Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota Avensis SH .... merita la banii astia?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Catalin112863
Salut!

Imi cer scuze anticipat pentru "poveste", si multumesc celor care au rabdare sa o citeasca, si mai ales celor care raspund arigato.gif

De la inceput trebuie sa precizez ca am inceput acum vreo luna sa ne uitam (eu + sotia) dupa o masina. Noua. Pe care sa o folosim in locul ... celei pe care de fapt n-o avem, fiindca folosesc Dacia de la firma.

In fine, am alocat un buget max. de 17.000 euro, am eliminat cateva modele si pana azi avem pe lista 3 optiuni: Skoda Octavia echip. Trend, Ford Focus echip. Trend Collection, Toyota Corolla Sedan echip. Luna. Am vazut impreuna toate modelele astea, inca nu am fost la nici un test drive. Masina vrem sa o folosim preponderent pentru deplasari in afara Bucurestiului (mi-e greu sa-i zic capitala, dar asta e alta poveste...), pentru 2 adulti si 1 copil de 2,5 ani. Intrucat un copil necesita, in general, deplasarea unui volum de bagaje mai mare (cunoscatorii stiu cum e...), ne-am gandit ca si portbagajul e un element important, DAR pe primul loc am pus securitatea (ESP + Curtain Airbag it's a MUST...). Io am ceva experienta ca sofer, dar nu prea multa (vreo 35.000 km facuti), sotia si-a luat permisul de vreo 2-3 luni, scoala facuta pe un Logan, deci este incepatoare in toata regula.

Acuma problema: un domn cu care lucrez, are o Toyota Avensis, si se gandeste sa o vanda, si sa-si ia o Corolla Sedan. Persoana in cauza are masina asta inmatriculata din apr. 2005, masina fiind facuta in dec.2004. Intrucat cunosc persoana, stiu cateva lucruri si despre masina:
-Avensis Sedan, echipare Sol, 1.8 benzina, din apr.2005 pana acum a facut parca vreo 53.000 km;
-nu a avut accidente cu ea, doar a mers de 2 ori la vopsitorie pentru ca i-au zgariat-o unii, si inca o data pentru ca a "luat" pe capota un lant pe care nu l-a vazut;
-a mai avu odata o problema cu jentile de pe dreapta, pe "autostrada" spre Pitesti a intrat intr-o groapa (era ploaie) si i-a facut zob anvelopele si parca si jentile...
-masina la exterior arata bine, mici zgarieturi, iar la interior are zgariat geamul de la bord/ceasuri (din ce am mai citit si la noua corolla, pare ca e o problema frecventa) si la portierele dreapta, probabil tot de la spalatorie, s-au exfoliat / matuit unele portiuni de material plastic;
-ca dotari pe care le stiu: 9 airbag-uri, 4 geamuri electrice, oglinzi reglabile si rabatabile electric, oglinda electrocromatica, aer conditionat dual-zone, radio Cas+CD (fara mp3), Cruise Control, parca are si ESP (sau VSC se numeste la Toyota?), vopsea argintiu metalizat, plus probabil si altele pe care nu le stiu exact, asa cum era echiparea Sol la sfarsitul anului 2004

Dansul ar avea 2 optiuni: sa faca buy-back (trebuie sa i-o evalueze aia) sau sa dea unui angajat de la service-ul nu-stiu-carui dealer Toyota, care s-a oferit sa io cumpere, pentru 12.000 euro. Acuma, eu m-am gandit daca nu cumva ar merita sa o iau eu, pentru ca mi s-a parut un pret bun.

INTREBARE: Ar fi"o afacere" buna pentru noi o astfel de masina la pretul de 12.000 euro?
Alexandru
Cred ca la 12.000 euro este o achizitie buna,,,la 50.000 km o Toyota e ca noua
vio
nu merita ... cu banii aia poti lua una noua , un SH mai bun si mai nou de la toyota daca vrei chiar si un RAV 4 SH tot de la toyota. cam multe .... daca zici ca a facut anvelopele si jantele zob esti sigurca e intacta la amortizoare si bucsaraie , pivotzi ??? totushi a fost un shoc f dur .... 12 000 dupa 2 ani jumate .. mi se pare f putin . ori vrea sa il fraiereasca ori o ia sa o vanda el la buy back .. parerea mea . f mare devalorizarea nu ti se pare ??? cam 33 - 35 % ... ohoo
Catalin112863
QUOTE(vio70407)
nu merita ... cu banii aia poti lua una noua , un SH mai bun si mai nou de la toyota daca vrei chiar si un RAV 4 SH tot de la toyota. cam multe .... daca zici ca a facut anvelopele si jantele zob esti sigurca e intacta la amortizoare si bucsaraie , pivotzi ??? totushi a fost un shoc f dur .... 12 000 dupa 2 ani jumate .. mi se pare f putin . ori vrea sa il fraiereasca ori o ia sa o vanda el la buy back .. parerea mea . f mare devalorizarea nu ti se pare ??? cam 33 - 35 % ... ohoo


