Help - Search - Members - Calendar
Full Version: toba se inroseste si masina nu mai are putere
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volvo
botezatu113017
sal......am si eu o problema....am un volvo s40 din 97 si azi masina a inceput sa o ia razna,nu mai are putere,turometrul este la 4000 si ea are 50 de km la ora in treapta a 4,motorul se aude si el foarte rau,si vibreaza foarte puternic
cand am ajuns cu ea acasa m-am uitat sub masina si teava de esapament pe o portiune de 20 cm era rosie....ce poate fi?va rog ajutati-ma si pe mine
merci anticipat
sergiu-19
Ceva impiedica evacuarea gazelor.Ai pus mana la toba finala sa vezi daca se simte ca ar iesi gaze?Mai mult ca sigur e infundata(s-ar putea sa-ti fi bagat cineva ceva pe gatul tobei...)
Alexandru
QUOTE(botezatu113017)
sal......am si eu o problema....am un volvo s40 din 97 si azi masina a inceput sa o ia razna,nu mai are putere,turometrul este la 4000 si ea are 50 de km la ora in treapta a 4,motorul se aude si el foarte rau,si vibreaza foarte puternic
cand am ajuns cu ea acasa m-am uitat sub masina si teava de esapament pe o portiune de 20 cm era rosie....ce poate fi?va rog ajutati-ma si pe mine
merci anticipat


Daca turometrul indica 4000 rot/min iar viteza masinii e doar 50 Km/ora in treapta a 4-a, asta este simptom clar de ambreiaj care patineaza....
iasi105023
si eu sunt de aceeasi parere: ca ambreiajul patineaza. altfel nu se poate explica cum la 4000 rpm in trepta 4 sa ai doar 50 km/h.
probabil ca si toba se inroseste din cauza cva motorul e prea turat.
Radu112307
Simptomele sunt de catalizator infundat.
iasi105023
cum explici ca la 4000 de ture are doar 50km/h?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.