Help - Search - Members - Calendar
Full Version: PROBLEME CONTRACT LEASING
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Cristian112532
Salutare oameni buni!Sunt nou pe forum dar citesc de foarte multa vreme mesajele si topicurile.Asa k m-am hotarat sa ma inscriu si eu.Ma confrunt cu o problema destul de "picanta" in achizitionarea unui autoturism Skoda , pe leasing , si as vrea sa va cer parerea.Dar hai sa fac o introducere pt inceput:cum spuneam , m-am decis sa-mi iau o skoda , pe leasing PF , cu avans 35% , etc toate bune si frumoase .Pretul final al masinii a fost pe undeva pe la 17 400 octavia 2 trend , 1.9 TDI , cu optiuni:culoare,proiectoare,stergator pe luneta,difuzoare suplimentare si telecomanda pt inchidere.Mi s-a emis factura pt avansul de 35% adik 6551 euro, am platit , totul ok.La cateva zile m-am hotarat sa comand si maxi dot-ul (la sugestia unui prieten),optiune ce costa 99 euro cu tot cu TVA.Am sunat , am intrebat dak se mai poate face (platisem avansul!!!) si a spus k da , bineinteles doar k trebuie sa refacem contractul.Am fost de acord , am mers , am refacut contractul insa...surpriza mare:pt a comanda noua optiune maxi-dot, la pretul initial de 17 400 euro final DDP s-a adaugat acesta de 99 euro maxi dot , s-a recalculat iar 35% avans , mi-a venit p undeva cu 34 euro mai mult decat avansul initial adik 6585 euro si rata mai scumpa cu 0.90 eurocenti.Problema este k , cursul lor crescuse cu vreo 700 lei vechi in tot acest timp, iar mie mi-a venit sa platesc noua factura cu 8 mil jumate mai mult !!!!Ce chestie...Asa se procedeaza mai nou pe sistemul asta leasing?Este corect?
claudiu
daca nu e specificat nimic in contract in legatura cu cursul valutar e corect...
oricum, din cate stiu eu fiecare rata o vei plati la cursul din ziua platii....
Alexandru
Cred ca se putea proceda si altfel...in loc sa rupa vechiul contract si sa faca altul nou, ar fi putut face un addendum la contractul existent si atunci diferenta de curs nu ar mai fi afectat si avansul platit initial, ci doar cei 99 euro care reprezentau optiunea suplimentara. Era perfect legal si corect...dar de ce sa nu profite firma de leasing de variatia cursului de schimb? Daca ar fi scazut cursul sunt convins ca asa ar fi procedat.
Cristian112532
Ai dreptate!Si uite asa platesc eu pt o optiune de 99 euro -->8 mil jumate + rata mai scumpa cu un euro.Asta tare faza.Daca era euro mai ieftin au spus k se proceda la fel , banii ramaneau in cont si urmatoarea factura venea mai putin.Dar , curios , nu s-a facut contract nou , doar scadentar diferit wink.gif
DORU
Pot sa intreb la ce dealer Skoda s-a intamplat asta?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.