Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Bucuresti - Budapesta - Viena - Munchen
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
eddie
In care din tari este interzis detectorul radar ? Chiar maine plec pe ruta asta,intr-o plimbare cu familia.Ma poate si pe mine ajuta cineva cu niste informatii suplimentare ?Eu cu masina nu am iesit decat la turci si la greci prin Bulgaria. Deci acum e vorba de Ungaria,Austria si Germania,ceva idei,ati mai fost careva pe ruta asta,puteti sa ma ajutati cu ceva informatii ? Raspunsurile voastre vor fi binevenite numai azi,pentru ca maine dimineata am plecat ! Multumesc !
beiu56941
Poate cu o cautare pe google aflii raspunsul la intrebari.
Numai bine.
eddie
Hahaha,am crezut ca si pot lua informatii si de pe forumul asta,pe altele am gasit cateva,dar vroiam mai multe surse de informatie !
HalbaSus
In Ungaria sunt legale. In Austria si Germania sunt ilegale.
In Ungaria autostrada este buna, dreapta si libera... poti atinge viteze fenomenale dar in jurul budapestei sunt cateva camere fixe (le detecteaza detectorul stai linistit). Problema e ca la ei se folosesc si radarele pe baza de laser si cu astea nu prea ai ce sa faci... adica in momentul cand iti bipaie detectorul deja e prea tarziu (asta daca nu ai noroc sa detectezi laserul atunci cand a fost "tras" catre alta masina).
In Austria detectorul e ilegal si sunt camere cam la fiecare 2 km (nu glumesc), acum parerile sunt impartite... daca folosesti detectorul probabil nu vei depasi viteza legala pentru ca iti va bipai aproape constant, altii pur si simplu ignora toate radarele si merg cu 150-160 si pana acum nu le-a venit amenda. Din fericire amenzile pentru depasirea mica a vitezei (10-20 km/h) sunt mici (20 de euro), in schimb la viteze mari sumele cresc foarte mult (pana la 200-300 de euro peste 180).
In Germania detectoarele sunt interzise dar ai portiuni destul de mari fara limita de viteza... si nu am vazut nici un radar.

P.S: Daca mergi in Munchen merita sa treci pe la hofbrauhaus (http://www.hofbraeuhaus.de/) sa vezi spectacolul de acolo, trebuie sa iti faci rezervare ca altfel nu primesti locuri (la etajul 2, la spectacol, in berarie s-ar putea sa gasesti locuri si fara rezervare), biletul costa 19 euro si in banii astia vezi spectacolul si ai mancare la discretie (si o mancare foarte buna de altfel).
AlexTM
QUOTE(Sam 01 Sep @ 2007 E d d i e)
In care din tari este interzis detectorul radar ? Chiar maine plec pe ruta asta,intr-o plimbare cu familia....

Omul a plecat deja. Nu l-ai vazut cind a trecut prin Oradea ? biggrin.gif
Asta in cazul ca n-a ales traseul corect, prin Arad-Szeged si da-i autostrada tata
eddie
Am trecut pe langa Arad prin Nadlac,apoi Szeged,Budapesta,putin shopping la Parndorf,apoi Viena si Munchen....vruuuummm !!! smile.gif

Mai am niste poze si niste povestiri,dar le las pe zilele viitoare,ca acum sunt in convalescenta dupa aproape 4000 de km....
Baby Blues
QUOTE(E d d i e)
Am trecut pe langa Arad prin Nadlac,apoi Szeged,Budapesta,putin shopping la Parndorf,apoi Viena si Munchen....vruuuummm !!! smile.gif

Mai am niste poze si niste povestiri,dar le las pe zilele viitoare,ca acum sunt in convalescenta dupa aproape 4000 de km....
Am fost si eu la shopping la Pandorf dar am luat o "plasa mare". Am fost la Roma in Valmontone , la outlet si am gasit totul mult mai ieftin si cand zic ieftin ma refer la diferente de 10 - 15 euro /produs. Cine are drum pe acolo se merita sa treceti . E pe la 30 de km de Roma.
Oana
un traseu asemenator, dar putin modificat, vrem sa facem si noi la sf lunii. are cineva idee de vreo pensiune decenta, ca pret, in budapesta sau pe langa? insa nu foarte departe, pentru ca vrem sa fim cat se poate de aproape de hungaroring. noi vom fi acolo exact in week-end-ul in care va fi si cursa de f1 si ma gandesc ca in budapesta vor ridica preturile la cazari.
HalbaSus
QUOTE (Oana @ Jul 7 2009, 04:29 PM) *
un traseu asemenator, dar putin modificat, vrem sa facem si noi la sf lunii. are cineva idee de vreo pensiune decenta, ca pret, in budapesta sau pe langa? insa nu foarte departe, pentru ca vrem sa fim cat se poate de aproape de hungaroring. noi vom fi acolo exact in week-end-ul in care va fi si cursa de f1 si ma gandesc ca in budapesta vor ridica preturile la cazari.


In week-endul in care se tine cursa de F1 preturile sunt cu 50-100% mai mari la cazari. Intrarea pe hungaroring se face de pe autostrada M3, motelurile si pensiule din zona autostrazii sunt foarte accesibile (desi s-ar putea sa profite si ei de F1 si sa creasca mult preturile).
omul vesel
[quote name='HalbaSus' date='Sep 3 2007, 06:53 AM' post='231499']
In Ungaria sunt legale. In Austria si Germania sunt ilegale.
In Ungaria autostrada este buna, dreapta si libera... poti atinge viteze fenomenale dar in jurul budapestei sunt cateva camere fixe (le detecteaza detectorul stai linistit). Problema e ca la ei se folosesc si radarele pe baza de laser si cu astea nu prea ai ce sa faci... adica in momentul cand iti bipaie detectorul deja e prea tarziu (asta daca nu ai noroc sa detectezi laserul atunci cand a fost "tras" catre alta masina).
In Austria detectorul e ilegal si sunt camere cam la fiecare 2 km (nu glumesc), acum parerile sunt impartite... daca folosesti detectorul probabil nu vei depasi viteza legala pentru ca iti va bipai aproape constant, altii pur si simplu ignora toate radarele si merg cu 150-160 si pana acum nu le-a venit amenda. Din fericire amenzile pentru depasirea mica a vitezei (10-20 km/h) sunt mici (20 de euro), in schimb la viteze mari sumele cresc foarte mult (pana la 200-300 de euro peste 180).
In Germania detectoarele sunt interzise dar ai portiuni destul de mari fara limita de viteza... si nu am vazut nici un radar.


Stii cumva daca in 2011 s-au pastrat aceleasi reguli privind radarele in Austria, Ungaria? Daca tin detectorul in torpedou si politia il gaseste pot fi amendat?

HalbaSus
In Ungaria sunt in continuare legale detectoarele... In austria sunt in continuare ilegale. Nu cred sa ai probleme daca tii detectorul (oprit) in torpedou. pe mine nu m-a controlat nimeni (desi probabil e bine sa dai jos inclusiv ventuza detectorului, nu de alta dar s-ar putea ca politistul care vede ventuza sa aiba o logica de genu: "asta foloseste detector (chiar daca o face in tari unde e legal) = sigur face nasoale si trebuie sa il puric bine de tot si sa ii dau o amenda".

Eu dupa ce am fost prins (cu detector cu tot) in Ungaria cu "laser frate" am renuntat la piuitoare cand ies din tara... Pe cat posibil incerc sa merg la limita radarului (adica ~140 pe GPS, ~150 pe bord).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.