Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Honda Jazz - achizitie, discounturi, revizii si jante de 14
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Honda
Max112962
Salutare tuturor,

Am citit foarte mult din ce s-a scris in tot forumul legat de super-mini-urile existente pe piata din romania, incepand cu Jazz, Yaris, Colt, Fiesta, C3, 207, Corsa, Grande Punto (ma rog, sa zicem), etc.

Dupa ce am vazut Jazz-ul, am ramas cu el in suflet. As vrea sa achizitionez un super-mini in toamna asta si am ramas intr-o proportie mare de tot canalizat pe Jazz. Desi e mai scump un pic decat restul, sa zicem Yaris, Colt, etc, interiorul mi se pare demential. Parca ar scrie "Made in Japan" peste tot. Si ceasurile sunt betonate ca design. Inca n-am facut un test drive cu el, pentru ca nu-l aveau la dealer-ul de langa Hotel Ibis - Gara, dar au zis ca ma anunta cand le vine masina.

Minusul cel mai mare, din cate am vazut pe aici, ar fi zgomot mare la viteza mare (se aude trenul de rulare). De asemenea, ma intreb de ce naiba are jante de 14? O sa ramana singura masinuta care n-are de 15 si e pacat.

De asemenea, as dori sa stiu daca vreunu dintre posesorii de Jazz, adica vreunul dintre voi, a avut pana acum de-a face cu service-ul Honda...si daca da, cat astepti dupa piese?

Multumesc anticipat

Max
Max112962
...si inca ceva...se pot obtine discount-uri?...m-ar ajuta in luarea deciziei finale, pentru ca nu arunc cu banii in stanga si in dreapta si Toyota asteapta dupa colt...smile.gif
Alexandru
Discount obtii sigur, daca sti sa negociezi cu dealerul...daca nu in bani, cel putin in ceva optiuni suplimentare. Cat despre jentile pe 14, eu cred ca sunt bine alese tinand cont de cuplul motorului...si nu sunt deloc mici (vezi Mini Morris). Cu jenti de 15 inch s-ar putea ca masina sa fie un pic mai lenesa in demaraj...
adi50470
pe www.hondafan.ro sant cativa posesori de jazz de la care poti afla mai multe amanunte .
Max112962
QUOTE(Alexandru)
Discount obtii sigur, daca sti sa negociezi cu dealerul...daca nu in bani, cel putin in ceva optiuni suplimentare. Cat despre jentile pe 14, eu cred ca sunt bine alese tinand cont de cuplul motorului...si nu sunt deloc mici (vezi Mini Morris). Cu jenti de 15 inch s-ar putea ca masina sa fie un pic mai lenesa in demaraj...


Ai dreptate...dar masina are 83 de cai si nu ca la Kia, obtinuti la 6000rpm, ci la 4000 parca, ceea ce e mult mai rezonabil....si cuplul nu e obtinut maxim la 6000rpm ci tot pe la vreo 4000 ceea ce e excelent...

Anyway...treaba cu "daca stii sa negociezi cu dealer-ul" e cu dus si intors... n-am negociat niciodata nimic, dar daca nu obtin cel putin 7% discount, nu o cumpar...
CPI
Stii cum e cu discount-ul? Dupa ce obtii ofertele finale la masinile de pe short list-ul tau (inclusiv discount-uri de x% sau in accesorii/optionale) compari ce primesti de banii respectivi.

Cu "7% sau nu cumpar" s-ar putea sa nu cumperi nimic biggrin.gif
chevy
Daca mai astepti putin (sa zicem o luna) o sa apara noul model care va fi lansat la Salonul auto de la Tokyo pe 25 octombrie si atunci o sa ramana ceva modele pe stoc din actualul model care vor beneficia de o reducere.
Daniel82595
corect.... plus ca jazz-ul e o masina fff fiabila biggrin.gif
Bogdan-223
QUOTE(Iulian74637 @ Sep 18 2007, 11:27 AM) *
Daca mai astepti putin (sa zicem o luna) o sa apara noul model care va fi lansat la Salonul auto de la Tokyo pe 25 octombrie si atunci o sa ramana ceva modele pe stoc din actualul model care vor beneficia de o reducere.

Noul Jazz va fi adus in Europa undeva in primavara lui 2009
M A R I A N
Jazzul nu e o masina tocmai ieftina. La fel si Yaris. Insa amandoua sunt al naibii de fiabile.
Nici eu nu sunt de acord cu decizia ta: Daca nu-mi da discount 7% n-o cumpar. Eu zic ca la cat sunt de bune masinutele astea comparativ cu concurenta, chiar si o scumpire n-ar trebui sa te impiedice s-o iei. Asta daca stii cu adevarat ce inseamna Honda. Daca nu, dupa coltul in care te asteapta Yaris, o sa mai dai de un colt unde vei gasi multe alte masini la preturi mai mici si optionale garla.
Si eu spun ca o alarma/senzori de parcare/covorase nu sunt de neglijat. Vorbim totusi de Jazz, nu de Honda Legend...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.