Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Autostrada
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2
Romulus-6
Aparent maine se deschid primii aproape 60km de autostrada spre constanta. Am vazut la TV un survol si arata impresionant. Cine ce parere are? Raportati daca dati o tura cum vi se pare...
madalina
Nu stiu cat de bine e facuta, tinand cont ca este inaugurata intr-un context politic!
M i h a i
Vazui si io la TeVeu` si nu pot decat sa ma bucur. Iti dai sama cand o fi gata toata autostrada ca-o sa facem pana la mare 2 ore acolo....marfa nu?
Miercuri o incerc...sa vedem cum se merge. Pana atunci tre sa ma intersez pe unde se intra pe ea. Sper sa nu fie ca Fetestiul, sa faca masina "tadam tadam tadam", ca le cer banii inapoi tongue.gif
Romulus-6
Se intra de pe Theodor Pallady.
stefan_ieu
Deocamdata doar 60km. Buni si astia, decat nimic... Pentru 2 ore pana la mare va trebui sa mai asteptam 2 ani (conform estimarilor oficiale) sau 3-4 ani (cred eu). Si asta doar pana la Cernavoda. Oricum, abea astept sa vad cum o sa se circule.
M i h a i
eu zic ca e de bine....pan la urma si daca e proasta ca Pitestiul macar mrgem mai putin si mai repede fara sa trecem prin 50 de localitati nu?
Happy_Maker
Are cineva idee, e si vre-o taxa pe-acolo? Sau poate dupa alegeri....
madalina
Nu1 se va aplica sistemul rovigneta (sper ca am scris bine!)
adrian26969
oricum eu zic ca se evita cea mai naspa zona spre constanta. mi-e mi se pare drumul pana la lehliu un dezatru si multe sate si drum prost si ingust.
cristianc
Partea buna trebuia avuta in vedere! A2 nu cred ca se va compara cu prima autostrada, va fi buna, rapida si eficienta!
Succese!
madalina
Am mers pe autostrada si este o luctare "terminata" in graba: margini nefinisate, nu exista nici macar un telefon de urgenta, nu exista nimic pe margini (benzinarii, vulcanizari etc) si nici in constructie avansata! Mia este de lucru la ea! Se cunoaste sa s-a turnat in mare graba!
Romulus-6
Nu stiu cate autostrazi adevarate ai vazut tu, dar eu am vazut o multime la viata mea. Astea fiind spuse, recunosc, ca pe asta inca nu am avut ocazia deci vorbesc din ceea ce am vazut la TV...

Margini nefinisate: Aproape toate autostrazile care le-am vazut aratau asa la margini.
Telefoane: "ei spune" ca vor monta. Eu nu imi dau seama la ce sunt bune nici in vest, in opinia mea fiind o ramasita pre-"mobile communication era". Oricum cineva de aici de pe forum spunea ca lucreaza la o firma care se ocupa de comunicatiile pentru autostrada buc-ct, deci pacienta
Benzinarii: 1. in vest se obisnuieste o benzinarie la 50-60 km, depinzand de trafic, si acolo este trafic. Deschide tu o benzinarie la 56 km de autostrada, spre nicaieri deocamdata si cand dai faliment mai povestim. Deci rabdare, vin si vremea benzinariilor. Pe de alta parte nici in vest, nu sunt pe toate autostraziile benzinarii pe ambele parti concomitent, multe fiind pozitionate langa poduri pentru a se putea ajunge din ambele parti. 2. Benzinariile nu sunt responsabilitatea celor care construiesc autostrazi. Ei trebuie doar sa asigure spatiile necesare, iar cand exista interes comercial, vor aparea si benzinarii, dar oricum pentru 56 km nu cred ca vor aparea pe acest tronson, nici in 2-3 ani, cel putin pana este completat tronsonul pana la cernavoda.
Vulcanizari: ce masina ai si pe unde te dai cu ea? Ca vulcanizari nu am prea vazut pe nici o autostrada germana, italiana, austriaca sau franceza... Mai mult in 3 ani am facut o singura pana pe drum si oricum o vulcanizare la 20 km in spate nu m-ar fi ajutat. Pentru asta sunt roti de rezerva si run-flats. Deci asta cu vulcanizarea este o aberatie mare... Sper ca nu iti doreai si reprezentante pentru fiecare marca: mercedes, bmw, audi, etc... ca daca se strica masina-n autostrada... Sa nu mai vorbim de saloanele de cosmetica care lipsesc cu desavarsire...
Graba: aici probabil ai dreptate. Eu imi doresc sa fie "an electoral" in fiecare saptamana...
M i h a i
Pana in toamna cica vor da drumul la inca un tronson. Si oricum, parerea mea este ca decat sa o tina inchisa pana la construirea de benzinarii, mai bine ca i-au dat drumul sa se foloseasca lumea de ea. Vorba cuiva de aici. Scapam de cea mai imputzita ruta, pana la lehliu, plina de sate si cu drum ingust. Vorba lui romulus, ar fi bine sa avem an electoral mai des.
Lumea la TV zicea ca se circula bine pe ea spre deosebire de Pitesti, probabil cu referire la suprafata care nu mai este denivelata....asa este? e neteda?
madalina
Deocamdata este neteda, dar nu stiu cat va rezista, lucrurile sunt evident facfuta in foarte mare graba! Credcainitial se urmarea deschiderea ei in campania din toamna!

