Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce simtim cand gonim?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2
Sonny
In drum spre casa ma gandeam ce simt oamenii atunci cand sunt la volan si cred ca ar fi interesant de vazut, le place? e o nevoie? ce ii indispune si ce ii face fericiti.
Imi place sa conduc(fac 30.000 - 40.000 de km/an depinde daca merg si in vacanta cu masina) si nu o sa ma satur niciodata, desi de multe ori am avut probleme fizice din cauza condusului excesiv. Vad masinile ca si cum ar avea viata, semnalizeaza ca sa le depasesti, te avertizeaza ca Politia asteapta, iti multumesc, iti fac loc etc. Aceste lucruri simple ma fac fericit de fiecare data...
Voi ce simtiti?
22nst
si mie imi place sa conduc si nu prea simt oboseala la volan si parca as putea sa merg non-stop smile.gif este o placere, ba chiar ma relaxeaza smile.gif
(16.000 km in 6 luni... nu-i putin)
Daniel82791
Eu am fost de mai multe ori pana in Belgia sau Danemarca non-stop. Am facut 24-26 de ore, si nu mi-a fost foame sau somn. M-am alimentat doar cu apa si uneori Redbull, preventiv. De fiecare data cand am ajuns nu am fost obosit, ci doar foarte foarte multumit.

Partea care nu imi place deloc sunt autostrazile din Ungaria. Sunt plate si drepte, si mi se par cumplit de plictisitoare.

Partea care imi place cel mai mult? surpriza, drumurile din Romania. Sunt serpentine, peisaje frumoase, te distrezi. Dealul Negru de langa Ramnicu-Valcea este minunat. Este mult mult mai amuzant sa mergi cu 80 la ora pe serpentine decat cu 250 la ora pe autostrada, chiar si in Germania. Doar ca trebuie sa mergi noaptea, sa mai scapi de traficul nebun. Intre 2 si 5 dimineata esti doar tu si microbuzele de pasageri care fac curse in Ungaria. Foarte frumos.
HalbaSus
QUOTE
Partea care nu imi place deloc sunt autostrazile din Ungaria. Sunt plate si drepte, si mi se par cumplit de plictisitoare.


De acord, dar traficul e incredibil de lejer, poti fara probleme sa treci prin ungaria cu 180 la ora dintr-un capat in celalalt... asa ca trece repede (nu ca eu as fi facut asa ceva... zic doar ca s-ar putea, daca nu ai pic de respect pentru limitele de viteza).

Si mie imi plac serpentinele, cu conditia sa fie si zone de depasire in urcare pentru ca daca prinzi un camion care se taraie cu 20 la ora si "iti da fum" la propriu atunci nu mai e asa haios, spre exemplu muntii bihorului sunt absolut superbi, poate cele mai "adevarate" serpentine pe care am mers, dar depasirile sunt aproape imposibile si in principiu e plina zona de camioanele unei anumite firme de bauturi racoritoare si alte posirci (chemical brothers).

P.S: Mie nu imi place sa merg noaptea, e adevarat ca scapi de trafic dar un drum nemarcat (si din astea gasesti suficiente in romania) te poate face sa mergi la fel de incet ca pe un drum aglomerat.
Skywalker
Si mie imi place sa conduc masini, fac cam 100.000/an si e senzatie sa-i faci in regim de taxi.
Din 14.03.2007 am inceput sa fac taxi si pana acum am facut @35.000km e o placere deosebita sa urmaresti traficul in si din oras...
Baby Blues
Domle si mie imi place sa merg cu masina . As merge 2 zile in continu daca s-ar putea. tocmai de aceia am ales sa-mi fac concediul anul asta cu masina prin Europa.Sper sa conduc mult si sa vad si mai mult. Oriucm sa sa stiti ca placerea condusului nu o am la viteze mari ci la viteze medii. Imi plac drumurile nationale si urasc autostrazile deoarece mergi drept si nu prea vezi nimic, decat garduri. biggrin.gif
Cel mai frumos a fost traseul pe Riviera Franceza si mai ales pe la Monaco. Drum serpuit , destul de larg cu palmieri, etc
Andrei Suzuki
Si eu iubesc sa conduc.Am fost acum in concediu,prin tara si am facut vreo 1700 km.Cel mai tare concediu.In sept urmeaza sa plec la Sighisoara pt catev zile.Dabia astept.Dar nu pt...Sighisoara,ci pt drum.biggrin.gif
In ultimu an am facut cam ~45k km. biggrin.gif
air_wolf
senzatiile de gen "lipsa oboselii" sint cele mai periculoase, atentie mare cei care aveti din astea.

