Help - Search - Members - Calendar
Full Version: mi-am luat un opel astra ... a meritat???????
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Astra / Zafira
caraiman94561
salut,
ieri mi-am luat un opel astra cu urmatoarele optiuni:

Opel Astra G fabricatie 2002 modelul Elegance
-motor 1.6 benzina 16 valve ecotec 105 cp
-ABS
-4 geamuri electrice
-oglinzi electrice incalzite heliomate
-8 airbaguri
-computer bord
-pilot automat
-navigatie mica
-climatronic
-radio cd comenzi volan
-magazie 4 cd-uri
-trapa electrica 2 pozitii
-proiectoare ceata
-telefon incorporat
-instalatie GPL Germania omologata
-jante aliaj
-scaune reglabile
-volan reglabil
-cotiera spate
-inchidere centralizata cu telecomanda in cheie

Am dat 8400 euro pe ea. Are ITP'ul pana in decembrie 2008.
Merge bine toate functiile functioneaza, toate optiunile sunt reale.
Voi ce credeti am dat cam mult pe ea???
Unii asa zic dar eu ma gandesc ca nu multe opel astra G se pot lauda cu asemenea optiuni.
dati-va si voi cu parerea.
multumesc,
Laurentiu
Alexandru
La asemenea dotari cred ca pretul este corect ...sau chiar bun. Gandeste-te cat costa un Logan 1,6 16V, fara a mai pune la socoteala dotarile, care la Logan sunt mult inferioare...numai o instalatie GPL brand-name pentru un motor pe injectie costa singura cam 800 - 1000 euro
ciprian111324
cred k ai facut afacerea destul de profitabila... mai ales k acum o astra g din 2002 o gasesti la aceeasi bani dar cu dotarile ramase in fabrica....
Fii fericit!!! ai facut o afacere buna!!!
Multi km la volanul acestei masini... sunt masini bune!!! arigato.gif
florin55503
e ok zic eu. mai ales avand in vedere dotarile si gpl. daca scazi pretul instalatiei de gpl ajungi undeva la 7400.
caraiman94561
am descoperit si primele probleme
cand dau cu spatele nu se aude deloc sanatos, nu stiu cum sa descriu zgomotul care se aude (parca haraie asa) oricum sunt aproape sigur k ceva nu e in regula.
si se aude un bazait ceva in usa din stanga (a soferului). cred ca e vreun surub nestrans sau mai stiu eu ce, pt k daca tin mana pe usa nu se mai aude.
si o intrebare: cand pun faza scurta nu ar trebui sa se aprinda vreun bec pe bord care sa indice asta?
sub intrerupatorul pt pozitii si faza scurta am doua butoane cel din stanga pt proiectoarele de ceata (cand il apas se aprinde becul pe bord care indica asta) si se aprind proectoarele in fata.
si cel de langa el care cred k este tot pt ceata dar pt spate. daca il apas pe ala nu mi se aprinde decat o lumina in spate (cea de pe stanga) iar pe bord nu se mai aprinde nimic. ma gandesc ca este din cauza ca cea din dreapta nu se aprinde (probabil e becul ars nu m/am uitat) este normal? sper ca m-am facut inteles.
apreciez raspunsurile
multumesc,
laurentiu
::::AL3X::::
Da nu cred ca e vreo problema cand dai in spate daca am inteles bine cred ca asa ar trebui sa se auda in ceea ce privste problema cu pozitiile nu trebuie sa se aprinda nici un beculet numai luminile bordului doar la faza scurta e un beculet in bord si dai ai dat bine pe masina cred ca nu e foarte mult si zic ca motorul e chiar eficient...
caraiman94561
pai la faza scurta nu se aprinde nimic pe bord, nici un beculet si nu cred ca e normal. o sa verific in cateva zile cand o sa ma duc cu ea la un service sa vad daca mai are vreo buba care nu se vede.
multumesc pt pareri
sorin72872
la opel nu se aprinde niciun beculet atunci cand ai faza scurta. nu e nicio problema. doar atunci cand ai faza lunga se aprinde un indicator de lumina albastra. atat. asa e si la mercedes(la vito cel putin).
caraiman94561
distributia la cati km se schimba???
stiu sigur ca a fost schimbata acum 2 ani cand masina a intrat in tara pt ca am gasit niste facturi vechi prin cartea masinii care mi/a dat/o fostul proprietar. dar nu stiu cati km au mai fost parcursi de atunci. el mi/a zis ca ultima revizie a facut/o pe la 85000 dar nu a zis nimic de distributie si eu eram prea entuziasmat de masina ca sa il mai intreb (my bad!)
are 97000 km pe bord dar nu bag mana in foc ca sunt reali. mai ales ca are si gpl.
astept raspunsuri,
multumesc,
laurentiu
ciprian111324
De aflat km reali este foarte simplu.... te duci cu ea la un service care are si tester... si acolo iti va spune tot... chiar si cati km reali are masina... iar distributia este indicat sa fie schimbita la 70.000 de km, eu unul am schimbat kit-ul la 60.000.... asta a fost cand am luat masina pt k nu am avut de unde sa stiu in ce stil a condus fostul proprietar, depinde mult cum fortezi masina...
florin55503
nu o sa iti spuna km reali la nici un tester. iti spun eventualele defecte pe care masina le are pe baza unor coduri de erori pe care le emite calc in mom in care masina nu functioneaza cum trebuie. eventual gradul de uzura a motorului. dar relevanta lui e relativa
ciprian111324
QUOTE(florin55503)
nu o sa iti spuna km reali la nici un tester. iti spun eventualele defecte pe care masina le are pe baza unor coduri de erori pe care le emite calc in mom in care masina nu functioneaza cum trebuie. eventual gradul de uzura a motorului. dar relevanta lui e relativa