Este un lucru mai mult decat necesar, dar daca tot se investesc niste bani, macar sa se faca bine!

Nu vreau sa incep o noua polemica, dar cred ca in vest nu ai fost atent de nu ai observatcatde dese sunt benzinariile si restaurentele! Prin margini nefinisate numesc niste margini desantier cu resturi de asfalt, trebuie facuta macar o curatenie generala! Ai impresia ca treci exact prin santier!
gogu25920
Frate ce natie de kkt putem fi. Cand nu aveam autostrada sau nici prin gand nu ne trecea ca am putea avea de ce nu aveam?, acum cand este atat cat este si cat va mai fi incep carcotelile Au si spus ca urmeaya dezvoltarea zonei cu chestii din astea moteluri benyinarii etc. Dupa tine faci intai motelurile si benyinariile si apoi autostrada?
La fel si la Dacia cand nu aveam o masina la standarde europene de ce nu avem acum cand avem aahh pai nu are sigla Renault, ca e cheala ca nu are climatronic si alte din astea de 2 lei de parca la 6000 de euro ce vrei sa/ti dea pe ea. Carcotitori asta suntem. Mi/e sila...
Romulus-6
Madalina: nu am fost s-o vad cu ochii mei, deci e posibil sa ai dreptate, eu iti spuneam ca ce am vazut la televizor seamana mult cu ce am vazut eu in aproximativ 100.000 km facuti doar in Germania, fara a mai pune la socoteala alte tari (austria, italia, franta, olanda, elvetia, belgia, middle east sau japonia)... Posibil, s-o fi cosmetizat pentru tv, doar nu tot electoratul poate sa o vada pana duminica, nu?

Cat despre benzinarii... masina mea consuma destul de mult, crede-ma am fost FOARTE atent la benzinarii. Mergi mai incet, ca la 160 km/h distanta temporala intre doua poate fi intr-adevar mica (sa te ajut s-o calculezi?), dar cea spatiala este asa cum ti-am spus 50-60 km. Vorbim nu de inele in jurul orasului, nu? Vorbim de autostrazi inspre LEHLIU...

Mai gandeste-te ca o masina mica consuma 4-5 l la 100 km si una mare poate consuma 12-14 l la 100 km... Asta inseamna intre 2 si 7 litri in rezervor cand treci pe langa o benzinarie ca sa ajungi la urmatoarea... La 10 l in rezervor majoritatea masinilor aprind beculetul ala rosu in bord, il sti nu-i asa? Si asta masinile care consuma putin, a mea il aprinde la cam 20 l in rezervor, ceea ce inseamna ca orice masina, de la aprinderea beculetului sus-mentionat, are cel putin 2-3 benzinarii la dispozitie. Si pun pariu pe asta, in caz ca masina e orice marca exceptand Dacia/Oltcit... Crede-ma economia dicteaza, nu are nimic cu constructia unei autostrazi si asa ne-justificata din punct de vedere economic, poate doar pentru viitor. Ai sa constati cu surprindere ca autostrazile sunt facute pentru a stimula economia nu pentru noi, sa ne plimbam mai relaxati. Cand o sa vezi intre pe A2 spre Lehliu, cum vezi intre Hannover si Hamburg unde pe 2 benzi pe sens sunt doar tiruri, atunci mai povesim...