condusul e relaxant, dar nu in conditi de aglomeratie. exclus. dupa o anumita viteza incepe si adrenalina sa creasca. totusi nu excesiv, m-am cam satura de viteza asa aiurea.
dar in teren sint cele mai misto senzatii, la 10-15kph, cind vezi cind cerul, cind pamintul, cind linia orizontului ajunge pe la 45 de grade sau cind cobori o panta cu noroi sau iarba umeda si simti cum incepe spatele sa fuga, de parca ar vrea sa ajunga primul jos. sau cind constati ca esti pe creasta, ca n-ai copaci in zona si trebuie sa intorci pentru ca drumul nu mai este sau e mult mai ingust decit masina. si stii ca daca gresesti, prietenii iti vor pune o cruce cardanica si-un volan ca sa ai si pe lumea cealalta, ca de unde cazi nu te mai recupereaza nici dracu. oricum in loc de cruce o sa ai 2 cardane biggrin.gif
cod
Fratele meu a facut 8000 km in 5 zile. Au fost pana in sudul Spaniei, au stat o zi si apoi s-au intors prin Germania. Masina (un Logan) a mers 24h/24, cu 2 soferi (5 oameni in total in masina). Fara nici o utilitate, doar ca si distractie. Asta inteleg eu prin a-ti placea sa conduci.
Daniel82791
Senzatiile gen "lipsa oboselii" sau "betia condusului" sunt intr-adevar foarte periculoase. Din fericire sunt si foarte usor de recunoscut. Te simti foarte energic, devii agresiv, faci vitejii. Daca esti doar putin atent poti observa singur cand incepi sa intri intr-o astfel de stare.

Am experimentat si eu astfel de senzatii. Totusi, s-a intamplat sa experimentez si lipsa oboselii propriu-zisa. Am condus 24 de ore si cand am ajuns eram calm, relaxat, vesel. Nu ca nu eram obosit, dar eram obosit ca dupa o zi normala, nu ca dupa doua zile si o noapte nedormite. In ultimele 8 ore de drum nu am baut nici un energizant, si cand m-am culcat am adormit usor, am dormit foarte bine si m-am trezit odihnit a doua zi.
Alex-F1
QUOTE(Sonny)
Vad masinile ca si cum ar avea viata, semnalizeaza ca sa le depasesti, te avertizeaza ca Politia asteapta, iti multumesc, iti fac loc etc. Aceste lucruri simple ma fac fericit de fiecare data...


Total de acord cu tine, dar atunci ar trebui sa-ti modifici semnatura din "Important este ce ai in cap si suflet, nu gramada de fiare din fata casei" in "Important este ce ai in cap si suflet, dar si gramada de fiare din fata casei"!!!! biggrin.gif Auzi dom'le....gramada de fiare....ce jignire crunta :evil:

Pacat ca f. putine masini au viata in sensul descris de tine mai sus....fiindca soferul e cel care da sau nu viata masinii....la noi as zice ca ~ 70% din masini sunt moarte....din pacate..... sad.gif

Si da, ca orice mare pasionat intr-ale volanului si io as sta la volan si-as conduce non-stop.....de f. multe ori mi se intampla ca, pt. a petrece cat mai mult timp la volan, nu aleg cel mai scurt drum intre 2 puncte, ci unul mai lung, ocolitor.....asta cand nu sunt presat de timp, bineinteles.....sau alta metoda ar fi deplasarea cu max. 40-45 km/h pe toata durata drumului/drumurilor pe care le am de facut prin oras.....pe banda 1 intotdeauna, cuminte, las toti pietonii sa treaca (chiar si unde nu e trecere de pietoni biggrin.gif ), toate masinile de pe cedeaza si alte gesturi de astea caritabile :wave: .....si masina mea nu e moarta, e vie....cat se poate de vie.... arigato.gif Poate vor sari unii sa-mi reproseze ca numa incurc traficul cu a doua metoda, dar la spun io dinainte ca nu-l incurc absolut deloc si la urma urmei, daca viteza MAXIMA in oras e de 50 km/h, io mergand cu 40-45 nu cred ca fac ceva rau.....unde scrie ca toti trebuie sa rulam la viteza maxima admisa??? :harhar:
Mariustom
QUOTE(Alex-F1)
Poate vor sari unii sa-mi reproseze ca numa incurc traficul cu a doua metoda, dar la spun io dinainte ca nu-l incurc absolut deloc si la urma urmei, daca viteza MAXIMA in oras e de 50 km/h, io mergand cu 40-45 nu cred ca fac ceva rau.....unde scrie ca toti trebuie sa rulam la viteza maxima admisa??? :harhar:

