Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Alfa Romeo VS. BMW
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Radu-266
Buna ziua ! stiu ca o sa ziceti ca nu se compara dar eu vreau sa imi cumpar o masina (nu noua), cu putini km. Am destula experienta cu ambele marci ca sa le stiu si plusurile si minusurile. Ideea de la care plec este de a cumpara o masina in jurul valorii de 25.000 eur, iar la aceste valori se incadreaza fie o Brera 2.4 jtd (poate chiar un 3.2 quatro daca ma chinui putin) sau un BMW 320i sau 325i (cu dotari mai saracute) coupe E46.

brera nu am condus in schimb am condus 159 2.4 jtd si fara sa ma impresioneze mi-a placut. Stiu probleme legate de fiabilitatea Alfa in timp (peste 100.000km) si stiu ca ce inseamna pana in 200 cp alfa se descurca mult mai bine chiar daca are tractiune fata.

Din punct de vedere al design-ului gasesc BMW-ul plictisitor si calitativ la interior Brera e mult superioara BMW-ului si defapt superioara cam la tot ce se incadreaza in aceast categorie de pret.

Cealalta optiune ar fi sa ma gindesc la a alege intre un 159 2.4 jtd care presupun ca are o valoare de revanzare mult mai buna fata de o brera care se va da foarte greu. Avantajul este ca pot sa preiau un leasing de aici din tara ceea ce imi usureaza foarte mult algerea din acest punct de vedere
wxr
Pai vad ca stii ce vrei smile.gif ce mai astepti ?
T u d o r
La Alfa problema motorului 2.4 ar fi ca e foarte greu si atarna pe puntea fata prea mult. Mai bine un benzinar, daca tot vrei.
Eu parca as lua un BMW, are si valoare mai buna de revanzare.
HalbaSus
Masina sport diesel... neeeah... eu as merge pe un E46 325 coupe... Arata bine, se misca bine, mai spatioasa ca brera.
Cipp
BRERA fara discutie! O vad mult mai rafinata ca design. BMW au cam multi, cu BRERA iesi din peisaj. Daca aveam banii astia nici nu mai stateam pe ganduri.

Poanta: daca iti taie fata un BMW, zici "...m**tii m*sii de b***t"
daca iti taie fata o Alfa, zici "...oaaau, ce masina faina m-a depasit!" biggrin.gif
T u d o r
Cand imi taie o masina calea imi dau seama ca nu e ea de vina. Asa ca daca se intampla, il dau in #$@&#%@%W@*# si mai ales ##*$^@#%#& pe sofer, cu masina n-am nimic. biggrin.gif Poa' sa fie si Trabant...

Daca vrei masina de fitze, Brera e 100% calificata pentru job. E clar ca aici Cipp are dreptate. Daca vrei o masina sport puternica, Alfa nu mai are avantaj. Pana la urma, alegerea e buna in ambele cazuri, conteaza mai mult care iti place, nu numai estetic.
marius68582
Cum bine ai spus,nu prea se compara masinile astea doua! biggrin.gif

Versusul e neverending,mesajul tau practic nu are nevoie de comentarii,stii si tu ce si cum...valoarea la revanzare a bemveului,usurinta cu care vei gasi un cumparator si aparenta soliditate atarna greu in balanta in ochii publicului in comparatie cu stilul si individualitatea Alfei,daca vorbesti in general despre cele doua marci.

Daca esti chitit pe coupe(preafericitule :evil: ) vreau sa iti atrag atentia asupra unui lucru pe care totusi l-ai enuntat gresit : Brera este declarata in UK ca fiind una din cele mai bune 10 masini in privinta pastrarii valorii la revanzare,si daca vei spune ca este prea noua la noi si nu o poti judeca, ia aminte la GT,este coupe-ul Alfa dintr-o generatie anterioara(bazat pe platforma156) si este o Alfa CARE NU SE DEVALORIZEAZA.Am urmarit piata timp de cateva luni,am fost cat p-aci sa-mi iau GT,dar am fost descurajat in cele din urma de preturile foarte mari de pe piata second hand,atat din tara cat si din EU.

Si pe bune acum,lasand chestiile astea mundane...inima are intotdeauna dreptate! :yup:


"Il cuore ha sempre ragione"
R o b e r t
era o vorba... Sa ai o Alfa (mai ales Brera) e ca si cum ai avea o prietena stripteuza. Ce conteaza ca e proasta, toata lumea te va invidia.

