Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Autostrada
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2
James Kilowatt
Aveti idee daca exista limita minima de viteza pe autostrada respectiva? Daca pe ea trece "BMW rules!" cu 150 si in acelasi timp un camion Dac cu 50, care este depasit de o dacia 1300 care merge pe banda a doua cu 80 si nici nu-i merg luminile in dupa apus ca sa nu scada viteza maxima la 75, mi se pare o solutie sigura de a avea stiri cu morti si raniti in fiecare seara la tembelizor....
M i h a i
nu exista limita minima din cate stiu eu asa ca ai grija
James Kilowatt
Ar trebui insistat foarte tare pe chestiile de conduita preventiva pe autostrada, pentru ca la noi nu prea este experienta. Panouri din doi in doi metri care sa explice cum e cu pastratul distantei, luminile obligatoriu aprinse, si ziua... Exista panouri luminoase care sa anunte din timp eventualele obstacole?
madalina
Deoarece calitatea drumurilor din Romania a intrat deja in legenda, se fac deja reparatii la 2 poduri+plus multe lucrari pe margine, iar muncitorii se plimba in voie pe autostrada. Duminica am vazut si o dacia break care mergea spre Lehliu pe sensul de mers spre Bucuresti.

Apoi sunt o gramada care merg cu 70-80 pe banda a doua si nu se dau pe prima banda chiar daca merg in paralel cu unul cu aceiasi viteza. Dar acest aspect depinde de noroc. Eu am mers de 3 ori pe acolo in ultima saptamana si nu am gasit decat o singura masina de politie cu radar, dar nu functiona.
Iulian HondaFan
in romania se merge mult prea repede pentru conditia drumurilor de acolo. de aceea si fatalitatile pe sosea sunt printre cele mai mari din europa si de cateva ori mai mari decat aici, unde oricum sunt putin mai mari decat in uk sau franta sau tarile nordice.
si aici merg unii in paralel cu viteze relativ mici 80-110km/h. asta este natura umana, nu cred ca lucrurile se vor schimba radical peste noapte nici in romania.
de aceea e bine sa fii prevazator. un accident te va tine pe loc cateva ore cel putin, Doamne fereste luni, sau poti ramane schilodit pe viata.
o depasire aiurea iti poate salva cateva minute dar poate fi si fatala.
sunt medic si am vazut zeci de persoane tetraplegice dupa fracturi de coloana cervicala rezultate din accidente auto. va asigur ca asta e iadul pe pamant.
drive safely and drive smart, nici o masina nu va poate proteja daca voi insiva sunteti imprudenti. stiu ca o masina sprintena te imbie la viteza,dar THINK,THINK,THINK...
Paul5
Limita de viteza este de 120km/h si sint 2 radare pina la Lehliu.Atentie si la PIETONII!!!!care traverseaza autostrada ca sa mearga la cimp sau aiurea....In rest e ok poti merge cu cit te duce fieru'sau picioru'fara pb.
M i h a i
nastase a zis ca e limita de 130km smile.gif...are dreptate
madalina
La intrarirele pe autostrada sunt placute cu 130 viteza maxima admisa. Duminica era un echipaj care oprea vehicule ce nu ar trebui sa mearga pe autostrada (de xemplu tractoare). Sper sa termine lucrarile cat mai repde si sa monteze garduri pe margine pentru a nu ne mai trezi cu pietonii iesiti la plimbare pe autostrada.

