Help - Search - Members - Calendar
Full Version: rover streetwise
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Rover
Radu112570
Salut,
Ma intitulez Radu si nu sant alcoolic zilnic. Am in schimb o mare problema. Am sa devin alcoolic din cauza sotiei care isi doreste enorm un STREETWISE, asa ca forumistii cu ROVER help me. Astazi am fost la Bucuresti sa vad un STREET. Masina arata bine, 2003, 1.4,70000km dar cred ca are ceva probleme la motor, asa ca va rog ascultati-ma. In primul rand la decelerare pe loc masina scotea un sunet ciudat parea a fi un tachet????, tabla desprinsa???; in sarcina fortata motorul ciricaia ( daca stiti, sindromul OLTCIT cand merge cu gazolina) identic, la accelerare pe loc parea ca freaca ceva (poate cureaua de distributie, galetii...) si la acelasi tip de accelerare "canta pe doua voci" adica la o perioada de timp motorul parca functiona altfel, mult mai silentios. De altfel motorul parea destul de zgomotos, e normal??? Daca tineti la un biet om AJUTATI-MA!!!!!
Alexandru
QUOTE(Radu112570)
Salut,
Ma intitulez Radu si nu sant alcoolic zilnic. Am in schimb o mare problema. Am sa devin alcoolic din cauza sotiei care isi doreste enorm un STREETWISE, asa ca forumistii cu ROVER help me. Astazi am fost la Bucuresti sa vad un STREET. Masina arata bine, 2003, 1.4,70000km dar cred ca are ceva probleme la motor, asa ca va rog ascultati-ma. In primul rand la decelerare pe loc masina scotea un sunet ciudat parea a fi un tachet????, tabla desprinsa???; in sarcina fortata motorul ciricaia ( daca stiti, sindromul OLTCIT cand merge cu gazolina) identic, la accelerare pe loc parea ca freaca ceva (poate cureaua de distributie, galetii...) si la acelasi tip de accelerare "canta pe doua voci" adica la o perioada de timp motorul parca functiona altfel, mult mai silentios. De altfel motorul parea destul de zgomotos, e normal??? Daca tineti la un biet om AJUTATI-MA!!!!!


Din desrierea defectelor as presupune urmatoarele:
1) zgomotele la accelerare pe loc ar putea proveni de la patinarea curelei alternatorului - se remediaza prin intinderea curelei
2) "Ciricaiala" la accelerarea in sarcina este un simptom clar de avans prea mare al aprinderii, posibil si datorita unei puneri la punct gresite a distributiei (eroare de 1-2 dinti) - verificarea punerii la punct a distributiei sau o diagnoza pe tester ar putea clarifica exact cauza
3) Zgomotul metalic la decelerare pe loc nu mi-e foarte clar definit, dar nu cred ca tachetii sunt de vina....motorul merge "rotund", sau se "bataie" la decelerare brusca? De verificat daca nu cumva e vreun suport elastic desprins sau slabit....alte idei nu am, dar un mecanic isi poate da seama.

Este posibil ca toate aceste sa nu fie probleme foarte grave, dar singura solutie ar fi o vizita la service pentru o diagnosticare exacta...nu mai merge ca la vechea Dacie care se putea repara "dupa ureche" cu "nea Gica" in parcarea din fata blocului
::::AL3X::::
Rog un moderator sa mute acest topic in aria Rover
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.