Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Clio Symbol vs Peugeot 206
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
adriana25707
Ce ma sfatuiti sa cumpar? Clio Symbol 1,4 8V (9.000 Euro) sau Peugeot 206 1,4 75 CP (10.300 Euro). Masinile au aceleasi dotari.
As dori sa stiu parerea tuturor celor care vor sa ma ajute si in special a celor care au asemenea masini. Sunteti multumiti, ce probleme aveti?
Happy_Maker
Cu siguranta Peugeot 206. E un model testat, fiabil si chiar daca e la sfarsitul carierei, nu arata deoc rau. Daca nu ma insel e liderul european al clasei.
Singurul dezavantaj sunt costurile de intretinere, sunt ceva mai mari.
madalina
Nu prea imi place mie peugeot, dar intre cele doua 206 este cu siguranta alegerea mai buna!
cristianc
O intrebare ca o gluma! Daca postezi intrebarea pe un forum frantuzesc te iau cocosii la misto!
Renault este pentru tehniciens et ouvriers iar Peugeot, Ah Ca va!
Clio e facut in Turcia Peugeot nu stiu unde dar o masina altfel gandita.
Nu stiu ce preferi dar iti sugerez un SW mie ala imi place si as vrea sa imi iau!
M i h a i
cu siguranta 206-le. E si mai frumoasa si mai nervoasa decat conserva aia de clio 8v. Dar mergi la drive test inainte. Eu am mers cu un 206 hidramat nou nout si trocanea haionul nevoie mare
gogu25920
Iti recomand Clio Symbol categoric. costurile de intretinere sunt mai mici, reteaua de service mult mai mare, etc Aia cu e facut in Turcia este un argument care nu sta in picioare atat timp cat fabrica a luat pe 2002 premiul de excelenta in calitate. Sunt curios Peugeot unde se fabrica? In general marii constructori de auto isi fac masinile in alte tari decat cele de origine datorita costurilor in special cu f de munca. Si mercedes isi face unele componente in Romania de asta ce mai ziceti? Nu mai luati mertan ca facuta la noi laugh.gif
Clio Szmbol are si un portbagaj mai mare se preteaya mai mult a fi o masina de familie + pretul daca pt tine diferenta este nesemnificativa faci cum crezi. De banii acelui Pegeot as mai pune la Clio 1000 si as lua pe cel cu 16 V. Sau as mai pune nitel si as lua un Clio bicorp care e facut in franta, asta ca sa nu /ti fie "rusine" cand esti intrebat unde e facut.

PS. daca nu ar fi atat de bn Clio nu cred ca ar mai fi tara asta si altele plina de ele.
cristianc
Gogule, probleme.. tongue.gif
Nu sunt de acord cu tine aici:
1.Fabricatul in Turcia versus fabricatul in UE se refera la faptul ca sunt alte materiale la finisaj, multe alte furnituri care nu sunt localizate in Turcia, sa zicem(adica pe care le fabrica alte firmulite turcesti). Este o diferenta!Nici eu nu stiu unde fabrica Peugeot, cred ca in Spania dar ma documentez!
2. componentele facute la noi pentru Mercedes sunt verificate de nemti, deci au aceeasi calitate nemteasca!
3. Nu este o rusine unde e facuta masina. este un fapt!( Exemplu, iti cumperi aragaz Zanussi?)
4. Cuba e plina de Lada, Romania de Dacia(nu de Clio), Polonia de Fiat si ce-i cu asta? Nu e un argument al calitatii ci al puterii de cumparare a majoritatii populatiei tongue.gif
Cam asta ar fi!
M i h a i
QUOTE(gogu25920)
PS. daca nu ar fi atat de bn Clio nu cred ca ar mai fi tara asta si altele plina de ele.