Dacă circuli cu 40-45 km/h e OK. Dar, dacă circuli cu o viteză mai mică cu cel puțin 10 km/h decât limita maximă, ești pasibil să fii amendat.
Dovada: http://www.masini.ro/stiri-detalii,2857,6,...--Art-108--.htm
QUOTE
Art. 99. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta In clasa I de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de catre persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul In mod nejustificat cu o viteza cu cel putin 10 km/h sub limita minima obligatorie stabilita pe tronsonul de drum respectiv;
MotorHead
QUOTE(Mariustom)
Dacă circuli cu 40-45 km/h e OK. Dar, dacă circuli cu o viteză mai mică cu cel puțin 10 km/h decât limita maximă, ești pasibil să fii amendat.


Induci lumea in eroare tongue.gif Nu e vorba de limita maxima ci de cea minima:

QUOTE
Art. 99. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta In clasa I de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de catre persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul In mod nejustificat cu o viteza cu cel putin 10 km/h sub limita minima obligatorie stabilita pe tronsonul de drum respectiv;
Baby Blues
Da domle ! Are omul dreptate! Si mie mi se pare cateodata ca nu-mi ajunge timpul sa traiesc placerile condusului, asa ca merg mai incet , incat sa am parte de toate micile "denivelari" ale drumului. biggrin.gif
Catalin103986
Deci eu nu o sa iau niciodata amenda pentru ca merg prea incet... poate doar in cartier, in zona in care se joaca copii deobicei. Acolo nu pot sa merg repede. Nu ma lasa constiinta.... In rest, nu am respectat in viata mea viteza legala. Am adaptat insa viteza la conditiile de drum. Intotdeauna! Cand gonim simtim curentul din masina daca e geamul deschis... biggrin.gif, daca nu, simtim emotia sunetului scos de motor ajuns aproape de punctul culminant.... ma refer aici la viteze de 200+... E ca o melodie care ne aduce aminte ca inca suntem tineri. Totusi, safety first! Poate am scris prostiii.... sunt in stare de ebrietate! biggrin.gif
f1anatic
QUOTE(Sonny)
In drum spre casa ma gandeam ce simt oamenii atunci cand sunt la volan si cred ca ar fi interesant de vazut, le place? e o nevoie? ce ii indispune si ce ii face fericiti.Voi ce simtiti?


Iti spun eu ce ma indispune. Ma indispun cei care ocupa benzile de viteza si care merg incet. Sau cei care ma depasesc si care imi taie fata numai ca sa se posteze imediat in fata mea.

Ma indispun soferii iresponsabili. Cei care conduc cu viteza, cei care nu sint atenti la drum, care vorbesc la telefon, citesc ziarul, consulta harti de hirtie, cei care fac poze, cei care se fardeaza sau isi fac ochii.
Cei care blocheaza traficul, cei care nu semnalizeaza cind schimba directia, cei care ocupa mai multe locuri de parcare. Cei care chinuie masinile la viteze care nu sint corespunzatoare pt. starea drumurilor sau pt. performantele tehnice ale masinii.

Ce simt eu la viteza ? Stiu ca e nebunie drept pt. care NU merg cu viteza. Totul e relativ. Eu ma grabesc incet cu toate ca am si unde si cu ce.
mike.omega
Ce simt?! Adrenalina si placerea de conduce smile.gif
Din pacate nu gonesc decat atunci cand situatia o impune si deci ma grabesc.
In rest prefer sa merg legal sau putin peste :angel:
fishbone
Cam ca si f1anatic, lucrez pentru ceva mai multi caluti ca sa nu trebuiasca sa gonesc wink.gif
Erau niste vorbe numa' bune de pus pe poster, in rama, pe perete. O telenovela care ... hmm ... cum se numea .... a da!
Rapido y Furiosso.
"I live my life a quarter mile at a time"
"For those 12 seconds, I'm free"
Sau ceva de genu'
Imi storc o lacrima de fiecare data cand ma gandesc la ele.
*snif*
HalbaSus
Fishbone... daca ti-a placut respectiva telenovela merita sa te uiti la redline, rapido y furioso versiunea cu supercaruri, eu nu o sa-mi exprim parerea despre acest film dar pe IMDB a primit un punctaj de 3.3 puncte... si eu cred ca a fost supraevaluat biggrin.gif
Daniel65671
[quote="f1anatic"][quote=Sonny]
Ma indispun soferii ...... care se fardeaza sau isi fac ochii.
[/quote]