Ma, dar acum ma prind, ai ramas in pana de benzina pe autostrada, si acum ai nervi pe autostrada, dar sti cum se spune: pana p...
cristianc
Am vazut autostrada, nu este ceea ce visam! Se vede ca a fost lucrata pe portiuni la diferente de timp: asfalt mai tare decolorat, mai nou "moale''; am vazut si diferente intre benzi . Asta e! Oricum e noua! MAi vedem dupa vara asta tongue.gif
madalina
Nu este vorba de asta! Este vorba ca ma enerveaza ca s-a facut un lucru in foarte mare graba, de calitate indoielnica, numai sa se dea in functiune pana la alegeri! Se puteau macar marca kilometrii si strange gunoaiele, se amana cu cateva zile, o saptamana dar era altceva!

Nu am mers pe Theodor Paladdy, dar am inteles ca e groaznica intrarea! Daca se dorea un lucru bun pentru cetateni, Guvernul se ducea la basesc si ii spunea vezi ca pe 4.06 dam in functiune austrada, repara si bulevardul din Bucuresti care duce spre autostrada! Ar fi fost o conlucrare a autoritatilor, indiferent de culoarea politica, pentru binele cetateanului, care plateste acea autostrada indirect prin impozite! Ma enerveaza ca a fost fost folosita ca mijloc de propaganda electorala!

In 1996 am mers spre Italia prin Sloveenia! Se lucra inca la autostrazi, existand o singura banda pe sens, dar nu vedeai resturi de materiale de cionstructii in afara de zone unde era efectiv santierul si destul de des (nu mai stiu distanta) aparea un mare panou cu un text in slovena si engleza (banuiesc ca era acelasi text) cu :Slovenia isi construieste acum autostrazile! Inca nu avem toate utilitatile! Ne cerem scuze pentru neplacerile provocate!"!

La televizor se pot cosmetiza multe! Am facut practica la o televiziune si trebuia sa facem un reportaj despre cat de murdare sunt bazinele de inot din Bucuresti! Cum nu am gasit strand cu gunoaie vizibile in apa in cele in care am putut intra, am filmat un lac unde se balaceau niste copii si prin nu stiu ce fel de mijloace am facut sa para 50, nu 5 cati erau acolo in realitate!
Romulus-6
Pai in cazul asta hai sa discutam de politica nu de autostrada. Am priceput, dar pe astia toti suntem suparati... Nu ti-am spus ca mi-ar place sa fie "an electoral" in fiecare saptamana?

Pariem ca al doilea tronson (40km) l-au pastrat express pentru saptamana cu alegerile parlamentare?

Deci hai sa lasam putinele lucruri facute, cum sunt facute ele, in pace. Manageri prosti sunt peste tot, deci autostrazi murdare sau terminate in graba pot accepta. Dar una neintretinuta nu!
madalina
Mi-e teama sa nu ajunga Bucuresti-Fundulea ccum aia cativa kilometrii intre cernavoda si fetesti (ca nu pot sa-i numesc autostrada) si restul precum Bucuresti-Pitesti! s-ar putea ca in scop politic sa se fi renutata la calitate in favoarea rapiditatii!

Si in buna traditie romaneasca, nici acum nu s-au prevazut toalete, ramanand la latitudinea celor care vor avea diverse spatii comerciale daca vor exista sau nu!
Sebastian27003
Avem voie cu 130 km/h :cheers:
cristianc
Dupa cate am inteles dinbriefing , se va circula fara taxa si cu o viteza maxima de 120 km/h!?
In Regulament pe autostrazi maxim este 130 km/h![/url]
M i h a i
130km/h e maxim, cat despre taxa e valabil sistemul rovignieta...nu cash and carry ca la fetesti smile.gif
Cristian25162
Eu zic sa ne bucuram de fiecare Km de sosea facut. Chiar daca e proasta, macar o sa fie aglomeratie mai putina pe cea veche :shock:
gogu25920
QUOTE(M i h a i)
130km/h e maxim, cat despre taxa e valabil sistemul rovignieta...nu cash and carry ca la fetesti smile.gif


MIhaita la fetesti nu platesti autostrada ci taxa de pod.

Cat despre intrarea Theodor paladdy nu e treaba guv sa astfalteye bucurestiul pt asta avem un primar care rade tamp si fraiereste Bucurestenii ca face ca drege si nimic. Aia cu anuntatul primarului ca autostrada e gata e chiar tare de tot de ca si cum el nu ar fi stiut de 4 ani incoace.
madalina
Am cautat informatii si bulevardul respectiv apartine primarieie de sector!