Apropo de politie, din experienta, cei de la Ilfov sunt cei mai de neinduplecat si cretini politisti din tara(cel putin cei de la crculatie). unei cunostinte i-au luat permisul 3 luni pentru ca a incetinit pana la 3-4 km/h la o cale ferata fara bariera si nu a oprit efectiv. I-a dat 500000(in urma cu 2 ani), iar replica politistului a fost ca-l jigneste numai cu atat.
James Kilowatt
Regula e regula... mie in scoala mi s-a spus ca oprit=sa nu se invarta roata.
Exista multi incepatori care incetinesc la 3km/h, si raman in treapta a 2-a sau chiar a 3-a si apoi caleaza motorul exact pe linie. Eu am vazut doi cu ochii mei, in acelasi loc. Daca opresti complet esti obligat sa pleci cu prima treapta si sansa sa faci o prostie e mai mica. Regula e data si pentru Titi Aur si pentru unul care are carnet de o luna, sau pentru batranii care pleaca undeva cu masina, si pana ajung uita ce-au vrut sa faca laugh.gif
Eu am mituit in Ilfov anul acesta un politist cu doar 300.000, pentru ca am taiat linia continua la iesirea din aeroport... era obligatoriu sa faci dreapta, iar daca voiai sa faci stanga trebuia sa intorci abia la sensul giratoriu smile.gif Politistii stateau acolo special pentru spaga, si probabil faceau discounturi intrucat prindeau infractori pe banda rulanta smile.gif
Poate ar trebui sa facem si un forum cu spagi date politistilor... cine stie, poate citesc si cei de la garda financiara sau de la PNA laugh.gif
Andrei Suzuki
Ma duc si eu in "vichend" la mare.Merita sa o iau pe autostrada,nu?Macar asa...sa vad cum e.Apropo...sunt radare multe?Mi-a zis un prieten ca a mers pe acolo si cu 200 fara probleme. smile.gif
M i h a i
ia-o cu incredre pe autostrada Suzuki...o sa-ti placa smile.gif
Andrei Suzuki
Eh Mihai,daca tu zici sa o iau pe acolo....mai mult ca sigur ca ala o sa-mi fie drumu. smile.gif
ValiD
merg pe acesta autostrada de cca 4-5 ori pe saptamana. Parerea mea este ca se circula foarte bine. Haideti sa fim seriosi, dupa 30 ani avem un drum nationala care se ridica cat de cat la standardele europene si ne exprimam nemultumirea ca nu este dotata cu telefoane si vulcanizari.

Dar vreau sa va supun atentiei alt aspect : de fiecare data cand merg pe acest sector de autostrada unde limita max este de 130 km/h , intalnesc foarte multe masini care circula cu o viteza de cel putin 150-160 km/h. Inconstienta crasa dupa parerea mea, iar politia romana nu-si face datoria.
Pe langa faptul ca acestia pot plati cu viata , acest stil dezastors de a conduce un autoturism poate cauza prejudicii si unor persoane nevinovate care circula regulamentar. :!:
James Kilowatt
sa nu exageram, totusi. Intre 130 si 150 diferenta nu e atat de mare, mai ales daca se circula bine, dupa cum ai spus. Nu cei 20 km/h sunt o problema, ci neatentia, vorbitul la mobil sau ciculatul la 2 metri unul de altul.
De multe ori poti fi mult mai alert cand iti faci de cap si mergi cu 150, decat cand conduci plictisit cu 120... De plictiseala te apuci sa dai telefoane, sa butonezi radioul... o secunda de neatentie si te-ai facut praf, indiferent daca aveai 120 sau 150
Andrei Suzuki
Fratilor m-am intors si eu.Si acum impresiile: Autostrada este foarte misto facuta.Am remarcat si gardu pus pe margine pt a nu permite animalelor sa intre pe sosea si...chestiile alea verzi antiorbire...buna idee.
DAR (intotdeauna trebuie sa existe un dar nu?) pe autostrada este foarte....booooooring.Adica mergi cu 100-150-300...cat te tine masina si atat.Mergi...si tot mergi...si tot mergi.Nu o depasire spectaculoasa...nu emotii cand te bagi sa depasesti si vezi ca vine tiru....eh..asta e.Oricum..e misto.
Poze:
Andrei Suzuki
Poza 2
M i h a i
MR28673 are perfecta dreptate...nici ca putea sa formuleze mai bine

