Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Rezident in Canada
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
M A R I A N
Un amic de-al meu planuieste sa obtina viza de rezidenta in Canada. Este o persoana cu studii superioare, sotia sa la fel.
Tipul stie destul de bine engleza si de aceea ar dori "sa se aseze" in partea engleza a Canadei, impreuna cu familia sa.
Uitandu-ne amandoi pe net am gasit 2 provincii interesante, Alberta (Edmonton este un oras simpatic, apoi Regina) si Nova Scotia (care este la est, la Oceanul Atlantic cu orasul Halifax destul de interesant)
As vrea sa stiu mai multe amanunte de la cei care cunosc persoane plecate sau care intentioneaza sa emigreze in aceste zone. Orice informatii sunt binevenite. biggrin.gif
Mersi.
Iulian HondaFan
Alberta este probabil cea mai buna alegere in Canada. are o economie infloritoare ( acum cea mai prospera din toate provinciile canadiene) si mare nevoie de forta de munca calificata. economia zonei este strans legata de rezervele de petrol ( Alberta are cele mai mari rezerve de petrol din lume dupa Arabia Saudita dar majoritatea este sub forma de sisturi bituminoase) si viitorul apropiat 20-30 de ani este foarte probabil ca va fi si mai prosper pentru locuitorii provinciei. deja venitul median (asta inseamna ca 50% din familii castiga peste acest nivel si 50% sub) pe familie este de aprox. 65.000 dolari canadieni pe an (aprox. 45.000euro). in termeni comparativ asta e mai bine decat in cele mai prospere tari din Europa.

In Alberta alaturi de Edmonton un alt oras mare infloritor si cochet este Calgary. de fapt Calgary este orasul mai mare cu aprox. 900.000loc in timp ce Edmonton, capitala provinciei, are in jur de 700.000loc. un alt avantaj pentru Calgary este ca este la poalele unor munti foarte frumosi care au zapada din abundenta 6 luni pe an. ambele orase au si o viata culturala destul de activa - opera, filarmonica, teatre, cluburi, muzee, etc...

clima in Alberta este chiar semnificativ mai placuta ( mai calda) decat in Quebec si Ontario ( unde sunt principalele metropole canadiene - Toronto si Montreal dar si grosul populatiei canadiene si al diasporei romanesti). sunt insa cateva mii si in Alberta. singura problema este ca este relativ izolata de alte zone metropolitane - Vancouver si Seattle se afla la peste 1000km iar Denver la 1800-2000km. cele 2 orase sunt la aprox. 300km unul de altul... tot de luat in seama este ca in afara acestor orase nu e aproape nimic - in restul provinciei care este de 2.5 ori mai intinsa decat Romania mai locuiesc numai 1.5 milioane de oameni.

deci daca nu vrei nimic altceva decat un trai decent intr-un oras curat si nu esti amator decat de munte, pescuit si sporturi de iarna - Alberta este locul perfect.

romanii canadieni au si 2 forumuri de trafic mare unde prietenul tau poate gasi si afla mult mai multe informatii: quebec.ro si romaniana.net .
Dany_s
cam asa e cum zice si Iulian mai sus

Edmonton si Calgary sunt orase cu o economie infloritoare, sunt orase maricele, cu tot cu suburbii ambele au putin peste 1 000 000 locuitori insa esti intradevar putin izolat relativ la alte metropole. Inafara acestor orase este cam pustietate si majoritatea sunt fermieri.

La clima insa eu n-am auzit sa fie mai blanda ca in Ontario sau Quebec, ci din contra. Iernile mai lungi si mai grele iar verile mai racoroase.
Depinde ce cauta amicul tau, dar oricum nu poate da gres cu nici unul din aceste orase.