Se lucreazade 14 ani la acea autostrada! De unde sa se stie cand se termina ca la multe chestii se proiecteaza finalizarea in termen de X zile/luni/ani si niciodata nu este respectat!
gogu25920
Daca pe acel blv circula RATB/ul (si cred ca circula ) nu stiu nu am mers niciodata pe acolo atunci este al Primariei Generale nu al sectoarelor. Dar eu yic sa revenim la autostrada.
Exact se lucreaya de 14 ani dar s/au terminat lucrarile acum . de ce nu a fosta gata in primii 10? cand era basescu la transporturi? Ce a facut cu banii dvs? atat a putut in 4 ani 96-200 se "renoveze" in asa hal autostrada Pitesti de luai astfaltul cu mana la nici 3 luni de la terminarea renovarii. Cine l/a oprit sa renoveze macar portiunea fetesti -cernavoda tb doar sa toarne astfalt pe 20 km.
In bucuresti nu mai vb ca astfalteaya aceleasi blv de 3 ani si de fiecare data dupa prima iarna apar gropi. Buuun Basescu asta rade bine, pe ecran, cred ca rade si se mira si el oare cat de fraieri sunt aia de/l voteaya repetat. laugh.gif
madalina
Nu am de gand sa intru intr-o dsiputa politica! Nici nu conteaza cine este vinovat, ci important este ca autoritatile au demonstrat inca o data ca interesele politicede moment sun mai importante decat cele ale cetateanului pe termen lung!
stefan_ieu
Oricat de mult am vrea sa nu discutam de politica, in contextul de fata nu cred ca e posibil. Cineva se mira de ce nu s-a mai amanat cu 1 saptamana deschiderea autostrazii si sa o cosmetizeze putin. Pai din cauza alegerilor locale nu s-a amanat. Iar al doilea tronson, pun pariu ca tot in timpul campaniei electorale (din toamna) va fi deschis.
Discutiile cu cine trebuia sa "aranjeze" intrarea un Bucuresti sunt tot cu iz politic. Nu vedeti ca de 4 ani toate problemele sunt in dispunta, nu se stie nimic de ce primarie apartine (generala/sectoare)? Asa ca nu m-ar mira ca daca se ridica in presa problema cu intrarea in Bucuresti sa apara argumente din partea primariei de sector ca acea strada apartinea primariei generale si invers.
Eu propun sa ne bucuram de ce avem, sa speram ca pana la toamna se vor face cat mai multe (cred ca o sa fie o "intrecere" intre guvern si primaria bucurestiului) si astfel, macar asa, sa avem ceva de castigat.
gabi4
o mare realizare a romaniei.

60 de km in 10 ani.

in ritmul asta cred ca au sa o termine in 2014.

nu mai spun de aia pe care vor sa o faca pana la unguri.
ne vedem peste 20 de ani cand va fi inaugurata.
madalina
Ziceati ca sunt eu carcotasa! S-a intors un prieten de la mare ieri si a vrut omul sa merga pe autostrada! A gasit un singur indicator care anunta autostrada A2 la 3 km, a parcurs cei 3 km si nici urma de intrare pe autostrada! A mers pana in Lehliu-sat crezand ca este acolo intrarea, dar nimic (este inainte de Lehliu -Gara in realitate) si in Stefanesti a oprit si l-a intrebat pe un politist si i s-a raspuns ca este inchisa autostrada! Motivele? Nu se stiu! La noi o minune tine trei zile!
cristianc
Asta cu inchisul autostrazii e epocala,; din pacate inca o dovada ca a fost o petarda electorala!Noi am intrat din Bucuresti si am mers vreo 25 km s ne-am intors la o rigola!
M i h a i
Cum???? s-a inchis autostrada? pe ambele sensuri? lamuriti-ma si pe mine sa stiu ce fac maine :cry:
stefan_ieu
Hai ca-i tare chestia asta. :blackeye:
Cum probabil si Bucuresti-Pitesti va intra in reparatii, am revenit la 0km de autostrada. :cheers: :joker:
V l a d
Hai ma copii voi chiar ati crezut ca o sa avem autostrada?! laugh.gif Suntem in Romania care are o autostrada si aia proasta (Buc_Pit). Poate copii nostri, atunci cand vor avea copii, sa prinda niscaiva autostrade... pana atunci insa conducerea tarii va continua sa ne :sex: :tongue3:
M i h a i
Heeei deci e sigur ca s-a inchis autostrada? ma gandesc ca nu carecumva politistul ala sa nu fi stiut ce indicatii sa dea si a mintit ca sa nu se faca de rusine....LA tv nu zic astia nimic sad.gif
madalina
Mihai, nu stiu sigur care este situatia autostrazii acum, dar nu iti inchipui ca dau ceva la televizor! Doar a fost prezentat drept mare realizare vreo 3 zile la rand!