Parerea mea e ca, daca chiar ai bani, ia-ti o Brera. Este una dintre cele mai frumoase masini facute vreodata si este al naibii de frumoasa. A, si sa nu uit, este extraordinar de frumoasa biggrin.gif:D:D

Sa fie fara suparare, dar cand vad BMW (orice model) vad un analfabet cu ochelari de extraterestru, cu geamurile lasate si cu gutza rasunand din masina. parerea mea.
daca iti iei Brera, hai prin Brasov sa ma plimbi si pe mine, TE ROG! E visul meu biggrin.gif
t99959
eu as lua si in considerare si GT arata mai bine decat brera(parerea me)>>>
A K U
Stii ce se intampla, Robert? La un moment dat, o sa vrei sa poti schimba si vreo doua vorbe cu stripteuza aia a ta, nu numai s-o...arati altora. Si-atunci s-ar putea sa-ti dai seama ca ai ales gresit. Na, ca o fac si pe inteleptu' trecut prin viata acuma. Subiectiv, of course, BMW-ul.
DORU
Daca la noi manelistii s-au luat BMW, Mercedes,etc asta nu inseamna ca masinile alea sunt de aruncat. Le-au stricat doar imaginea...plus ca din 100 soferi de BMW, 99 conduc imprudent, aiurea chiar. O fi gena de vina?

In fine, alegerea mea cu mintea imi spune BMW 325 si daca are si integrala, cu atat mai bine. Inima imi spune "Ia-ti o Alfa GTA". Deci, as merge pana la urma pe Alfa. Emotia te tine tanar. Si o femeie intr-o Alfa - pe locul din dreapta - sigur nu e o curva ordinara. Este o combinatie mortala ! biggrin.gif
Radu-266
QUOTE(DORU)
Daca la noi manelistii s-au luat BMW, Mercedes,etc asta nu inseamna ca masinile alea sunt de aruncat. Le-au stricat doar imaginea...plus ca din 100 soferi de BMW, 99 conduc imprudent, aiurea chiar. O fi gena de vina?

In fine, alegerea mea cu mintea imi spune BMW 325 si daca are si integrala, cu atat mai bine. Inima imi spune "Ia-ti o Alfa GTA". Deci, as merge pana la urma pe Alfa. Emotia te tine tanar. Si o femeie intr-o Alfa - pe locul din dreapta - sigur nu e o curva ordinara. Este o combinatie mortala ! biggrin.gif



Da exact asta e problema mea:
!) Alegerea logica, batraneasca este BMW-ul. Conusc masina si stiu ca are intimp o fiabilitate mai buna (vorbesc de la 3 ani in sus), si stie sa duca puterea de la motor la roata mai bine.

2) Alegerea sentimentala este Alfa Romeo din cauza design-ului si a feeling-ului din masina care nu se compara cu cel din BMW. vorbesc aici de motorizari asemanatoare.


Am testat modelul de 2.4 jtd si sincer m-a dezamagit ca sportivitate pentru ca masina e grea si motorul este prot etajat ATENTIE !!! pentru o masina sportiva nu pentru o compacta. Si atunci clar alegerea ar trebui facuta intre 3.2 quatro Brera si 3.0 coupe E46. Din pacate BMW-urile sunt si mult mai scumpe la aceeleasi dotari si e si model vechi iar modelul nou e foarte scump (nemeritat de scump in opinia mea)


Acuma a aparut o tentaie sa zic asa, posibilitatea de a prelua un leasing foarte avantajos pentru o Alfa 159 2.4 jtd full option din tara. Masina are 10 luni si arata impecabil. E bine ca e diesel si pretul e bun. Ma scuteste de drumuri in Germania si de platit cash 26-27.000 eur pe o masina. Dar nu e aceelasi lucru chiar deloc ...
air_wolf
cit vrei s-o tii? 1-2-3 ani? daca e peste 2 ani, ia bmw-ul. alfel, daca obtii pret bun la alfa si o tii maxim 1 -2 ani, ia alfa.
Radu-266
QUOTE(air_wolf)
cit vrei s-o tii? 1-2-3 ani? daca e peste 2 ani, ia bmw-ul. alfel, daca obtii pret bun la alfa si o tii maxim 1 -2 ani, ia alfa.



Vreau sa o tin maxim 1 an jumate. Nici vorba de 2 ani
Tarabostes
pai daca nu vrei sa te insori cu stripteuza, atunci merita combinatia smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.