Help - Search - Members - Calendar
Full Version: De ce nu tine ralantiul?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
bogdan112742
Am o Dacie 1310.
Am curatat carburatorul, am schimbat platinile, bujiile, capacul de la delcou, fisele, pipa din delcou (colectorul), condensatorul. Pe langa toate astea eu am o singura banuiala, ca ar fi unul din jigloare. In carburator in camera plutitorului care mentine nivelul de benzina, jos sunt si doua jigloare; unul e sigur de consum iar celalalt are un rol de supapa, ar putea fi asta?
Sau daca nu spunetimi ce mai pot face. :bash:
Alexandru
QUOTE(bogdan112742)
Am o Dacie 1310.
Am curatat carburatorul, am schimbat platinile, bujiile, capacul de la delcou, fisele, pipa din delcou (colectorul), condensatorul. Pe langa toate astea eu am o singura banuiala, ca ar fi unul din jigloare. In carburator in camera plutitorului care mentine nivelul de benzina, jos sunt si doua jigloare; unul e sigur de consum iar celalalt are un rol de supapa, ar putea fi asta?
Sau daca nu spunetimi ce mai pot face. :bash:


Cu certitudine nu e de la cele 2 jiglere (cel de al doilea fiind al pompei de spritz). Mai intai insurubeaza surubul de reglaj de pe carburator care regleaza deschiderea minima a clapetei de acceleratie...vei obtine un ralanti stabil, dar accelerat, probabil la peste 1000 rot/min. Apoi regleaza avansul, rotind usor delcoul pana cand atingi un maxim de turatie. In aceasta pozitie desurubeaza putin cate putin surubul de reglaj de pe carburator pana cand ajungi la turatia normala (circa 800 rot/min). Fa o proba de mers cu masina si verifica daca raspunde bine la accelerari bruste si daca nu apar detonatii (tacaneli). Daca apar detonatii, roteste delcoul cateva grade in sensul acelor de ceas ca sa reduci avansul , apoi repeta proba.
bogdan112742
Am facut asta... dar nici un rezultat
mike.omega
Jiglerul de relanti este stricat, adica rupt/crapat.
Cel mai bine, mergi la un atelier de curatat carburatoare smile.gif
bogdan112742
Am schimbat absolut toate jigloarele plus garnitura carburator. Carburatorul e curatat complet, arata ca nou...
bogdan112742
am gasit pana la urma era diuza din furtunul de la admisie la carburator
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.