Help - Search - Members - Calendar
Full Version: sfat
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
george113224
Va rog ajutatima in achizionarea unei masini SH, max.7500 E,alegind intre 206,polo,ibiza,fabia,c3.Este mai rentabil so iei de afara sau din tara.Afara nu stiu pe nimeni,daca e sa iau de acolo ma duc la ghici.Astept un sfat.
Sorin113543
Parerea mea ... daca nu ai mai luat de afara sau daca nu stii pe cineva ... cumpara din tara ... scapi si de taxe , care te aduceau tot la pretul din tara ... banuiesc ca nu vrei ceva vechi si prafuit "de firma" din germania ... alegerile pe care le-ai facut sunt bune ... acum depinde cum / pentru ce o sa o folosesti ... 206 e micuta dar fiabila, cu banii astia o iei din 2000-2001 dar sa cauti ceva bun nu cu multi km la bord ... polo la banii astia ... nu stiu ce sa zic , dar oricum masinile nemtesti sunt durabile dar te rupe service-ul ... ibiza daca esti impatimit de condusul dur iti face fata ... distributia greutatii pe roti e buna, se "infinge bine" ... o consider o masina sport ... fabia e cam puturoasa dar e masina de familie smile.gif .... service bun , consum bun .... loiala la drum intins, te poti baza pe ea ... c3 se cumpara f mult in ziua de azi ... interiorul lasa de dorit ... iar la consum daca o alergi nu mai renteaza ... per total ti-as recomanda un 206 ! Cea mai potrivita la banii astia dpdv meu ...
TDiFan
QUOTE(Sorin113543)
ceva vechi si prafuit "de firma" din germania ...


Cateodata aceste masini cum le spui tu "vechi si prafuite" sunt mult mai bune variante decat cele de la persoanele private.
george113224
Multumesc de sfat.Imi recomandati persoana particulara sau sa caut prin tirg.Un tirg mai bun prin bucuresti care ar fi aaaauto sau vitan?
bogdan75164
parerea mea este ca te-au sfatuit prost cei care ti-au spus sa cumperi masina din ro. aduc urmatoarele argumente:
1. nu am auzit ca in germania cineva sa fi alimentat auto cu combustibil de furat;
2. mecanicii lor, oricat de slabi, nu e posibil sa fie mai prosti decat ai nostri - iti recomand sa citesti nenumaratele post-uri ale forumistilor care se plang de calitatea execrabila a lucrarilor executate de service-uri ale reprezentantelor (pe primele locuri in aceste clasamente ale rusinii situindu-se vw si volvo); pe de alta parte, in occident, justitia functionand infinit mai bine decat in ro, eventualele pagube produse de lucrari de mantuiala pot fi recuperate infinit mai repede decat in ro;
3. starea drumurilor din ro comparativ cu cele din germania;
4. stilul mizerabil de condus al soferilor din romania; odata ce ai trecut granita de la curtici te "izbeste" traficul fluent si civilizat, fara depasiri inutile si bruscarea auto;
5. solicitarea auto din ro prin folosirea acestora la transportul materialelor de constructii/aprovizionari de toamna/drumuri de tara/praful existent pretutindeni;
6. tendinta multor soferi de a efectua improvizatii, inclusiv in momentul aparitiei unor defecte grave;
::::AL3X::::
PAREREA mea este sa faci niste vizite pe la parcuri auto nu targuri si sa te interesezi cam ce ar fi de banii astia . Eu as recomanda ibiza in primul rand o gasesti putin mai noua si e calitate germana...sau aproape de cea germana iar pe locul doi polo iar pe trei 206....
GST
@Bogdan75164: FOOOOAAAARTE multe masini din Germania au fost rulate in alte tari chiar si la noi in tara, lovite, facute praf si refacute, scoase la vanzare cu carnet de service nou care sa fim seriosi nu e ceva imposibil de falsificat.
Sa-ti spun o poveste despre un baiat care a cumparat un seria 3 din Germania, a venit cu el in tara dupa cateva sute de KM a picat ceva la ea si a fost nevoit sa o duca in service? Stii ce i-au spus baietii de acolo? "Stiti, masina asta a fost acum cateva luni la noi in service dupa ce a suferit un accident destul de grav a fost aproape de baguba totala..."
Pai sa nu iti ia cheful sa te duci caine sur la vanatoare in germania sa iti iei masina???? daca m-oi duce vre-o data in alta tara sa iau titiu ma duc cu alaiul de mecanici dupa mine.
Asa ca, cam asa sta treaba cu masinile SH din alte tari, dar si din RO. Cel mai bine masina noua, iar daca nu exista posibilitati macar sa se duca cu niste oameni care stiu cum sa se uite la o masina.
Ca sa revin on-topic: 206.
_Titus_
QUOTE(GST)
@Bogdan75164: FOOOOAAAARTE multe masini din Germania au fost rulate in alte tari chiar si la noi in tara, lovite, facute praf si refacute, scoase la vanzare cu carnet de service nou care sa fim seriosi nu e ceva imposibil de falsificat.
Sa-ti spun o poveste despre un baiat care a cumparat un seria 3 din Germania, a venit cu el in tara dupa cateva sute de KM a picat ceva la ea si a fost nevoit sa o duca in service? Stii ce i-au spus baietii de acolo? "Stiti, masina asta a fost acum cateva luni la noi in service dupa ce a suferit un accident destul de grav a fost aproape de baguba totala..."
Pai sa nu iti ia cheful sa te duci caine sur la vanatoare in germania sa iti iei masina???? daca m-oi duce vre-o data in alta tara sa iau titiu ma duc cu alaiul de mecanici dupa mine.
Asa ca, cam asa sta treaba cu masinile SH din alte tari, dar si din RO. Cel mai bine masina noua, iar daca nu exista posibilitati macar sa se duca cu niste oameni care stiu cum sa se uite la o masina.
Ca sa revin on-topic: 206.


