Help - Search - Members - Calendar
Full Version: aducere masina germania
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Cristian27385
Am o ruda care e stabilita de multi ani in Germania, are deja cetatenie germana shi ma intereseaza daca am cum sa profit cumva shi sa-mi aduc o masina de acolo.
Nu stiu deloc care e treaba cu legislatia, am incercat sa caut dar mi-am prins urechile in atatea legi..

am inteles ca nu se poate inmatricula daca nu are EURO 3..
vreau sa stiu daca pot sa o recarosez sau daca pot sa vin cu procura (habar nu am care e treaba cu procura dar asha am auzit la cineva care a adus o masina)

asha ca daca stie cineva exact pasii care trebuie urmati shi costuri estimative..

multumesc
alex20
Ca sa poata fi inmatriculata masina trebuie sa aiba euro 3 iar din toamna chiar euro 4(asta insemnand in majoritatea cazurilor masina din cel putin 2002-2003).Cu recarosarile nu iesi f bine decat daca tu ai masina inmatriculata in romania,altfel de costa mult actele aici.Cel mai ieftin iesi daca lasi masina inmatriculata pe numele rudei tale iar acesta iti da o imputernicire sa o poti folosi(nu stiu cat de scumpa este asigurarea anuala in germania)
bafta
cristianc
De ce din toamna euro4? S-a facut 1 ianuarie 2007?
sergiu1
eu cred ca din 2007 poti sa-ti aduci orice masina din afara.
madalina
De adus iti poti aduce, dar de inmatriculat, nici gand daca nu are euro 4! Gandeste-te ca presupusa integrare din 2007 inseamna si legislatie mai dura in privinta protectiei mediului!
cristianc
QUOTE(sergiu1)
eu cred ca din 2007 poti sa-ti aduci orice masina din afara.


Stimabile si acum poti sa aduci orice masina vrei. Platesti vama si faci ce vrei cu ea. Cei care pot(euro3, masina dezmembrata pe remorca!) o si inmatriculeaza. Clar?
sandman
ce ma enerveaza! daca eu vreau sa-mi iau un jaf din afara...de ex un golf 3. ce are masina aia? e mai poluanta ca o dacie din 2000? eu nu cred.
Peugeot_Fan
Poti sa o aduci in Romania si sa o refaci sau o refaci acolo si apoi o aduci.
rafaello5
Si care mai este treaba aia cu procura ca am vazut ca se practica.Daca e mai veche de 8 ani si nu are euro 3 pot sa merg cu ea daca am procura din aceea?
Kaiten
poti aduce absolut orice masina de afara si poti sa si circuli cu ea (cu numere rosii) dar daca e mai veche de 8 ani sau nu are euro 3 nu o poti inmatricula odata ce-ti expira numerele rosii.
Kaiten
...in legatura cu procura.. trebuie sa te duci cu respectiva ruda la notar si acolo se intocmeste procura (cu timbr fiscal si tot tacamul) in 3 exemplare: unul tie, unul rudei si unul ramane la notar (eu anul trecut asa am facut cu o problema asemanatoare cu masina, acum ar trebui sa te interesezi , s-ar putea sa se fi schimbat mici detalii procedurale)
rafaello5
merci de informatie.
bobi28825
[cum e cu alea dezmembrate pe remorca?beneficiaza de oarece avantaje?
CATALIN ANDREI45168
mai fratilor daca tot va pricepeti asa bine ,stie cineva daca un cielo adus din afara trebuesc platite taxe vamale pt al inmatricula?
pharao28200
vizavi de presupusa integrare. In afara circula masini de 30 de ani fara pb. Aia cu nivelu de euro e o prostie tipic romaneasca ca sa protejeze Renault si
Daewoo, cand mai era. Atata timp cat trece verificarea tehnica (care include si test de noxe) poti sa inmatriculezi orice masina ai tu chef. Puteti sa'mi spuneti ce vreti voi de norme EU atata timp cat eu am masina care nu are nici euro 2 si totusi am inmatriculato acu 3 ani fara nici o pb si daca maine o vand cuiva si el va putea sa o inscrie in circulatie la fel de usor (bineinteles nu in Romania smile.gif
Rippy44661
Baieti ca sa eliminam cateva nelamuriri... partea cu procura merge cel putin teoretic insa daca ai ceva ghinion s-ar putea sa nu pui niciodata roata in Romania, spun asta pentru ca personal cunosc cateva cazuri de persoane care au o astfel de procura, ba chiar si rezidenta in Germania si nu au mai putut sa intre in Romania, sau au intrat dupa o tona de scandal...
Teoria spune astfel, mai poti sa intri in Romania cu masina daca lasi la vama un fel de garantie ca mai si iesi cu ea... dar e ceva stupid, la modul 1000 si ceva - 2000 de euro care ii platesti in lei si ii recuperezi cand iesi din nou cu ea... n-as avea curaj sa incerc..
Cat despre inmatriculatul de masini (fie chiar si cielo), trebuie categoric sa respecte normele Euro 3 (respectiv sa scrie in Brief Euro 3 sau Euro 4), altfel nu te atingi... cat despre Cielo depinde unde e produsa, daca e in Romania, atunci platesti doar TVA.. daca e cumva produsa prin vreo Coreea atunci mai pui si 30% taxe vamale, asa ca mai bine iti iei noua din magazin...
george42404
dar daca vreau sa aduc o masina mai veche?
de exemplu un mercedes din 1991, fiindca am eu una mai veche si vreu sa o recarosez care ar fii pasii?
va rog
blush.gif
madalina
S-a mai discutat subiectul. Cauta"recarosare", "recarosat" si gasesti raspunsul....
Adrian49619
Multumire pt. toate informatiile date. Am citit toate topicurile despre masini aduse din Germania.
Intrebarea mea este: a achizitionat cineva o masina din Frankfurt, Kaiserlautern sau din imprejurimi? Vreun autohause rentabil prin acele locuri?
In maxim 3 saptamani ma indrept spre acea zona a Germaniei si doresc sa aduc pt. uzul personal un Opel Astra Diesel 1.6 sau 1.7 (nu break) sau o alta masina nemteasca din anul 2000-2001 / sub 150.000 km la un pret de cca. 5000€.
Astept sugestii sau experiente personale referitoare la acea zona de V a Germaniei.
Multumiri infinite. :clapping:
el_ovy
Daca imi cumpar masina din strainatate euro3 si o inmatriculez pana in 2007 sau cand intram in UE, o sa pot sa circul cu ea si dupa ce o sa apara conditia cu euro4? MErci
madalina
Aia de au acum eruo2, euro1 sau non-euro or avea voie sa circule cu ele?

