Help - Search - Members - Calendar
Full Version: VECTRA B - PROBLEME DISPLAY
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
petru26184
Am o Vectra B din 1998 care are un display pe care sunt afisate ora,data,temperatura exterioara si pe a doua linie - postul de radio cu frecventa si datele RDS. Incet-incet au inceput sa nu mai fie vizibili toti digitii, deja sunt vizibili atat de putini , ca nu mai sunt lizibile toate informatiile.
Stie cineva daca exista vreo posibilitate de reparatie sau de inlocuire mai ieftina a acestui display ?
Alex24
Incearca pe la dezmebrari sa gasesti un dispaly care inca merge, unul nou e cam scump.
Slabe sanse sa il poti repara, dispaly-ul este cu cristale lichide si daca astea s-au scurs nu cred ca mai ai ce sa ii faci
Laurentiu_007
Parerea mea e sa te adresezi importatorului.Refacerea lui este mai sigura, iar serviciile sunt autorizate.Este mai scump, dar eu zic ca merita.
Romulus-6
Am vazut si eu cateva Vectra B si toate sufereau de aceeasi problema, asa ca ma indoiesc ca la dezmembrari ai mari sanse. E incredibil ca o asa masina sufera de asa problema idioata.
petru26184
Am vorbit la dealerii Opel; ei spun ca nu se poate repara si , de data asta, tind sa-i cred (schima ei alte piese care se preteaza mai mult la reparatii). Ideea este ca de nou l-am gasit cam la 150 euro ( la dealeri si la Augsburg) . Ori exista magazine mai ieftine ???
Costel
MOBILCOM pe strada Lizeanu sau AutoCarma in Tei in spatele Circului de stat.
petru26184
La AutoKarma mi-au dat un pret de toata jena; pe ceilalti nu i-am gasit ; au vreun site sau nr de telefon?

Oricum, am gasit un site frantutesc care-ti arata cum s-ar putea repara ( si nu numai)
http://nicolas.serindat.free.fr/pages/reparation_LCD.php

Ce ziceti , pare in regula , intelege cineva care e ideea ?
serban28671
QUOTE
Slabe sanse sa il poti repara, dispaly-ul este cu cristale lichide si daca astea s-au scurs nu cred ca mai ai ce sa ii faci


Display-ul asta de la Vectra nu este cu cristale lichide, poate cu leduri si dupa cum se manifesta la mine, desi initial m-am gandit ca s-au ars, acu' cred ca problema este la contact; deoarece uneori se aprind aproape toate. depinde mult si de temperatura, astfel ca iarna nu prea mai pot citi informatile respective, in schimb vara e aproape ok.
Emanoel-Adrian
Serban ,este de la contacte, eu am avut problema asta acum 4 ani si display-ul l-am schimbat intr-un concediu la prietenii nostri din Germania,
a costat vreo 110 DM cu tot cu manopera.Problema lor este de la firele foarte subtiri care sunt lipite de display si la care in timp apare fenomenul de contact imperfect. Sfatul meu este unul nou si pus la un service autorizat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.