Help - Search - Members - Calendar
Full Version: achizitionare gIV
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
s112634
Doresc sa-mi iau un golf IV 2002/2003 adus de afara. Din cate am inteles e cea mai buna optiune pana in 9000 E, da problema e ca nu stiu cum e mai bine sa procedez. Sa merg personal sa-l iau sau sa ma las pe mana amicilor care se ocupa cu asa ceva.
M-ar costa mai putin sa merg eu?
gabi4
nu stiu daca e cea mai buna optiune. eu as alege un focus. e peste golf din orice punct l-ai privi
Alexandru
QUOTE(s112634)
Doresc sa-mi iau un golf IV 2002/2003 adus de afara. Din cate am inteles e cea mai buna optiune pana in 9000 E, da problema e ca nu stiu cum e mai bine sa procedez. Sa merg personal sa-l iau sau sa ma las pe mana amicilor care se ocupa cu asa ceva.
M-ar costa mai putin sa merg eu?


Cu certitudine te costa mai putin daca te duci personal sa iei masina. Ca sa nu pierzi prea mult timp, ar fi insa daca ai avea pe cineva in Germania (sau in tara de unde vrei sa aduci masina) care sa selecteze cateva masini din care sa poti alege...ofertele de pe www.mobile.de sunt de multe ori inselaoare...in plus nu ai nici o siguranta ca masina nu s-a vandut pana ajungi acolo, Inca ceva...inainte de a cumpara masina fa-i o testare cu VAG-COM (ar fi bine sa te duci acolo pregatit cu laptopul si cu o interfata de diagnoza VAG). Verifica daca masina nu are probleme si daca nu s-a dat kilometrajul inapoi (VAG-COM stie sa citeasca Km reali, indiferent daca a fost resetat kilometrajul bordului.
MotorHead
QUOTE(gabi4)
nu stiu daca e cea mai buna optiune. eu as alege un focus. e peste golf din orice punct l-ai privi
In primul rand, initiatorul topicului nu a cerut pareri despre masina. Apoi, daca tot emiti pareri asa transante, ar fi bine sa argumentezi.

Si daca tot suntem off-topic

s112634, ca sa intelegi mai bine, acelasi user a mai spus si
QUOTE(gabi4)
noul mondeo sub avensis? cred ca glumiti blink.gif avensis poate cu vectra si laguna sa concureze!
Duh!
::::AL3X::::
Gabi cred ca tu nu stii ce vorbesti acolo...nici noul focus nu se ridica la nivelul golfului 4! Just think about it
Cristi2
nu vreau sa supar pe nimeni, dar consider ca cu exceptia GTI-ului, RS32-ului si a motoarelor TSI, un golf 4 bine dotata si bine intretinut ar fi preferabil unui G5. cel putin daca vorbim de calitate.
s112634
multam pentru raspunsuri
sper sa fac cea mai buna alegere beer.gif
s112634
inca ceva
se mai plateste TVA in germania sau ungaria cand iei ca persoana fizica un SH? Daca da, se poate recupera?
gabi4
sa zic de suspensii independente spate? de interior? de aspectul exterior? blink.gif poate doar cu motorizarea de 130CP sa merite banii respectivi blush.gif
mie cel putin golf 4 mi se pare o masina stearsa si trecuta cu anii
Cristi2
nu poti recupera TVA-ul ca persoana fizica. dar nu mai platesti in RO tva si accize.

gabi4, in afara de suspensiile alea, nu vad nimic deosebit la G5.
interiorul, cel putin, este destul de slabut, cu niste plasticuri nasoale spre dezgustatoare.
iar aspectul exterior poate sa placa sau nu, dar nu cred ca G5 ar castiga un concurs de frumusete.
nu ma refer la GTI sau R32 !!

pun pariu ca G4 este mult mai fiabil decat g5, darasta doar timpul o va confirma.
::::AL3X::::
Gabi cred ca ai un fix cu fordul tau.....sa stii ca si suspenia si ce mai vorbeai tu pe acolo sunt mult peste cele de la ford...uite-te la problemele de pri service si de ce nu treci pe la forumul dedicsat ford si vei constata cu stupoare ca forduril;e nu sunt chia cum ai spus tu....sunt cu motoare nu tocmai fiabile....
gabi4
nu am un fix cu fordul. doar consider ca un focus 1 e mai bun decat un golf 4.
probleme au toate masinile. nici vw nu e un etalon la fiabilitate
::::AL3X::::
Eu am terminat cu discutia it's no comment
::::AL3X::::
Eu am terminat cu discutia it's no comment
Cristi2
gabi, uita-te pe orice site de vanzari auto si fa o comparatie intre preturile focusului si cele ale uni G4. in ceea ce priveste tinuta de drum, nu contest. dar in rest, focusul nu se ridica la nivelul G4.
ionut83652
FORD?= CREIERU IN USA DECI CATASTROFE DE MASINI !
VW ?=GERMANIA DECI ORICUM PESTE FORD !

SI DACA AJUNGETI SA COMPARATI VW CU FORD MA INDOIESC CA ATI CONDUS IN VIATA VOASTRA VREU UNA DIN ACESTE MASINI SI DE ASEMENEA MA INDOIESC CA AVETI MACAR MASINA!
DIN POVESTI SI DIN POZE?.................SA FIM SERIOSI!
guerilla
si tu de ce tipi? blink.gif
ionut83652
ma intriga unele genii de pe aici!
valentin38883
de exemplu: mie nu-mi plac casetofoanele chinezesti.....Ca sa intelegeti mai bine urcati in ford si priviti bordul...dupa aia in vechiul golf4...e cu totul altceva.(butoanele la nivel cu planseta de bord, nu bombate iesite in afara ca la jucariile pt copii,...si extinzand...totusi nici fordul nu e rau...dar e in alt film.
klm
Si ca sa se revenim: imaginea exterioara a Golfului IV mi se pare mai reusita ca aceea a Golfului V, ca sa nu mai zic ca Golful Plus e si mai urat.
::::AL3X::::
Asa e ...dar totusi cred ca omul deja si-a luat masina si deja suntem off-topic...
s_gusti
Intr-adevar, mi-am luat un GIV 1.6 16V CHAMP argintiu, 4 geamuri electrice, 6 airbaguri, climatronic, oglinzi electrice si incalzite, cas Alfa, computer bord, interior impecabil cu 67000Km + 4 roti de iarna, adus din Germania (luat de la particular) si sunt foarte multumit. Saptamana viitoare voi schimba casul si boxele cu un sistem Pionner biggrin.gif
Paool
How much ? G4 nu Pionerru teehee.gif
s_gusti
Am dat pe ea 8700
::::AL3X::::
an?
s_gusti
pe acte din 2003 dar e facuta in oct.2002 si achizitionata de ex-proprietar in ianuarie 2003
::::AL3X::::
e bun pretul...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.