Off topic, dar strict autentic:

Stand dimineata la stop la intrarea in Piata Arcului de Triumf de pe strada Maresal Averescu, vedeam in oglinda o tipa care era in spatele meu si se farda in masina. Avea o dexteritate care ma facea sa cred ca nu o facea prima data. La intrarea in piata era gata! Si nu a durat decat 3 sau 4 stopuri.
drabisan
Tare postul!
Eu am vreo citeva senzatii:
- cind gonesc de unu singur pe sosele bune, pe care le stiu - transpiratii reci in palme!
- cind "gonesc" prin Bucuresti - simt idiotii cu dube, idiotii de la firmele de curierat, idiotii cu maxi-taxi, idiotii cu papuce sub limita bunului simt dpdv stare tehnica;
- cind "gonesc" prin ploaie - simt idiotii care, fiind uda soseaua (nu conteaza cit de mult), nu depasesc 30km/h pentru ca isi imagineaza ca decoleaza pe motiv de acvaplanare pe ploaie mocaneasca.
- simt placere sa nu-i incurc pe cei care au masini puternice! E un respect pe care-l acord masinilor! Pe soferi nu-i cunosc, dar mi se pare normal sa nu-mi pun mintea cu masinile serioase (si incerc de fiecare data sa-mi dau seama daca incurc o masina care poate)!
air_wolf
QUOTE(drabisan)
- cind "gonesc" prin ploaie - simt idiotii care, fiind uda soseaua (nu conteaza cit de mult), nu depasesc 30km/h pentru ca isi imagineaza ca decoleaza pe motiv de acvaplanare pe ploaie mocaneasca.


poate n-ai acvaplanat niciodata. e o senzatie dementiala, dintr-o data volanul nu mai opune nici o rezstenta si masina merge inainte indiferent de ce-ai face.

sint de acord ca pe sosea umeda e aiurea sa nu mergi legal. dar la cum a fost autostrada duminica pe la 16-16:30, pai ii dadeai degeaba 130, ca nu vedeai nimc in fata si mustea de apa soseaua. acolo era de "zburat" biggrin.gif
Bogdan104277
Deci tu erai cel cu Freelander-ul care ma urmarea... biggrin.gif
T u d o r
Mai, nu cumva ati vazut un Pejo 307 rosu "orbitor" pe A2 duminica? biggrin.gif Cred ca exact in intervalul orar de care vorbeste Air Wolf. Am intrat in Bucuresti cred ca dupa 5, asa ca uite ce mica e lumea...
BTW... ce ploaie frateeee... nu am mai vazut asa ceva.
drabisan
QUOTE(air_wolf)
QUOTE(drabisan)
- cind "gonesc" prin ploaie - simt idiotii care, fiind uda soseaua (nu conteaza cit de mult), nu depasesc 30km/h pentru ca isi imagineaza ca decoleaza pe motiv de acvaplanare pe ploaie mocaneasca.


poate n-ai acvaplanat niciodata. e o senzatie dementiala, dintr-o data volanul nu mai opune nici o rezstenta si masina merge inainte indiferent de ce-ai face.

sint de acord ca pe sosea umeda e aiurea sa nu mergi legal. dar la cum a fost autostrada duminica pe la 16-16:30, pai ii dadeai degeaba 130, ca nu vedeai nimc in fata si mustea de apa soseaua. acolo era de "zburat" biggrin.gif