Suzuki, briliant ideea cu pozele alea smile.gif
calin...
am auzit de la cineva ca se poate intra pe autostrada si prin voluntari via centura. nu cunosc prea bine zona. e adevarat? se ocoleste pe acolo?
Andrei Suzuki
Eu nu stiu de treaba cu Voluntari si cu centura,dar daca aceasta varianta exista..merita incercata pt ca iesirea din Buc direct pe autostrada e DEZASTROASA.zici ca e dupa razboi.NU mi-a venit sa cred ce am vazut.Imi pare rau ca nu m-am gandit sa fac poze si pe acolo.Data viitoare smile.gif
Alex26444
Io daca intru in Bucuresti dinspre Pitesti (de pe autostrada), cati km si cat timp imi trebuie sa ajung la autostrada noua spre mare si pe unde imi recomandati sa merg: prin Bucuresti sau pe centura?

ALEX
M i h a i
Se mai poate intra pe autostrada si mergand tot inainte pe langa targul de masini din vitan (autovit)...soseaua e excelenta
madalina
Bucata de centura dintre autostrada si iesirea dinspre Branesti este in reparatii momentan, fiind mai mult macadam. Mai bine folositi Soseaua Gara Catelul.
Ovidiu41654
Va salut, am gasit forumul asta despre Autostrada Soarelui, ceva noutati aveti, ma intereseaza cum se ajunge cel mai bine (strazi bune) si mai repede din Militari, dinspre autostrada de la Pitesti catre iesirea in A2. Daca e alt topic, imi cer scuze, directionati-ma acolo.
Watcher
Probabil ca cel mai simplu pentru nervii tai o iei pe centura, caci am auzit ca este destul de bine intretinuta. De acolo o iei spre dreapta pe centura (zic eu ca e mai scurt) si daca te tii de ea te scoate si la A2. Altfel trebuie sa ajungi la Dristor. Nu imi dau seama cat de bine stii orasul si la ce ora ti-ai propus sa faci traversarea....

Ca sa ajungi la Dristor ai multe optiuni, mai central sau mai pe ocolit, de aia intreb cat de bine stii orasul.

BTW, am constatat intamplator ca se poate ajunge pe A2 si de la Autovit inainte pana la centura si apoi cativa KM la stanga, si te scoate chiar in intersectia aia de la inceputul A2ului. Avantajul pe care il vad e ca drumul e complet liber intre Autovit si centura. Dezavantajul e ca la un moment dat se merge pe o singura banda si ca toata bucata e cam sinistra biggrin.gif
CRG
eu stau in Dr Taberei (Moghioros) si de fiecare data o iau cam asa: Acad Militara, Eroilor, Splaiul Independentei, Bd Unirii, Alba Iulia, Burebista, Dudesti, Camil Ressu, si de acolo tot inainte, pana ajung in Vama.. blush.gif

au mai asfaltat pe Ressu si 1 Decembrie in ultimele 2 saptamani, dar tot e santier pe la Fizicienilor. Ai putea sa ocolesti pe la Baba Novac, Titan, Grigorescu.. Succes ! Autostrada e beton, pe ambele sensuri. Doar ca la intoarcere se merge cu 160 la ora bara la bara. Deloc amuzant....
madalina
Cel mai simplu drum de la A1 la A2 este pe iuliu Maniua (adica unde se termina autostrada Pitesti-Bucuresti tot inainte) pana ajungi pe Cheiul Dambovitei, acolo faci dreapta si mergi tot pe langa Dambovita pana la Unirea, traversezi piata (ocolesti fantanile pe margini) si mergi tot pe langa Dambovita pana dai de centura. Drmul are o bucata cu gropi mari, insa o banda este absolut curata.

LKa centura faci stanga si mai mergi aproximativ 2 km si ajungi in A2!

