CEL MAI IEFTIN RCA
Cauti cel mai ieftin rca? Noi suntem solutia ideala pentru tine am gasit cel mai ieftin rca si cea mai buna oferta casco. convingete intrand pe www.RECLAMA.ro e-mail: RECLAMA@yahoo.com
Bucuresti Tel RECLAMA & RECLAMA

Man, iar faci reclama ? Esti insistent. thumbsup.gif Si eu.
Reclama interzisa pe forum prin regulament.
claus_123claus
Salutare.

Fratilor sa nu faceti casco la Omniasig ca sunt de kakat.....................cei mai buni sunt(Generali si Aliant Tiriac).
Am gasit masina lovita in parcare si au platit doar juate din suma.
Sunt niste jegosi.Au niste motivati de te da pe spate.
OvidiuH
QUOTE(claus_123claus @ Dec 15 2007, 01:10 PM) *
Fratilor sa nu faceti casco la Omniasig ca sunt de kakat.....................cei mai buni sunt(Generali si Aliant Tiriac).
Am gasit masina lovita in parcare si au platit doar juate din suma.
Sunt niste jegosi.Au niste motivati de te da pe spate.

Poți detalia, te rog. Nu de alta, dar și eu tot la ei am.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.