Help - Search - Members - Calendar
Full Version: intrebare..?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
Cristi113367
am si eu o intrebare!! nu poti sa pui un chip sau sa til rescri la o masina in garantie fara sa o pierzi...?
sau cum poti sa aduci un surplus de 10-15 cai la un motor de 1.4-100cp fara sa ii afecteze consumu, si sa nu apra porbleme la motor dupa cateva luni sau un an..?


astept rsp...ptr nelamurirea mea..ms;)
::::AL3X::::
DAca pui cip sigur vei pierde garantia si sigur va creste si consumul...acum nu stiu ce mai poti scoate e deja mult 100cp pt 1,4 nu se merita...
Daniumfcv
Consumul va creste si este si normal insa la 10 15 cai nu cu mult .. de la 10 ( de exemplu ) la 10.50 - 11.Iar cu masina, orice crestere a puterii de 10 12 cai (minim ) se va simti , sub valoarea asta nu mai simti cresterea in putere.Ulei .. se poate sa iti manance si acolo putin mai mult.

Cat despre motor... teoretic motorul daca este bine facut ar rezista la cresterea asta fara probleme .. dar !! Tu zici de 1.4 cu 100 cp .. care e deja putin intins de cei din fabrica cum este si 1.4 109 de la Kia si tare ma indoiesc ca vei reusii sa maresti puterea fara sa afectezi motorul , la asa o cilindree.

Ce poti face ... este sa te prezinti la un service Renault si sa vezi daca au softuri de remapare si daca pot face ceva cu masina ta.Cei de la Kia au motorul diesel de este acum pe Céed in 2 variante : de 90 si respectiv 115 cp.Diferenta este de soft la motorasul ala si cam atat si chiar ei au zis ca daca vrei 115 dar nu iti permiti nu este nici o problema cumper de 90 si dupa te prezinti la service pentru remapare ( cand am vb eu cu ei trebuia sa le vina softul..).


Personal daca as fi in locul tau... nu as incerca la asa cilindree sa maresc puterea ..asa cum a zis si alex si bine a zis .. este deja mult pentru cilindreea asta...iar daca vb de 1.4 100 cp de pe megane .. deja vb de un consum de 10 11 % urban .. esti sigur ca iti permiti chiar un consum de 12?

Intreaba la service si daca zic ca pot sa faca .. si vrei ! .. de duci si iti faci remapare si capeti x cp .. consumul de carburant si ulei va creste insesizabil si nu vei pierde garantia.

Numai bine,
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.