Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ulei 5w40
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
cristi70593
Salutare,
am si eu o intrebare, la un ford focus diesel 1,8, e vreo problema daca la skimbul de ulei in loc de Mobil 5w 30 pun in motor 5w 40??Multumesc pt raspuns!!!
danmatyas
nu este nici o problema daca pui 5w-40. dar nu vad rostul..5w-30 e 30 lei litru pe cand 5w-40 e 33 lei litru. ford recomanda 5w-30
Mariustom
Și eu confirm, ca și colegul Dan Florin, că Ford recomandă ulei 5W30.
Dacă dorești să bagi 5W40, e strict problema ta.

Trebuie să înțelegi că e bine să respecți recomandarea firmei constructoare, dacă îi vrei binele mașinii.
cristi70593
Am deja uleiul 5w 40, mi l-a dat cineva in schimbul unui serviciu si vroiam sa intreb inainte de a-l pune in motor, sa nu fac vreo prostie ...
danmatyas
si eu am avut in motor "o tura" 5w-40 si nu am simtit nici o schimbare. Se poate pune si 10w-40 asa scrie in cartea masinii mele. Eu zic sa pui linistit uleiu ala si nu te mai stresa smile.gif
Mariustom

Deci, în poza din stânga se observă, din manualul de Ford Focus, recomandările producătorului la schimbarea uleiului.
În poza din dreapta se observă recomandările producătorului la umplerea (eventuala completare) cu ulei.

Adică, atunci când efectuezi un schimb de ulei, se recomandă 5W30. Doar la completare se recomandă și alte tipuri de ulei.

În final, fiecare face cum crede și poate de cuviință.
DORU
Cati km rulati are masina?
cristi70593
masina e din 2001 si are 180000 km.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.