Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ajutati un biet nehotarat.
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki
Marian112230
Am si eu cateva probleme existentiale.
1)sunt din Brasov si as vrea sa-mi cumpar un Ignis,dar numai in poza l-am vazut.Daca este cineva din Bv si ma poate ajuta cu 5 minute numai sa vad si eu masinuta asta minune.
2)Care este cel mai apropiat dealer de Bv.Am fost in Miercurea Ciuc si nu l-am gasit,oamenii de pe acolo zic ca sa inchis.
3)A cumparat cineva din Ungaria Ignis,cum sunt preturile?
As vrea si eu unu diesel ca in tara nu prea gesesc.


Multam fain.
Mircea109037
Salut!
Nu sunt din Brasov, dar ma bag si eu in seama...
Referitor la preturi, daca il iei din Romania, cred ca la Sara Motors Timisoara e cel mai avantajos. Iti vor da o lista de preturi, dar tu sa intrebi cat e discountul la modelul care te intereseaza. Aproape sigur (dar depinde si de tine) o sa iti zica un anumit procent. Mai poti negocia, daca nu iti convine. Daca iti aduc alta culoare decat cea ceruta (eu asa am patit si din cate am inteles nu sunt singurul) nu te lasa pana nu obtii ceva gratuit (gen eleron, aparatorile negre, covorase...). Iti pot da un numar de telefon de la unul dintre dealerii de acolo, daca te hotarasti pentru Timisoara. Sincer, diferenta de pret intre Ungaria si Sara Motors nu prea am vazut. Nu zic ca nu e, dar la modelul care m-a interesat, masina noua, chiar erau asemanatoare preturile.
Masina este incapatoare, chiar daca la prima vedere pare micuta (poti sa te strecori foarte usor prin oras cu ea, iar parcarea e o placere, practic unde se termina hayon-ul se termina si masina, asa ca nu ai nevoie de senzori de parcare sau alte sofisticarii). 5 persoane pot intra in ea, iar 4 se lafaie. Pentru bagaje... acolo e o mica problema, la portbagaj, dar daca le indesi bine, intra (testat pe propria piele). Am deja peste 4100 de km cu masina mea si abia are 2 luni si putin. Nu am avut pana acum nici o problema, in afara de sesizarea acelor troncanituri despre care se discuta la "Suzuki Ignis part II".
Plasticele nu sunt de calitatea cea mai buna, dar nici proaste ca la alte marci nu sunt. Mediocru e cuvantul cel mai bun. La fel si tapiteria... Insa face banii care ii dai. Nici mai mult, nici mai putin.
Pozitia la condus.... eh, da... despre asta numai lucruri bune. E mai inalta ca la alte masini si e foarte avantajos asa. Pot spune ca acum dupa ce m-am obisnuit, nu as mai conduce altceva. Singurul dezavantaj tine de bord, daca esti mai inalt, risti sa dai cu picioarele de bord si e foarte neplacut. Spre norocul meu, nu am problema asta. Ceasurile albe ii dau un aer de sportivitate si ajungi sa le adori. Chiar am observat ca asta ma atrage foarte mult la bord, iar la controale se ajunge usor, nu trebuie sa te intinzi ca sa iti reglezi temperatura la aerul conditionat sau ca sa schimbi track-ul la CD player (nu ai comenzi pe volan, iar MP3 player-ul e doar o utopie).
La fel, bancheta din spate e inaltata si pasagerii au o priveliste foarte buna asupra drumului. Garda la sol e suficient de inalta ca sa nu ai probleme cu bordurile din orase sau cu pietrele de pe drumurile de tara. Cu alte masini risti sa iti distrugi masca de plastic daca nu esti atent la borduri, dar nu si cu Ignisu' (tot pe testate).
Si acum partea cea mai neplacuta: SUSPENSIILE. Sunt tari, chiar foarte tari. De fapt, nu suspensiile sunt partea neplacuta, ci Romania. Am fost cu masina in Ungaria si s-a comportat exemplar, fara urma de zdruncinaturi. Am intrat in tara si... gropile din sosele se simt. Si sunt extrem de multe gropi pe sosele patriei. Inainte nu am realizat ca sunt atatea, dar acum le simt pe fiecare...
Una peste alta, sunt multumit de masina si daca ar fi sa o schimb cu alta, as schimba-o doar cu un Grand Vitara (asta peste cativa ani, cand o sa mai strang bani). Nu prea am auzit lume sa se planga de fiabilitatea masinilor Suzuki, deci eu zic ca e o investitie decenta. Nu este un OZN, dar este o masina corecta pentru banii pe care ii dai.
Bafta!
en112736
gasesti asa

1) B&S Motors http://www.bsmotors.ro/index.html
2) Sara Motors http://www.suzukivest.ro/
3) Redtor http://www.suzuki-romania.ro/
4) Premier Auto http://www.premierauto-suzuki.ro/
5) SelfMotors http://www.suzukiself.ro/

personal, cei mai interesanti mi se par Redtor care accepta si buy-back....peste vreo 3 ani cand se termina garantie te duci si "sari" in alta.... biggrin.gif
Marian112230
Poate este cineva din Brasov sa pot vedea si eu live...
Pe mine ma intreseaza una sh ca nu am bani de una noua.
Sorin104552
Buna Marian,
Nu prea stau aproape de tine, dar poti vedea Ignisul pe site (google-_suzuki_ignis_360 grade).
Cu privire la ceea ce iti doresti, pot sa iti spun ca am fost de citeva ori in Ungaria, la Szeged si Mako, si am vazut multe ignisuri si swifturi, 1 si 2, de vanzare. Poti lua de acolo, la 6-7000 euro masina de 4-5 ani. Pot sa spun ca aratau bine ingrijite. Dar astea sint povesti, pina nu mergi sa vezi cu ochii tai.
Una peste alta, nu pot sa spun ca vorbim de Bugatti sau Jaguar, sa fie cazul sa bati o tara intreaga sa vezi ignisul. E o masina din clasa compacta(adica mica), pe diesel am dat, nou, 12.000, consuma 5,3%.
Bafta,
S.
AlexRe
Salut, eu sunt din Brasov si pana acum o luna am cautat un dealer Suzuki la Brasov. Din pacate am aflat ca cel din brasov si-a inchis portile. La fel s-a intamplat si cu cel din Ploiesti. Singurul loc mai apropiat este la Bucuresti, acolo poti sa vezi masina si eventual sa faci si un drive test.
Eu am renuntat la Ignis in favoarea unui Nissan Almera care l-am luat la super pret.
Cu stima,
Sorin71828
Cel mai bine pt. un SH sa tragi o fuga in Ungaria. Ai de unde alege. Pret bun, euro 4 ( taxa nesemnificativa ) seriozitate, revizie la zi. O multime de parcuri auto.
Marian112230
Vreau ceva concret.A fost cineva si a luat de acolo masina?
AlexRe
QUOTE(Marian112230)
Vreau ceva concret.A fost cineva si a luat de acolo masina?

Inca nu am auzit pe nimeni care si-a luat masina din Ungaria.
batu113760
cauta pe www.suzuki-romania.ro
suzuki_bs
Salut!

Exista cateva Ignis-uri vandute in Busteni si Sinaia.
trixi114679
eu mi-am luat masina din ungaria,nou ,acum un an si 2 luni...
daca totul e ok in scurt timp pot sa iti dau detalii despre adusul d suzukiuri second ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.