Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Suspensia Stilo
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
mishutz
Am o nelamurire. Detin un Stilo cu suspensie sport, destul de rigida si as avea ca intrebare: Pentru oscilatii mai mici ale suspensiei trebuiesc arcuri mai tari sau amortizoare mai tari?
Din cauza drumurilor cu denivelari mai ample, cand am 4 persoane in masina imi ating rotile pe spate in contraaripi. Multumesc si astept raspunsuri, lamuriri.
Alexandru
QUOTE(mishutz)
Am o nelamurire. Detin un Stilo cu suspensie sport, destul de rigida si as avea ca intrebare: Pentru oscilatii mai mici ale suspensiei trebuiesc arcuri mai tari sau amortizoare mai tari?
Din cauza drumurilor cu denivelari mai ample, cand am 4 persoane in masina imi ating rotile pe spate in contraaripi. Multumesc si astept raspunsuri, lamuriri.


Exprimarea e cam confuza: "suspensia e destul de rigida"...dar vreau "oscilatii mai mici"... adica vrei sa fie si mai rigida, si nici sa lase prea tare sub sarcina. Desigur ca ai nevoie de arcuri mai tari si/sau mai lungi - se stie ca sarcurile sport sunt ceva mai scurte si mai tari decat cele standard.
mishutz
Pai hai sa dau un exemplu. Mers pe autostrada soarelui, cu 4 persoane in masina, viteza cam 150 de km/h si in dreptul podetelor acelea peste paraie si ce mai intersecteaza autostrada sunt acele diferente de nivel la capetele podetelor.
Intrebarea mea este ce imi trebuie ca sa nu mai imi atinga rotile in contraaripa la astfel de denivelari? Ce sa schimb? Arcurile sau amortizoarele?
Mersi
Cipp
Ia redu matale viteza conform regulamentului (pe poduri ai obligatia legala de a reduce viteza!) pana pe la 110km/h si ai sa vezi ce bine amortizeaza masina socurile si mai faci si economie la bani, arcurile si amortizoarele n-au nimic!
Ionut45405
Rotile sunt cele de serie/optionale sau ceva inventii? Ca n-ar trebui sa atinga. Amplitudinea oscilatiilor e data de caracteristica amortizorului. Din pacate am intalnit suspensii sport la care nu erau corelate caracteristicile arcurilor cu cele ale amortizoarelor...
mishutz
Kitul de tuning al masinii este de la Novitec. Complet. Pana la urma sa inteleg ca mi-ar trebui niste arcuri mai tari sau amortizoare mai tari?
Lamuriti-ma si pe mine. Mersi
r4mp
amortizoare daca vrei sa pastrezi garda la sol, sau arcuri sa o mai inalti ( probabil ai kit`ul de -30mm )
mishutz
Mersi pentru ajutor. O sa incerc la primavara sa imi schimb amortizoarele. Nu e o problema foarte suparatoare deoarece nu sunt deloc dese ocaziile cand mai iau cu mine inca 3 persoane in masina. o zi buna
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.