Mult mai simplu si mai bun drumul decat Pallady, Camil ressu, aglomerate si pline de gropi!
Ovidiu41654
Am auzit si eu de Pallady, ca ar fi cam rupt. Cred ca e optiune buna pe splai pana la centura. Merci mult, eu sambata la pranz ar cam trebui sa ajung pana acolo.
Andrei46685
Salut,
Eu zic sa mergeti fara nici un fel de griji pe Th. Pallady.
E proaspat asfaltat si puteti chiar sa pregatiti motoarele pentru cei 130 legali de pe A2.
Am venit duminica de la Cta (plecand sambata din Buc) si e super ok iesirea acum.
Sunt din CT dar locuiesc in Buc si credeti-ma ca stiu toata evolutia autostrazii si a drumului de iesire spre A2.
Trebuie avut grija la:
- radar intotdeauna aproape de breteaua de Lehliu (fie inainte, fie dupa)
- portiuni de limitare a vitezei maxime la 100 Km/h pt. 10 km (acolo inca nu am vazut radare dar probabil ca acolo e viitorul pentru spagi mari); majoritatea ignora total limitarea sau cel putin nu respecta pe toti cei 10 km.

Si va rog aprindeti-va farurile sa va pot vedea si eu mai de departe cand veniti forjatzi cu 180!!!!

Poate ca la anul o termina si pana la Fetesti.
Aveti grija la bucata Fetesti - Cernavoda. Chiar au aparut gropi periculoase. Limitarea de 80 pe acolo chiar e de preferat sa fie respectata.
VECTOR
eu de cate ori vin in bucuresti pe autostrada o iau pe centura.de obicei am treaba la aeroport in otopeni si prefer sa ocolesc bucurestiul asa ca ies la km 13 si o iau prin voluntari ,pantelimon... si daca am noroc in 30 de min sunt in otopeni.dar cum nu am intotdeauna noroc mi s-a intamplat sa fac si 2 ore pe cei 30 de km. soseaua de centura este intradevar buna si se merge bine cu exceptia a doua treceri de cale ferata unde sunt niste cratere uriase. in rest.... suzuki are dreptate:chiar este plictisitor sa mergi asa la nesfarsit pe o sosea normala,fara sa te zguduie sau sa te incite nimic.
James Kilowatt
Incercati sa mergeti 1500km pe autostrada sa vedeti cum e... De plictiseala eu unul incep sa aud tot felul de zgomote imaginare ale masinii, descoper defecte reale sau inchipuite de care nu stiam, etc... biggrin.gif Insa macar asta ma tine alert.
E buna regula cu opririle din 4 in 4 ore, chiar daca nu e vre-o nevoie stringenta biggrin.gif Insa macar te scoate din transa, mai vezi oameni, mai schimbi un cuvant cu o pustoaica de la casa, etc....

Apropo, in masina poate aparea "economy class syndrom"?
Ovidiu41654
Deci se poate merge si pe Pallady? Sensul spre iesirea din Bucuresti spre autostrada ma intereseaza sa fie asfaltat...
CRG
da. e mai nasol la intoarcere, inca se lucreaza asiduu.. da' dupa cum merg lucrurile, cred ca intr-o saptamana - doua o sa fie ok si pe-acolo.
Iulian HondaFan
pey, cat e de lunga bucata asta de autostrada? nu cred ca te poti plictisi in cateva zeci km. personal nici un drum de 3-500km nu mi se pare mare lucru... chestia devine ucigatoare cam peste 4-5 ore de condus.

cum nu am putut anul asta sa-mi iau mai mult de o saptamana de concediu odata nu am putut veni in tzara sa testez si eu "produsul"...
James Kilowatt
Iulia, in masina poate aparea economy class sindrom? Am intrebat si mai devreme da' nu m-a bagat nimeni in seama smile.gif
Watcher
MR:Pai eu nu stiu ce e aia si mie lene sa caut pe net. biggrin.gif
Poate mai sunt si altii biggrin.gif
Iulian: "approx 100km fix" biggrin.gif:D e placuta. Si daca o s-o termine vreodata pana la CT o sa fie in jur de 200-230km deci nu cred k apuci sa te plictisesti. Eu am facut de multe ori drumul in toamna iarna si nu am apucat sa ma plictisesc
madalina
Chestie noua pe autostrada: Radar pe elicopter. Am vazut duminica. George si Vlad pot confirma!
G e o r g e
yup yup smile.gif noroc ca aveam viteza regulamentara de 130 ca eram 4 oameni in masina + ac si bagaje biggrin.gif

