Help - Search - Members - Calendar
Full Version: La ce turatie/viteza schimbati treapta de viteza
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki
en112736
ca tot am vazut topicul deschis de Sorin104552 (DDIS din 2007 care scoate fum) m-am gandit sa deschid acest topic....

e interesant cam la ce turatie a motorului, respectiv viteza "simtiti" nevoia sa treceti in treapta superioara de viteza....si cam ce cu viteze mergeti maxim intr-o anumita treapta de viteza

e vorba de ignis, dar puteti specifica si alt model de suzuki, ca motorizarile sunt pe aproape...

motoarele sunt destul de nervoase, si ma gandesc ca la puterea pe care o au (1328 cmc - 93 cp) cred ca necesita un stil de condus un pic mai aspru...

am intalnit intr-adevar meseriasi (in adevaratul sens al cuvantului) care ma sfatuiau sa ies cu ea din oras si sa-i dau talpa ca se mai "curata" motorul...

(cred ca e adevarat altfel nici rompetrolul nu facea reclama aia cu depunerile care scurteaza viata motorului....)

intr-adevar la calitatea carburantilor de la noi, exista depuneri care sunt enorme pentru finetea motoarelor din generatia actuala...drumurile sunt proaste si mergem mai cu grija sa menajam masina....uleiurile sunt contrafacute.....si uite asa scurtam viata motoarelor....
Arheopterix
S-a mai scris....
E diferenta intre schimbatul vitezei in regim de acceleratie sau croaziera.
Daca esti in acceleratie turezi mai mult din 2-3 samad.
Daca de exemplu nu vrei sa maresti viteza,schimbi la turatie mai mica.
De mentionat ca din 1-2 nu conteaza f mult cand schimbi.Mai ales cand mergi in oras.
Mai e si daca cobori o panta,poti schimba mai repede sau invers ,la deal-turezi mai mult.
La benzina e indicat sa urci treapta peste 3000rpm.
Vladutz
eu am mers cu un priten cu swiftul p benzina si schimba la 4000 viteza si consum mediu la scos la vreo 7 l/100 si am facut buc-predeal
trixi114679
eu am un stil mai agressiv...daca nu sunt in letargie totala,nu las sa scada sub 4000...
schimb la 6500..in asa fel,daca esti destul de rapid,in treapta superioara esti la 4000 iara.... si ai cuplu...
parerea mea este ca sub 4000 e moarta motorul...(swift 1,3)
btw,benzina fx ma omoara!in aceleasi conditii nu atinge masina viteza aia p care o atinge cu benzina fara aditiv..si consuma mult mai mult...
Mircea109037
Trixi, am folosit si eu Efix cu aditivi de la Rompetrol la Ignis si am observat ca sunetul motorului este mai lin, parca nu e asa zgomotos. Nu am stat sa vad daca mai atinge aceeasi viteza ca si cu Carrera 95 pe care o folosesc in mod curent. Dar am observat ca in cazul Efix-ului consumul de benzina este mai mare cam cu 1,5 - 2 litri % fata de Carrera... am crezut ca din cauza iernii si a faptului ca am turat mai mult masina ca de obicei, dar se pare ca m-am inselat si e de la benzina...
trixi114679
sincera sa fiu,din cauza frigului consumul e mai mare cu vreo juma' d L/100 si la drum lung...ca nu mai pun la socoteala cifrele alea fabuloase care apar la bord,treapta 1 si 2 cit e rece motorul ca fac atac de cord...wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.