Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Am si eu o intrebare..?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
Cristi113367
Sal sunt nou pe aici :wave: si am si eu o nelamurire....biggrin.gif
Cum poti sa obti la o masina un surplus de 20 de cai fara sa ii creasca prea mult consumu biggrin.gif ......?
Iar daca iti schimbi evacuarea obti mai mult de 15 cai...?
air_wolf
ti-am mutat postul la Engine, e mai logic aici.

acum, raspunsul la intrebare: te duci la o herghelie, ii cumperi si ii agati la masina. biggrin.gif


fara misto: nu poti. e chip tuningul care ar face asta, dar tot creste consumul cu ceva. apoi se duce turbinuta mai repede, pentru ca tendinta este sa imbicsesti in orase - daca ai diesel.
din evacuare obtii cai daca ai din ce, adica motor. o evacuare high flow nu te ajuta pe tine care ai un amarit de 1.5/2.0 - il ajuta pe unul care are ce sa scoata pe acolo. tu obtii cam 2-5 cai asta daca n-ai catalizator, caz in care obtii o masina naspa, care nu mai functioneaza in parametrii si care o sa afume ca dracu.
daca ai carburatie, e mai complicat, dar placerea e mai mare.
DORU
Se poate face remapare economica, prin care se urmareste reducerea consumului. La o remapare normala, daca mergi la fel ca inainte s-o faci, consumul scade. Daca mergi cu talpa grea, consumul creste.
f1anatic
QUOTE(Cristi113367)
Sal sunt nou pe aici :wave: si am si eu o nelamurire....biggrin.gif
Cum poti sa obti la o masina un surplus de 20 de cai fara sa ii creasca prea mult consumu biggrin.gif ......?
Iar daca iti schimbi evacuarea obti mai mult de 15 cai...?


De nu citesti si tu "Micul Ghid" ? Nu de alta...dar e plin de exemple. Doru si Wolf oricum ti-au raspuns. O evacuare nu ajuta atit de mult pe cit crezi; iar treaba cu consumul & puterea crescuta in general au o relatie directa. Masinile turbo se indeparteaza oarecum de aceasta regula - evacuarea ajuta mai mult decit la cele N/A respectiv consumul este probabil la fel - poate chiar usor scazut pe o anumita plaja de turatii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.