hehehehe smile.gif
Iulian HondaFan
QUOTE(MR28673)
Iulia, in masina poate aparea economy class sindrom? Am intrebat si mai devreme da' nu m-a bagat nimeni in seama smile.gif


economy class syndrome inseamna formarea de cheag(uri) de sange in venele gambelor care pot duce ocazional la extinderea lor catre axul venos profund al coapsei de unde se pot desface si ajunge in plamani unde pot cauza probleme respiratorii si ocazional fatale ( medical toate acestea sunt denumite boala tromboembolica; trombus=cheag de sange; embolism=blocarea anui vas de sange cu orice chestie care vine din alta parte a sistemului cardiovascular). se poate preveni prin exercitii simple facute in timpul zborului care previn dezvoltarea cheagurilor prin activarea circulatiei venoase in picioare. in general persoanele in varsta, obeze si cele cu alti factori de risc pentru boli cardiovasculare sunt mai predispuse sa dezvolte aceasta problema.

problema este intalnita si la calatorii lungi in masina, dar e mult mai putin comuna, tinand cont ca f. putini calatoresc in masina neintrerupt pe perioade atat de lungi ( incidenta problemei este mai mare pentru calatorii zborurilor de peste 8-10 ore).
adi45619
Am auzit ca e o controversa de ce apare mai ales la economy class si nu prea apare la celelalte categorii.
Doc
De aceea este bine sa dotezi masina cu Control Cruise, in felul acesta mai faci si altceva cu picioarele. wink.gif
AZAZEL
ia sa reinvii eu subiectul despre autostrazi.

intre bacau si piatra neamt este un drum suficient de bun dar care este plin de localitati in care, potrivit legii, se poate circula cu maxim 50km/h. mai nou localitatile sunt pline si de aparate radar.
niste flacai din bacau cu 30-40 de masini au vrut sa vada in cat timp se poate face drumul bacau-piatra neamt si retur daca se respecta toate limitarile de viteza si conform masuratorilor , 110km i-au facut in 3 ore.
http://kriminalu.go.ro/Miscare/5660/Miscare.html
un alt traseu doldora de localitati este roman-suceava unde ai pierde patru ceasuri daca ai merge legal dus-intors.

apoi ma kak in drumurile romanesti si in radarele pe care ei le amplaseaza. mi-e scarba de treaba asta cu radarele fixe+puncte in cazul amenzilor, pt ca nu avem sosele la standarde europene insa avem legi si monitorizare a traficului.

daca am avea si noi 3000 de km de autostrazi, nu mi-ar trebui o masina mai puternica de 70 cp pt ca mergand regulamentar pe autostrada , vei ajunge mai repede cu 2 ore la o destinatie aflata la 500km in comparatie cu o masina ce are 600 de cai dar care merge pe drumurile noastre nationale.
22nst
Plecat la 7:30 dimineata din Viena, pana la vama la Nadlag am facut 5 ore!
Apoi Nadlag - Sibiu 8 ore!!!
Nu am fost in stare sa vin pana la Bucuresti, eram foarte obosit.

Alti colegi care s-au incumetat sa mearga pana la desitatie au ajuns la ora 4 AM in Buc, dupa un drum de 16 ore!
Pecati de la ora 12:00 din Viena
Nu se poate asa ceva.
In jud Hunedoara se asfalteaza... nu era nevoie!!! drumul era ca in palma!
Intre Nadlag si Arad la fel, semafoare.
Valea Oltului este pliana de radare...
Diesel
Pe gps, Bacau - Piatra Neamt e drum de 60km si se face in 80min. Adica regim urban?? si sa te mai si opreasca politia cu texte.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.