Tara e plina si de dacii gogule.....si e de speriat cat de bune sunt bleah :smt019
...deci asta nu e o regula privind calitatea unei masini....
gogu25920
Eu nu spun ca, Clio e super masina dar raportul calitate-pret e optim. IN Turcia se monteaza calitatea este aceiasi si ma refeream strict la compratia cu peugeot 206 nu cu mercedes sau bmw.
Tara e plina de Dacii pt ca pana de curand nu aveai altceva ce alege si pt ca f lmulta lume nu/si permite altceva, dar deja la clio este altceva avand in vedere ca sunt mai multe masini apropiate de pretul sau si posibilitati de alegere mai mari.
gogu25920
Eu nu spun ca, Clio e super masina dar raportul calitate-pret e optim. IN Turcia se monteaza calitatea este aceiasi si ma refeream strict la compratia cu peugeot 206 nu cu mercedes sau bmw.
Tara e plina de Dacii pt ca pana de curand nu aveai altceva ce alege si pt ca f lmulta lume nu/si permite altceva, dar deja la clio este altceva avand in vedere ca sunt mai multe masini apropiate de pretul sau si posibilitati de alegere mai mari.
In primul rand cand sfatuiesti cineva sa/si ia o masina compari masini din clasa pe care si/o permite omul , in al doilea rand iei in considerare si alte costuri ulterioare casco, intretinerea masinii, piesle , reteaua service si fiabilitatea. Oricum guturile nu se dicuta... smile.gif
madalina
Pot fi componentele de la Symbol de aceeasi calitate cu cele facute de Renault la celelate masini, dar conteaza foarte mult si modul in care sunt ansamblate!

Poate ca si la Solenza, masina o fi bine gandita, dar de la proiect pana la masina reala mai intervin si muncitorii romani!
gogu25920
Ca osesor de Clio va spun ca sunt foarte bine asamblate si ca masina isi merita banutii, daca vreti sa ma credeti bine daca nu tot bine in fond faceti ce vreti cu banii vostri si cum am spus gusturile nu se discuta. normal ca daca as avea bani as lua un BMW X3 fara sa stau pe ganduri dar intotdeauna tb sa constientiyam ca de la dorinta pana la practica adica pana la ce fonduri dispunem e cale lunga.
Scuze pt dublura mesajului eu am dat pe modificare nu stiu de ce a aparut de 2 ori
cristianc
Gogu, aici sunt de acord cu tine mai putin ideea ca se cumpara Clio in clasa ei pe alte ratiuni decat cele materiale(este totusi cea mai ieftina masina la clasa ei).
Si apropo ce Clio Symbol ai ? cu facelift ?

Dupa parerea mea masinile in discutie la clasa ei(mica, zic eu) sunt:
1 Renault Clio
2 Skoda Fabia
3 Peugeot 206
4 VW Polo 16
5 Suzuki Swift
6 Fiat Punto
7 Opel Corsa
8 Seat Ibiza
9 Citroen Saxo
10 Ford Fiesta
11 Toyota Yaris
G e o r g e
QUOTE(cristianc)
Gogu, aici sunt de acord cu tine mai putin ideea ca se cumpara Clio in clasa ei pe alte ratiuni decat cele materiale(este totusi cea mai ieftina masina la clasa ei).
Si apropo ce Clio Symbol ai ? cu facelift ?

Dupa parerea mea masinile in discutie la clasa ei(mica, zic eu) sunt:
1 Renault Clio
2 Skoda Fabia
3 Peugeot 206
4 VW Polo 16
5 Suzuki Swift
6 Fiat Punto
7 Opel Corsa
8 Seat Ibiza
9 Citroen Saxo
10 Ford Fiesta
11 Toyota Yaris


yaris pe 11??? dupa fiesta saxo swift? cred ca glumesti?!?!? ia mai baga o fisa. swift e model 90 , saxo 94 .