Oficial nu s-a anuntat nimic, dar nici televiziunile nu sunt dornice de a prezenta informatii utile!
M i h a i
Lasa ca vad eu maine smile.gif ...thx anyway
madalina
Sfat: nu o,lua prin Theodor Pallady ca este groaznic!

Anunta-ne si pe noi ce mai e cu "autostrada soarelui"!
M i h a i
smile.gif pai n-ai observat pe spatele masinii mele scrie Jeep?
gogu25920
E drept nu cunosc inca nu am avut drum incolo dar mi se pare un pic ciudata informatia ca s-a inchis autostrada. Ma gandesc ca sunt destule ziare carcotase care exact asta ar fi asteptat ca sa urle. Apoi cum bine a yis cineva chestii din astea de trafic ar trebui anuntate .. Eu cred totusi ca e un zvon si cum spunea un antepostator politistul a vorbit ca s anu adoarma ca doar nu e prima oara.

Pana la urma pe unde se ieise si pe unde se intra pe aceasta faimoasa autostrada? Pt bulevard este chiar asa dezastru? Daca nu pe blv pe unde?
M i h a i
Pai sa va zic despre autostrada
Drumul e acceptabil pana la Policolor, dupa care urmeaza o portiune de mers pe sina de tramvai, icu gropi, insa nu e dracul asa de negru. Oricum, data viitoare eu tot p-acolo o s-o iau. Si daca va spune asta unul cu suspensii tari la masina inseamna ca se poate smile.gif
Autostrada e din placi de beton insa nu faci "tadam tadam" cum faci pe Fetesti care este mizerabila. Atat noua autostrada cat si peisajul mi s-au parut superbe. Cert este ca pana in Constanta (unde faci dreapta spre statiuni sunt 227 km (masurat de la Mall) pe care i-am facut in 2,5 ore. Beton nu?...la o medie de vreo 90 km/h. Asadar nu e inchisa si nici aspect jalnic de lucru neterminat sau nefinisat nu are. Sa vdeem la intoarcere ce si cum. Atentie, la capatul autostrazii e radar (in curba). Cu toate ca detectorul a aunat, eu ma luasem "in gura" cu o Fabia si ne-a luat pe amandoi cu 170. Totul sau nimic....oricum se scapa usor cu o mica spaga.

Cam atat....c`ya all luni
Happy_Maker
Deci e de bine....deocamdata!
Altcineva, alte impresii?

Stiti cumva cum se poate ajunge folosind centura? Unde e intrarea pozitionata in raport cu celelalte drumuri (Buc-Urziceni, Buc-Fetesti)?
Romulus-6
Este pozitionata in dreptul localitatii Catelu intre DN3 si DN4... Daca ajungi pe centura nu se poate s-o ratezi, pentru ca constructia intersectiei sare in ochi.
gogu25920
si mai exact cum ajungi acolo la catelu? O iei spre iesire veche spre mare (varianta Lehliu dar fara autostrada) si inainte de iesirea din bucuresti ai un indicator ceva?
Romulus-6
Ma supara cand cineva nu citeste posturile anterioare. Am raspuns strict la intrebarea cu centura... Iesirea din Bucuresti se face pe Bd. Theodor Pallady asa cum s-a explicat mai devreme...
gogu25920
pai da dar din posturile anterioare reiese ca iesitea Thodor P este impracticabila.
cristianc
MAi precis: greu practicabila. Desi cu un tractor merge excelent!
M i h a i
Nu-i chiar nevoie de tractor sa nu exageram...si oricum e vorba de o portiune mica. Mie unul mi-a placut autostrada si o consider ffff folositoare. Acum e mai usor sa tragi o fuga pana la mare decat inainte. Scutesti fff mult timp daca mergi de la 140 in sus, vit mai greu de mentiuni pe vechiul drum plin de localitati.
calin...
stie cineva, se merge pe autostrada aceea au ba? a fost cineva de curand p-acolo?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.