Cand dai km unei masini inapoi ... trebuie sa-i bulesti multe in calculator, asa k atunci cand o bagi pe un tester cel care iti face acea testare iti poate spune daca au fost dati km inapoi.... iti spun asta k am un prieten priceput care face si desface si chiar a avut o problema la o masina "intinerita"... nu ii lasa sa intre in calculator deoarece acesta a fost manarit ... asa k eu iti spun sa ii mai bagi celui care iti face testarea inca ceva euroi in buzunar si acesta iti va spune si ce compresie are motorul si cum iti baga fiecare cap al injectoarelor....
El cand iti scaneaza masina de senzori este una dar cand intra pe alt program si vede ce fel iti functioneaza masina este alta, dar cei mai multi fac asta doar "blat" .....
Skywalker
QUOTE(caraiman94561)
telefon incorporat

pentru ce model de telefon ai?
eu am cu siemens S55
caraiman94561
am sunat astazi la opel erebus si mi-au zis ca nu au cum sa imi spuna daca masina are km dati inapoi. m-au programat pt saptamana viitoare, sa vedem ce zic. masina nu are nimic dupa primii 200 de km ... ca atat am facut cu ea smile.gif. dar pentru linistea mea ..
nu stiu ce marca e telefonul ... comenzile pt el sunt pe radio cd, care arata altfel decat cele normale de pe astra. sunt si comenzile pt computerul de bord si pt navigatie si pt magazia de cd-uri plus inca un serviciu onStar. siemens ncdr 1500 scrie pe el. probabil tot s55 e telefonul, nu? pun o poza cu el aici biggrin.gif sper sa se vada.
caraiman94561
masina nu are car kit pt vreun model de telefon.
telefonul e incorporat. are un dispozitiv in torpedo unde bag cartela si cand sunt apelat se aude in boxe si are microfoane ca sa pot vorbi. sunt pozitionate unde sunt luminile pt interior pe plafon.
Skywalker
La mine e putin diferit fata de ce ai tu, eu am suportul acela de telefon atasat in lateral dreapta pe consola centrala, e tot varianta "elegance" dar nu am navi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.