Vio, ca sa fiu sincer, sunt de acord cu tine in privinta devalorizarii. Tipul care vrea sa io cumpere, este sef de service si daca am inteles bine, cunoaste masina de la reviziile periodice. Si eu sunt de parere cu tine, ca tipul ar vrea sa-l fraiereasca, daca as fi in locul proprietarului nu cred ca as vinde-o nici eu doar cu 12.000 euro. De asta ma si gandesc ca e o afacere buna, pentru mine ca si cumparator.

Acum, asa cum am mentionat, eu cunosc proprietarul masinii si pot sa-ti spun ca este un tip care chiar are grija de masina. Cand a avut problema cu jantele, a fost imediat la service pentru o verificare. Masina ar avea mici (nici nu pot sa le zic probleme ) zgarieturi la interior, dar sincer nu as zice ca sunt critice.

In ceea ce priveste alternativele: la 12.000 euro, sunt de acord ca as gasi o masina noua, dar intrebare este daca gasesc una care sa se potriveasca pentru noi. Eu caut o masina pentru o familie cu copil (posibil cu 2 copii ceva mai incolo... biggrin.gif ), nu imi trebuie acceleratie pana la 100 in 8 sec., sau accesorii "de fitze" (nici o intentie sa supar pe cineva, in mod cert daca aveam 23 de ani si puteam sa-mi iau o masina, 100% avea ... fitze ... da' nu mai am 23, am 32 ...). As fi curios la ce SH mai bun te-ai referit? RAV 4 SH se gaseste in banii astia? chiar o sa verific. Daca citeste sotia raspunsul tau, o sa zica "vezi, ti-am zis eu" ca ea este adepta masinilor de genul asta. Sincer, eu cred (desi nu ma consider nici pe departe expert in domeniul asta) ca un RAV 4 consuma relativ mult, si e prea mare pentru ce am avea noi nevoie. A, apropo de consum: cat am mers cu el pana la dealer, 14 km prin Bucuresti, consumul mediu aratat era de 6,9. As zice ca e ok ...

Ca sa inchei, inteleg totusi ca ti se pare un pret bun, din perspectiva cumparatorului?
vio
dap e pretz bun ce sa zic .ca mashina e excelenta pt o familie .
BogdanS
Nu stiu preturile pietei, insa pot sa-ti spun in foarte cunostinta de cauza ca portbagajul Corollei (cel putin HB, asa cum e a mea -- la sedan e marginal mai mare) nu este suficient de incapator pentru vacanta unei familii cu un copil de 2.5 ani (sunt in exact aceeasi situatie).

Am facut doua deplasari mai lungi in vara asta cu pustioaica si nu ne-am fi descurcat fara portbagajul suplimentar de pe capota... iar ala adauga spectaculos de mult la consum la viteze mari. Asa ca din punctul de vedere practic, pot sa-ti confirm ca v-ati orientat corect: nu va ajunge portbagajul de Corolla pentru ce vreti voi sa faceti cu masina.

Ca informatia sa fie completa, pentru deplasari scurte (2-4 zile), este totusi suficient, si poate fi suficient si pentru deplasari mai lungi daca esti dispus s-o burdusesti (am mers anul trecut la mare o saptamana fara portbagaj pe masina, insa nu mai vedeam nimic nici in spate si nici in dreapta -- aveam bagaje pana la tavan in portbagaj si pe locul mortului -- insa asta nu e treaba, te simti ca taranii care-si cara cartofii la piata, nu ca un om normal care pleaca in vacanta).
vio
Bogadan , nu sunt de acord cu tine aici , cu HB am mers la mare 4 adultzi cu corturile deci tone de bagaje si rasbagaje in afara de lada frigorifica care a stat in spate nu pe bancheta ci jos pe tunelul median ca sa avem acces la ea , restul tot in portbagaj. si crede ma ca au fost multe de tot , bine sunt si situatzii , cunosc multe, la care nu le ajunge nici portabagajul ed la Avensis si tot asa sau chiar la un RAV 4... depinde de fiecare acum , cat de comod e ( isi ia tot sifoner ) sau nu
Catalin112863
QUOTE(BogdanS)
Nu stiu preturile pietei, insa pot sa-ti spun in foarte cunostinta de cauza ca portbagajul Corollei (cel putin HB, asa cum e a mea -- la sedan e marginal mai mare) nu este suficient de incapator pentru vacanta unei familii cu un copil de 2.5 ani (sunt in exact aceeasi situatie).