Wolf, am simtit, din fericire pentru mine, la o coborire dintr-o panta in linie dreapta cind nu am realizat ca jos era un adevarat lac. Senzatia e identica cu datul cu sania pe un lac inghetat. (scuzati ca-cu-ul)
Dar de aici pina la a merge cu maxim 30 pe sosea dreapta, fara denivelari, fara vreo ploaie periculoasa...
Stii sigur despre ce vorbesc, in toate orasele din Ro e la fel cind ploua, dar Bucurestiul exceleaza in prostie, ca de obicei!
Sonny
Nu exceleleaza in prostie... Sunt orase unde se merge cu 30 indiferent de vreme, sa stai 1 luna intr-un oras din asta si apoi o sa zici ca Bucuresti e RAI. Fara nicio gluma!
Bogdan104277
Cei care merg cu cel mult 30 km/h dupa ploiae, zapada se numesc "melci de ploaie/zapada" o specie foarte raspandita mai nult in tara noastra dar aproape inexistenta in alte parti. biggrin.gif
Din pacate nu este o specie pe cale de disparitie. :evil:
T u d o r
Din cate stiam eu, fenomenul de acvaplanare intervine dupa vreo 80 km/h, in functie si de calitatea cauciucurilor si adaptarea lor la asfalt ud.
Pe vremea cand aveam Nova (:coolspeak:), am patit chestia asta pe dealul Draganu, intre Rm Valcea si Pitesti, am depasit o masina (melc de-ala) si cand sa revin in banda... revino daca poti. biggrin.gif Frana nema, directie nema... m-am cam cacao pe mine, nu-i placut sa n-ai control deloc pe masina la vale, cand se apropie curba "ac de par". :angel: In fine,la un moment dat s-au reagatat cauciucurile de asfalt si s-a rezolvat, dar am mers sanie ceva vreme, noroc ca depasisem cu marja mare si am avut loc.
Oricum, A2-ul ala l-am strabatut pe ploaia infernala cu peste 100 km/h si va spun sincer ca nu prea multi mergeau asa, dadeai de tot felul de natarai pe banda de viteza cu 70-80 si nici picati cu ceara nu se dadeau din drum.
Daniel65786
Domnilor,

Cu riscul sa ii irit pe unii dintre voi, va spun ca, desi topicul este incitant, va poate incita si la unele pericole.

Nici mie nu-mi place sa stau la fundul cuiva daca eu pot merge mai repede si merg cat de tare permite drumul, masina si eu. Nu uitati, cei care va simtiti in stare de mai mult, ca fiecare merge cum se simte bine. Si, poate, unii nu se simt bine pe ploaie sau intuneric, de exemplu. Nu trebuie, insa, desconsiderati. Dar asta, cu respectul reciproc, e deja un alt subiect.

Dar revin si va spun foarte serios sa nu fiti tentati sa incercati limitele masinii si ale voastre punand in pericol si pe altii, care nu au nici o vina ca celula lor nu musteste de adrenalina. Va spun asta mai ales dupa accidentul meu.

Deci, sincer va recomand prudenta pe drumurile publice spre binele tuturor, inclusiv al vostru personal, ca sa puteti conduce multi ani de acum inainte sanatosi.

Acest post a fost scris de Daniel 65671 - Pilot si nu de Daniel 65786 - Novice, cum apare dintr-o eroare de soft. Mi s-a mai intamplat si alta data.
Mariustom
QUOTE(Daniel65786)
Acest post a fost scris de Daniel 65671 - Pilot si nu de Daniel 65786 - Novice, cum apare dintr-o eroare de soft. Mi s-a mai intamplat si alta data.

Acel post a apărut sub un alt nick pentru că ți-ai făcut 2 conturi pe forum:
- Daniel65671 - Data inscrierii: 18/Ian/2006;
- Daniel65786 - Data inscrierii: 19/Ian/2006.

Sau nu ? blush.gif
Când e vina softului, și eu arunc cu pietre :bash:
Dar acum, nu cred blush.gif
Daniel65671
Daca l-am facut eu, sigur nu l-am facut intentionat. Doar din vreo gresala, dar din ianuarie 2006 pana acum nu mai tin minte daca am facut vreo gresala la inscriere. Iar logarea mea o face automat calculatorul.

Deci, daca nu-l reclama nimeni altcineva, Marius poti sa-l stergi, te rog.

Scuze de incurcatura si multumesc.
Mariustom
Te cred că nu a fost cu intenție.
De șters contul nu pot, doar adminii, cred blush.gif
mike.omega
@Daniel65671: postul scris de Daniel65786 este scris de tine sau nu?!
Bogdan104277
Ce simt,

E mai greu de explicat: detasare fata de problemele de zi cu zi, asta nu datorita euforiei sau mai stiu eu ce prostie, ci pur si simplu datorita comcentrarii asupra a ceea ce inseamna mersul cu viteza. E sa zicem un mode de a sterge si lasa in urma toate problemele.
Este bun din cand in cand un astfel de tratament. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Daniel65671
QUOTE(mike.omega)
@Daniel65671: postul scris de Daniel65786 este scris de tine sau nu?!