Intrebare profunda...
Moldovan52783
QUOTE
poti aduce absolut orice masina de afara si poti sa si circuli cu ea (cu numere rosii) dar daca e mai veche de 8 ani sau nu are euro 3 nu o poti inmatricula odata ce-ti expira numerele rosii.


mi-am luat o masina din germania, mai veche de 8 ani si nu are euro 3 pe ea. pot intra in tara cu numerele rosii ? Ar trebui sa platesc ceva taxe pe la granita ?
Moldovan52783
Pentru cei interesati de procedura aducerii in tara a unei masini mai vechi de 8 ani si fara euro 3:

- daca doriti sa platiti taxele vamale pe masina integrala, nu uitati sa luati de la autohaus Certificatul Euro 1. Reduce la 40% valoarea totala a sumei pe care va tb sa o platiti la vama.

- daca doriti sa aduceti masina doar pentru caroserie ... atunci aveti nevoie de ceva acte in plus:
1. Inainte de drumul spre strainatate, trebuie sa mergeti la RAR si sa intocmiti un dosar, prin care ceio de la RAR certifica faptul ca masina pe care deja o aveti, necesita recarosare (dosarul contine: declaratie vizata de RAR + poze cu masina). Acest dosar va trebui sa-l luati cu voi, si sa-l prezentati la vama, la intoarcerea in tara cu "caroseria" cumparata din strainatate ...

2.rugati pe cei de la autohaus sa specifice pe factura ca ati cumparat de la ei caroserie, altfel nu o sa accepte facura cei de la vama(recomandare: rugati pe cei de la autohaus sa va treaca o suma cit mai mica pe factura, fiindca in cazul caroseriei taxele vamale sunt procent din valoare de pe factura a caroserie !)

3.in vama romana va trebui sa va prezentati cu caroseria pe platforma, in urmatoarele conditii: fara roti, fara motor+cutie viteza etc. si fara punti! (eu am vazut la trecerea granitei o masina lasata in vama, cu roti, motor, scaune date jos ... dar nu l-au lasat sa treaca granita fiindca nu avea puntile demontate ...)



Ex: taxe vamale pentru o masina mai veche de 5 ani, fara Euro 3:
- aprox. 100.000.000 lei suma integrala
- aprox. 40.000.000 lei , daca se prezinta Certificatul Euro 1
- in cazul caroseriei % din val de pe factura (poate fi si o taxa de 100 euro ...)

multa bafta !


------------------------------
informatiile de mai sus le-am obtinut direct de la vamesi (unii au fost chiar draguti si mi-au si hint-ul cu factura pe caroserie ...smile.gif )
Bogdan49836
da o sa poti circula si dupa 2007, insa cu mentiunea ca trebuie sa o inmatriculezi pana in toamna acestui an (2005) cand se introduce obligatoriu euro 4 pt cele aduse de afara, dak nu circuli cu ea pana iti expira numerele rosii ... si dupa ... te uiti la ea, deci ai grija.
madalina
Euro 4 se introduce de la 1.01.2007! Daca cineva crede altceva, sa posteze o lege, un decret, o hotarare de guvern, un act publicat in Monitorul Oficial!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.