Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ulei Opel Astra 1.7 CDTI
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Astra / Zafira
Horea78950
Salutare ... am un opel astra 1,7 CDTI 67.000 km si vreau sa ii fac schimbul de ulei . Pana acum am folosit Mobil 1 0w 40 Turbo Diesel, acum as vrea sa ii bag un 5 w 40, dar problema este ca nu mai gasesc tot Turbo Diesel numai S Synt (fully sintetic motor oil). Este bun uleiul acesta?? Se merita sa bag asa ceva? sau sa continui cu 0 w 40 "Turbo Diesel" ??0 w 40 nu este prea subtire??Voi ce imi recomandati? La trecerea de la 0 w 40 la 5 w 40 trebuie spalat motorul?
Multumesc
ciprian111324
Eu nu stiu de ce vrei sa schimbi uleiul... de obicei se baga un ulei mai subtire iarna si unul mai gros vara, dar eu cred k daca la masina ta a fost folosita aceeasi compozitie de ulei ar trebui sa ramai la ea.... dar daca totusi vrei sa faci experimente pe motorul tau incearca un Aral sau un Metabond, eu le-am folosit, in special uleiul Aral a facut treaba dar nici cu Metabond-ul nu imi este rusine.... dar parerea mea este k ai motorul destul de tanar, asa k ce recomanda fabrica este ceea ce ii este mai bun motorului..., dar este masina ta si u decizi...
Horea78950
Eu nu stiu ce ulei e recomandat de fabrica , dar stiu ca eu masina de cand am adus-o de dincolo la 39.000 km am bagat tot mobil 1 0 w 40 "Turbo diesel" si acum cineva mi-a zis ca asta ar fi prea subtire si sa bag 5 w 40.
De aceea v-am intrebat ca nu stiu ce sa fac!Sa bag tot 0 w 40 "Turbo diesel", nu este prea subtire? nu mi se poate uza motorul?Daca nu oricum eu as vrea sa raman tot la Mobil1, numai ca nu stiu ce tip de ulei mobil 1 5w 40 sa bag.
Astept raspunsurile voastre ... multumesc
sorin200693010
Si eu sunt posesorul unui Opel Astra G 1,7CDTI 80 C.P., adusa in cursul lunii mai 2007, din Germania.Dupa ce am intrat in posesia masinii, m-am dus cu ea la reprezentanta Opel din Baia Mare, unde i-am facut o verificare tehnica , urmata de schimbarea consumabilelor, respectiv filtre, uleiuri, etc.Desi in Germania autoturismul a functionat cu uleiul 5W30, cei de la reprezentanta au folosit uleiul 5W-40 mobil syntetic.Au afirmat ca acesta este uleiul care se foloseste la autoturismele Opel.Mi-au dat garantie la el 15.000km sau 2 ani.
tommy59961
ramai la 0w40.
Daniumfcv
Am si eu o intreabare la tine..
Esti multumit de motorul de 1.7 ?? E destul de puternic ? Sprinten nu prea cred sa fie..?! Destul de economic ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.