Da, Mike. Doar ca apare sub numele de Daniel 65786 - Novice, creat probabil din gresala de mine la inscriere.

Daca se poate transfera mesajul meu pe numele de Daniel 65671- Pilot si sterge contul Daniel 65786 - Novice, multumesc mult.
cod
Am fost in concediu (mult spus) si am facut (a se citi "gonit") aproape 4000 km in nici 5 zile pentru a-mi aduce logodnica acasa din Germania. Am mers cu un Logan 1.6 90CP.

La dus am facut din Arad pana in Bielefeld (aprox 1500 km) 14 ore, media orara fiind de 110 km pe ora. Pentru cei care fac drumuri lungi, stiu cum se obtin astfel de viteze: mers constant cu > 160 la ora pe unde se putea. Am prins maxim 205km/h(cititi pe bord) cu masina (in Germania, la vale, 3 benzi pe sens, eram singur cat vedeam cu ochii) un act de inconstienta care pana acum nu ma caracteriza. Ce am simtit cat am gonit? frica. Nu am simtit placere. Au fost 14 ore obositoare, tensionate, pe care nu le-as repeta. Dar am facut-o deoarece la capatul drumului ma astepta femeia la care visez si cu care urmeaza sa ma casatoresc (barbatii sunt prosti cateodata).
Daniel65671
Dupa ce o sa te casatoresti cu ea o sa conduci mai incet. biggrin.gif
Dar sunt convins ca a fost impresionata. wub.gif
mike.omega
Eu azi am simtit cum e sa traiesti in RO smile.gif
Am fost si eu pana intr-un oras de langa CT si pe drum, in linie dreapta, s-au dat 3 masini la o parte de pe banda mea(II) in acelasi timp. Am presupus ca oamenii merg in coloana si imi continui drumul in ideea ca trec de ei si ma bag si eu pe banda I. Cand sa trec si de capul coloanei vad ca bizonu(copyright F1anatic biggrin.gif) mi se baga in fata. Era o corsa noua, CDTi, avea vreo 90, eu....... mai mult. Am pus frana, l-am claxonat si l-am trimis pe nenea ala de unde a venit si noroc ca am intrat intr-o localitate smile.gif
GST
Autostrazile sunt bune doar de vazut top speed-ul masinii, nu au nici o priveliste si sunt foooooooarte plictisitoare...
Drumuri frumoase sunt pe la munte, serpentine, vai, dealuri, curbe in urcare sau coborare biggrin.gif e superb ! smile.gif Cel mai potrivit timp de a conduce (cand esti doar tu si masina si conduci strict de placere, nu ca sa ajungi undeva) mi se pare toamna sau primavara. Cand nu e soare care sa iti bata in ochi, cand afara sunt maxim 23 grade si nu ai nevoie de A/C. Pentru mine asta e reteta unui condus ideal blush.gif Si sa mergi pe serpentine sau pe drum de munte cu o viteza medie si sa incerci sa o si tii constanta....e ceva. Nu ca altii pe care i-am intalnit, cu masini de nici nu te gandeai ca apuci sa le vezi numarul cand te depaseau, sa intre si sa iasa din curbe cu frana apasata si in linie dreapta pedala la fund.... :bash:
Oricum drumurile din tara sunt foarte frumoase si e bine ca au inceput sa le si faca calumea.... Drumul spre BV prin cheia a fost refacut. Mai mare dragu sa mergi pe el smile.gif
Watcher
Da, cum dai de un drum virajat, cu pante, cum vezi soferii. Desi trebuie sa recunosc ca in drumurile mele am vazut destul de putini, majoritatea coboara orice panta/curba cu frana apasata, zici ca e cuplat al treilea stop la pozitii wink.gif

Iar anul trecut cand am fost pe Transfagarasan a fost maximul: opresc intr-o parcare si primul lucru care m-a izbit a fost mirosul de frane la gratar...
petre 1
Acum 1 luna am fost in concediu intr-un mic tur al tari,am facut cam 2500km....a fost excelent,am savurat fiecare km.Apoi a venit Transfagarasan-ul a fost cea mai frumoasa parte am mers aprope la limita ,evacuarea sport dadea niste "rateuri" bestiale cand luam piciorul de pe acceleratie,am simtit mirosul de frane incinse... superb.
Cand am ajuns in Bucuresti parca eram gata sa plec din nou....
Daniel82791
In Top Gear de luna asta sunt 80 de drumuri "minunate" din lume. O parte din ele sunt si in Romania.