Am facut doua deplasari mai lungi in vara asta cu pustioaica si nu ne-am fi descurcat fara portbagajul suplimentar de pe capota... iar ala adauga spectaculos de mult la consum la viteze mari. Asa ca din punctul de vedere practic, pot sa-ti confirm ca v-ati orientat corect: nu va ajunge portbagajul de Corolla pentru ce vreti voi sa faceti cu masina.

Ca informatia sa fie completa, pentru deplasari scurte (2-4 zile), este totusi suficient, si poate fi suficient si pentru deplasari mai lungi daca esti dispus s-o burdusesti (am mers anul trecut la mare o saptamana fara portbagaj pe masina, insa nu mai vedeam nimic nici in spate si nici in dreapta -- aveam bagaje pana la tavan in portbagaj si pe locul mortului -- insa asta nu e treaba, te simti ca taranii care-si cara cartofii la piata, nu ca un om normal care pleaca in vacanta).


Portbagajul suplimentar de pe capota este intr-adevar o optiune. Vio cred ca are dreptate, depinde de fiecare. Eu pot sa spun ca "as trece" de la portbagajul de la Dacia 1310, care habar n-am cati litri are, la unul de Corolla Sedan de 450 litri, sau Avensis (daca ne hotaram sa o luam pe asta sh) de 520 litri. Sincer sa fiu, cand se "casca" portbagajul ala de la Avensis... ma cam sperie. Cred ca daca ne-am descurcat pana acum cu volumul de la Dacia (ce-i drept unele chestii mai ajungeau si pe scaunul din dreapta fata), o sa descurcam cu unul de Corolla / Avensis, ca totusi nu suntem genul care pleaca cu sifonierul blush.gif

Cred ca pana la urma o sa vorbesc cu proprietarul in cauza, sa vad cat de hotarat e sa o dea si la ce pret, fiindca nici el nu pare "hotarat" sa o dea doar pe 12.000, si sincer nu sunt nici io genul care sa profite de altii cu orice pret ...
G e o r g e
nu vrei un legacy oct 2005 ? biggrin.gif da' e ceva mai scump.
Catalin112863
George, multumesc de oferta, dar nu cred ca "ma bag" ... blush.gif Initial am plecat dupa o masina noua, la sh e cam ca la loterie, iar io nu sunt norocos din fire. Am pe cineva in familie care si-a luat din Vitan un opel break din 2001, cu vreo 100.000 km, adus din germania. Nu au avut nici cea mai mica problema cu el pana acum, dar, dupa cum am zis, io nu ma stiu norocos din fire...

Cat despre Avensisul asta sh, m-as "baga" fiindca cunosc istoricul masinii si proprietarul. Altfel.... parca mai bine as da 17.000 si mi-as lua o Corolla / Focus / Octavia noua, ca stau linistit vreo 3-4 ani ca e pe garantie. Evident ca o masina noua nu inseamna o masina fara (posibile) probleme, dar totusi ...

Eu am deschis topic-ul asta ca sa ma lamuresc daca pretul acela este unul bun pentru o astfel de masina. De curiozitate am consultat acum si site-ul acela din germania, mobile.de, si ... incep sa cred ca 12000 euro pt. Avensis 1.8 Sol din 2005 e chiar un pret bun, din persectiva cumparatorului... Gresesc ?
BogdanS
QUOTE(vio70407)
depinde de fiecare acum , cat de comod e ( isi ia tot sifoner ) sau nu


Absolut de acord -- insa, in cercul nostru de familii cu copii, noi suntem dintre cei conservatori (cand am vazut cu cate au venit unii la mare, pentru acelasi sejur, m-am crucit). Chestia e ca un copil mic iti ocupa MULT mai mult loc in privinta bagajelor decat un adult (gandeste-te de exemplu ca trebuie sa-i iei patul si salteaua cu tine; la copii mici cari sterilizator de biberoane, cutii peste cutii cu lapte, cereale, pampersi, oala de noapte, jucarii fara care iti face capul patrat, papusi fara care nu doarme, etc -- asta in afara de chestiile pe care le iei ca si pentru adulti, cum ar fi haine si obiecte de toaleta). Dar in fine, deja am deviat mult de la subiect -- am vrut doar sa explic asta mai in detaliu fiindca am mai avut acelasi schimb cu vio mai demult (eu am zis ca portbagajul Corollei nu e suficient, sau e la limita pentru o familie cu copil mic, iar el a dat acelasi exemplu cu corturile).

P.S. Am adăugat aici un thread nou, pentru subiectul "bagaje copii".
vio
smile.gif)))) tare beer.gif beer.gif beer.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.