hai ca m-ai distrat cu clasamentul asta laugh.gif
cristianc
Nu stiu daac te-am distrat dar am uitat sa precizez ca nu este un clasament; daca era puneam poate 206 primul ,nu? dupa cum rezulta si din topic..Am vrut sa numar principalele masini mai cunoscute din clasa.
Ar putea fi si clasamnetul vanzarilor in Romania, nu? tongue.gif
M i h a i
hmmm...chiar sa fie vandute mai multe swifturi decat Punto? smile.gif
G e o r g e
QUOTE(cristianc)
Nu stiu daac te-am distrat dar am uitat sa precizez ca nu este un clasament; daca era puneam poate 206 primul ,nu? dupa cum rezulta si din topic..Am vrut sa numar principalele masini mai cunoscute din clasa.
Ar putea fi si clasamnetul vanzarilor in Romania, nu? tongue.gif


ok .
ups, am gresit-o smile.gif
V l a d
nu pot spune decat 206 oricat ma trage marca renault dupa ea, dar in cazul lui clio si 206 recunosc sincer si umil ca 206 are intotdeauna intaietate. Poate primul si cel mai important motiv este fiabilitatea si mai apoi finisajele care nu sufera comparatie. La clio se cam simte ca totul e ieftin, la 206 au reusit sa ascunda asta.
cristianc
QUOTE(M i h a i)
hmmm...chiar sa fie vandute mai multe swifturi decat Punto? smile.gif


1999 FP - 201 SS-5
2000 FP - 470 SS - 8
2001 FP - 375 SS - 200
2002 FP - 475 SS - 495
DATELE SUNT FURNIZATE DE APIA
DORU
Un prieten de-al meu a avut un Peugeot 206 1.4 75cp si l-a tinut 2 ani, a mers 75.000 km si era superincantat. Precizez ca era trecut de 45 de ani si avea un stil pronunat sportiv...Daca era incantat, asta spune ceva !
A mers cu 175 km/h cu aerul in functiune...Era multumit nu gluma...Si stiu ca mecanica a tinut bine la gropile din Bucuresti...Eu personal nici nu m-as uita la Clio, as cumpara direct Peugeot-ul smile.gif)
M i h a i
si 2003-2004?...oricum eu m-am mirat pentru ca nu prea vad SS pe strada nu de altceva smile.gif
cristianc
Pentru 2003-2004 ori urmaresti trimestrial in reviste ori platesti la APIA. Nu am facut nici una nici cealalta!
James Kilowatt
Mie mi se pare ca e vorba de optiunea ta, si nimic altceva. Nu au probleme majore nici Renault, indiferent unde e facut, si nici Peugeot 206. Renault Clio symbol e mai practic, Peugeot206 e mai aratos. Alegerea e a ta. smile.gif Eu personal in loc de Peugeot, la aceeasi bani as lua Clio fie 16V si 100cp, fie dCI-ul de 65.
cristianc
Accept o polemica pe tema asta!
E departe de a fi o chestie de optiune alegerea Clio Symbol versus 206.
Pe forumul asta poti afla multe despre Clio si foarte putine lucruri bune!
206 este altceva si repet altceva
gogu25920
in general pe un forum lumea vine si critica un anumit model de masina in functie de topicul deschis. E normal sa vi sa impartasesti problemele nu chestiile bune sti cum e daca merge merge nu are ropst sa te plangi. niciodata pe nici un forum nu o sa vezi un topic in care se canta osanale unui model sau altul pt ca nu-si are rostul si nu asta este scopul intotdeauna vor predomina mesajele de critica deci a lua o decizie dupa acest considerent mi se pare total nepotrivit. daca ai posibilitatea si daca intr-adevar vrei sa faci o statistica pe baza careia sa iei decizia uite solutia. Fa rost de vanzarile de clio symbol pe o anumita perioada, vezi cat la suta din astea au probleme sau au trecut pe la service cu probleme. Acelasi lucru il faci si la Peugeot unde e procentul mai mic aia teoretic e mai fiabila. Acest lucru este insa f greu de facut asa ca asa cum spunea cineva mai sus du-te la dealeri vezi-le fa un test , raport dotari, motor si pret si gata laugh.gif

apropos de versiuni la Clio intr-adevar ala de 16 V e mai sportiv , ala dci e mai econommic dar cel mai fiabil e cel de 8V , mi-a spăus-o un mecanic d ela serus care cred ca stie ce spune
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.