Pentru soferi adevarati, care nu apasa frana in curbe, de la Zaraza, respect!
HalbaSus
QUOTE
Acum 1 luna am fost in concediu intr-un mic tur al tari,am facut cam 2500km....a fost excelent,am savurat fiecare km.


Eu cred ca ai fost extrem de norocos... saptamana trecuta am facut un drum dus intors pana la targu mures... cand am mers incolo a plouat tot drumul, aglomeratie groaznica desi era sambata, o groaza de soferi care mergeau cu 60-70 la ora de frica ploii (desi era ploaie mocaneasca, asfaltul era ud dar nu erau acumulari de apa, deci acvaplanarea era exclusa). Intre Oradea si Cluj am facut in jur de 2 ore jumate :bash: dupa aceea s-a mai relaxat putin traficul dar cele 2 ore jumate nu au reprezentat nici o placere.
Cand am venit inapoi ploaia se oprise, afaltul se uscase iar soselele s-au golit ca prin minune... pe acelasi traseu (cluj-oradea) am facut de data asta o ora si 40 de minute :punk: si de data asta pot spune si eu ca m-am bucurat de fiecare km... mai ales de portiunile cu serpentine... Nu credeam ca pot exista diferente atat de mari din cauza aglomeratiei pe un drum de ~150 de km.
chevy
QUOTE(petre 1)
Acum 1 luna am fost in concediu intr-un mic tur al tari,am facut cam 2500km....a fost excelent,am savurat fiecare km.Apoi a venit Transfagarasan-ul a fost cea mai frumoasa parte am mers aprope la limita ,evacuarea sport dadea niste "rateuri" bestiale cand luam piciorul de pe acceleratie,am simtit mirosul de frane incinse... superb.
Cand am ajuns in Bucuresti parca eram gata sa plec din nou....


Unde ai mers tu la limita pe Transfagarasan cand drumul este "varza"?
florin55503
nu e chiar varza. l-au mai peticit. de fapt sunt petice peste petice. dar daca faci 2-3 drumuri in forta schimbi tot ce e pe sub masina
Horia49540
Trans-ul este departe de a fi la limita bicycle.gif
am fost pe el aproape in fiecare an (vara asta de doua ori) si in afara de portiunea care ocoleste lacul, care e din an in an mai rea(dar sunt alte drumuri mai "domestice" si mai rele:), restul e superb
cel putin portiunea din judetul Sibiu e excelenta
si daca stii sa pui frana si sa accelerezi cand si unde trebuie nu se strica nimic la masina

daca vrei sa mergi pe el la limita il poti face noaptea biggrin.gif :wave:
petre 1
QUOTE(Iulian74637)
QUOTE(petre 1)
Acum 1 luna am fost in concediu intr-un mic tur al tari,am facut cam 2500km....a fost excelent,am savurat fiecare km.Apoi a venit Transfagarasan-ul a fost cea mai frumoasa parte am mers aprope la limita ,evacuarea sport dadea niste "rateuri" bestiale cand luam piciorul de pe acceleratie,am simtit mirosul de frane incinse... superb.
Cand am ajuns in Bucuresti parca eram gata sa plec din nou....


Unde ai mers tu la limita pe Transfagarasan cand drumul este "varza"?


dupa ce ajungi la Balea si incepi sa cobori este ok, si nici restul (cu anumite exceptii) nu e prea rau
Andrei Suzuki
Bucata din judetul Sibiu e superba.Drumul e perfect. In partea cealalta,n-am trecut mai mult de...10 km de la cascada.Dar si pe-acolo parea ok drumul.
Alex-F1
QUOTE(petre 1)
Apoi a venit Transfagarasan-ul a fost cea mai frumoasa parte am mers aprope la limita ,evacuarea sport dadea niste "rateuri" bestiale cand luam piciorul de pe acceleratie,am simtit mirosul de frane incinse... superb


Petre, o intrebare: cate persoane erati in masina?
petre 1
Raspuns : 2 beer.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.