Halifax e insa altceva. Dpdv economic nu e nici pe departe la fel de bine ca si Edmonton, adica daca in ALberta salariu mediu e undeva la 40 000/an, in Nova Scotia e undeva la 30 000, insa orasul e ceva mai mic (~ 375 000) mai tineresc, mai viu. E chiar pe malul oceanului, e destul de mult turism. Nu stiu insa ce sanse pt integrare va avea ca nou venit din Romania.
Iulian HondaFan
ca regula generala oriunde in Canada e mai frig decat in Ro.

temperaturile minime si maxime par sa fie intr-adevar mai mici in Calgary decat in Toronto dar Calgary pare sa fie mai putin umed si mai insorit:

http://www.livingin-canada.com/canadian-climates.html
M A R I A N
Multumim pentru raspunsuri!
Deja "exploram" site-urile propuse de Iulian. biggrin.gif
Sa va mai spun ceva despre prietenul meu cu dor de duca.
Lucreaza la o companie privata (e un fel de agent de vanzari, alearga cu masina de dimineata pana seara) si impreuna cu sotia sa castiga 5000 RON/luna. Pentru Romania este decent insa nesiguranta zilei de maine (se gandeste, ca toti romanii, implicit si la momentul cand va trai din pensie) si nesimtirea si badarania majoritatii celor cu care intra in contact zilnic l-au determinat ca sa ia aceasta decizie, sprijinit de sotia sa.
Eu n-am avut ce sfat sa-i dau (am auzit si pareri contra) si oricum eu sunt ultimul care ar avea curaj sa se inhame la asa ceva. blush.gif
Si inca ceva. Am citit ca pe acolo locuintele se invart pe la 150000-300000 dolari canadieni iar prietenul meu ar vreasa-si vanda apartamentul+un teren ca sa-si cumpere o casa in Canada (pentru a nu mai avea si grija chiriei). Oare e o miscare buna?
Iulian HondaFan
veniturile sunt foarte rezonabile, sunt romani emigrati in Canada care nu fac atatia bani ( majoritaea castiga insa mai bine)... in plus puterea de cumparare si structura bugetului unei familii este destul de diferita in Ca fata de Ro. 5000 RONi sunt multi bani in Ro dar in Canada nivelul asta de venituri este la limita saraciei. probabil in jurul la 3500-4000 CAD pe luna de familie este nivelul de la care ai un trai comfortabil acolo.

daca sunt muncitori, isteti si adaptabili isi pot face un viitor mai bun si mai sigur pentru ei si, mai important, pentru copii lor. dar emigratul cere si sacrificii.

trebuie deci cumpanit bine. dincolo de nivelul mediu al salariilor emigrantul trebuie sa aiba si o doza de cutezanta, de dorinta de a afla ce e dincolo de viata asa cum am apucat-o si cunoscut-o in Ro. emigrarea este o experienta care te transforma semnificativ. e un pariu cu tine insuti, cu capacitatea ta de adaptare si de intelegere a unei culturi diferite. transplantarea intr-o societate mai avansata iti imbunatateste sansele de succes dar nu il garanteaza nicidecum. sunt oameni care au emigrat si nu au avut succes. acum pentru majoritatea romanilor emigrati in Canada sau America pasul respectiv a fost unul pozitiv. dar e si o minoritate care nu a reusit si care este nemultumita de tara adoptiva si chiar o minoritate in cadrul acestei minoritati care s-au reintors in tara.


Cumparatul casei iar nu e un lucru usor. e bine ca mai intai sa isi gaseasca slujba si apoi sa isi caute casa ( adica nu e bine sa pui carul inaintea boilor). in plus iti trebuie macar cateva luni pana te dezmeticesti ce si cum - unde e bine sa cumperi si unde nu.
ozz86651
La cum se traieste nu ma bag, nu cred ca e placut in Alberta pentru un roman dar depinde mult de gusturi. La urma urmei si economia joaca un rol, degeaba esti intr-un oras mare si viu si frumos daca esti somer.

Partea care cred eu ca trebuie cumpanita cel mai bine e ce meserie are si ce stie sa faca, si cit de mult se cauta in Canada ce stie sa faca el. Canada e o tara cu economie relativ mica, care primeste o multime de emigranti anual. Multi, foarte multi, au probleme majore cu gasirea unui job. Limba e si ea un impediment in anumite joburi. Prietenul tau vrea sa lucreze ca agent de vinzari in continuare? Prevad ceva probleme (macar alea de limba), si nici statutul nu o sa fie ce are acum. Are si alta calificare? Are experienta in acea calificare? E o calificare care se cauta?
Cit despre cumpararea casei, eu as amina asta cel putin un an pina invata si el cu ce se maninca canada si real estate, pina e sigur ca nu vrea sa se mute, pina au amindoi sotii joburi bune etc.
Oricum multi se baga in emigrarea asta in Canada fara sa stie in ce intra. E o chestie complicata si un efort major, psihic in primul rind dar si fizic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.