Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Care este cel mai bun ulei de motor pentru un Cielo?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Cristian25162
Nu prea am vazut multe topicuri despre uleiul de motor si de aceea va cer opinia voastra in legatura cu cel mai bun ulei de motor pentru un Cielo (nou).

Dupa cum e usor de vazut in oras, majoritatea uleiurilor din Romania sunt contrafacute (de obicei Made in EU semnifica made in Turcia si eticheta in Germania).

De asemenea, motoarele de pe Cielo sunt de generatie mai veche si in mod sigur nu necesita uleiuri foarte scumpe.

Deci, voi ce ulei folositi (nu neaparat la Cielo, dar la masini cu motoare pe benzina), cand il schimbati?

PS: stiu ca uleiurile Shell sunt foarte proaste, la fel ca si uleiul "genocid" romanesc.

Alegerea mea ar fi pentru moment ELF de la reprezentata Renault (pt ca pare sa fie original si e acceptabil la pret)
guerilla
Se muta la mecanica
Sklembe
Am avut Cielo. I-am pus Texaco de 5W40 sintetic si Castrol sintetic 5W40 si am fost foarte multumit. Cand am incercat Mobil, nu s-a comportat deloc bine. Il manca foarte repede. Cred ca Mobil e Made in EU (probabil fabricat Turcia si imbuteliat in alta parte, naiba stie...) Despre Texaco Havoline pot sa bag mana in foc ca e ok. Stiu pe cineva care lucreaza la ei si mi-a spus ca este fabricat in doar doua locuri: Statele Unite (bidoanele cu cantitatea masurata in Galoane si Quart-uri) si Belgia (pentru cele in litri).

Recomandarea mea este sa pui Castrol 5W 40 pana pe la 80000 km iar apoi sa pui 10W40 (adica semisintetic). Si Texaco s-a comportat la fel de bine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.