sincer eu cred ca exemplul dat de tine e unul complet izolat , dar nu pun la indoiala ceea ce spui

adica din 800 000 sau chiar mai multe masini de pe mobile sa zicem ca vreun sfert is reimportate din Ro ? m-as mira blink.gif
vlad93356
QUOTE(george113224)
Va rog ajutatima in achizionarea unei masini SH, max.7500 E,alegind intre 206,polo,ibiza,fabia,c3..


Anul trecut am cautat un 206 SH de mi-a venit rau. Preturile erau foarte mari si multe erau "aranjate". cele cu Km putini earu peste 8000E! Pana la urma am mai dat ceva bani si am luat unul nou. Acum parca-i o oferta, pe la 10.000E DDP iei unul cu AC, ABS, ceva airbag-uri, geamuri electrice fata si radio CD.
Recomandarea mea: 206 nou! Are un look peste celelalte masini enumerate de tine. Iar tinuta de drum este exceptionala.
Marius99090
206 nou e model vechi de 10 ani..
_Titus_
QUOTE(vlad93356)
Are un look peste celelalte masini enumerate de tine. Iar tinuta de drum este exceptionala.


De ce are look peste Ibiza ?
george113224
Va multumesc pentru sfaturi.Imi cer scuze ca nu am mai intrat pina acum dar am fost plecat.Revenind la problema drept sa spun ordinea mea era ibiza,206,polo.problema este ca nu am decit 8000-8500 E asa ca masina noua nu se poate oricat as vrea eu.Am gasit un site spaniol segundamano.es-masini bunicele,preturi la fel,ce mia placut ca este la om acasa.Problema este cine te duce la atitea adrese.Asta este,nu am noroc de masina bunicica.Apropo Seat unde este facut?[/i][/b]
bogdan75164
seat e spaniol cu tehnica germana (vw)!
GST
@Titus: Exemplul dat de mine este cel mai prost ghinion pe care l-ar putea avea cineva....si care sa speram ca e izolat.
Dar sa stii ca foarte multe masini cumparate din Germania nu au fost conduse numai acolo. Acumaaa...cum ti-e norocul. Sunt oameni care fac bani grei din asta. Toata lumea cand zice ca vrea sa isi ia o masina din afara la ce se gandeste? La Germania. Domna sunt masini nemtesti in general, sunt multe, au drumuri bune, calitate mai buna in service si alte chestii. Lumea tinde sa aiba incredere in masinile luate de acolo. Nu zic ca nu e asa...am prieteni cu masini din germania luate de mult timp si care merg foarte bine. Dar tocmai pe increderea asta in Germania se bazeaza oamenii care aduc masini din alte tari ca sa le vanda acolo. Crezi ca un "nene" din Franta sa zicem, care vrea masina SH se gandeste la Romania??? smile.gif) Sunt multe masini "umblate" pe la kilometraj si multe refacute.
Raman la ideea ca masina noua e sfanta si daca alta solutie decat sa ma duc in germ sa imi iau masina sh nu am, atunci ma duc macar cu o persoana care sa stie cum sa se uite la o masina sa isi dea seama daca a fost lovita sau umblata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.