Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cutia neagra dinaintea filtrului de aer Suzuki Swift
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Catalin103986
Salutare lume,
Stie cineva la ce foloseste cutiuta neagra dinainte de filtrul de aer la Suzuki Swift? Nu am mai vazut asa ceva la nici o masina.
James Kilowatt
Nu-i vre-un pui de restrictor/rezonator?
Da-o afara si vezi ce se intampla.. daca baraie mai tare, e rezonatorul.
Catalin103986
Din cate am citit si pe alte forumuri, cica e ceva "silencer", deci rezonator. Nu imi pasa daca baraie mai tare, chiar din contra... Numai sa nu fie probleme cu filtrarea dupa ce-l scot. Merci de raspuns! Apropo, oare exista vreo diferenta la admisie daca scot rezonatorul? Dar ca si performanta?
HalbaSus
Teoretic daca scoti rezonatorul => zgomot mai mare, performante mai bune, acum in realitate s-ar putea ca imbunatatirea performantei sa nu fie semnificativa, eventual o poti spori cu o combinatie: scos rezonatorul + filtru sport in cutie sau pentru rezultate si mai bune scoasa cutia filtrului si inlocuita cu un filtru conic
air_wolf
QUOTE(Catalin103986)
Din cate am citit si pe alte forumuri, cica e ceva "silencer", deci rezonator. Nu imi pasa daca baraie mai tare, chiar din contra... Numai sa nu fie probleme cu filtrarea dupa ce-l scot. Merci de raspuns! Apropo, oare exista vreo diferenta la admisie daca scot rezonatorul? Dar ca si performanta?


exista. sa-ti explic de ce: aerul e gindit sa intre acolo si sa fie aspirat de acolo, la o anumita temperatura, nu direct din compartimentul motorului. daca scoti cutia va trebui sa pui priza de aer directa, ceea ce inseamna tubulatura de inox+filtru sport+adaptari+portectie la incalzire.
cum iti va afecta performanta: va trage aer mai cald si amestecul va fi mai sarac in oxigen. si de aici o sa inceapa calamina sa se dezvolte in voie, o sa scoti fum mai nasol, poate nici nu mai treci de noxe, se infunda catalizatorul...
tu decizi.
Catalin103986
In acest caz, ce se poate face pentru a creste performanta admisiei fara a afecta in mod negativ motorul?
air_wolf
QUOTE(Catalin103986)
In acest caz, ce se poate face pentru a creste performanta admisiei fara a afecta in mod negativ motorul?


pai cam ceea ce ti-am spus. vrajeala doar cu filtrul de aer sport tine la dacie, care se simtea excelent fara filtru deloc. dar la astea noi iti trebuie calcule si materiale de calitate, temperatura in compartimentul motor, mai ales vara, este foarte mare si asta poate afecta performantele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.