Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Octavia II 4x4 - Zgomote metalice pe macadam
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda > Octavia 2
vlad93356
Cand merg pe drumuri neasfaltate, dupa cativa km incep niste zgomote foarte puternice, o combinatie de scartait metalic de frana cu trasul taras al unei tobe pe asfalt band.gif . Par a veni de la trenul spate, dar nu sunt sigur. Daca sunt in coborare pe acelasi drum nu se mai aude nimic blink.gif . Initial am crezut ca intra praf la placutele de frana dar ultima data am urcat la cabana Rarau pe ploaie iar concertul m-a acompaniat aproape tot drumul. Se uitau oamenii dupa mine mirati, asa masina faina rablagita in asa hal blink.gif . La coborare, liniste deplina. Pe asfalt, oricat de tare as merge, liniste.
Incep sa cred ca-i de la diferentialul spate, ceva nu-i place.
Ieri am fost la prima revizie (15000km) dar n-am reusit sa-i conving de existenta problemei.

Are cineva idee despre ce ar putea fi vorba?
DORU
Eu as face un control vizual pe rampa. Si inca repede.
vlad93356
S-a facut saptamana trecuta, la revizie.
Au tras de fiarele de sub masina, au ciocanit, au balansat masina, .... Nimic! Atunci au strans niste suruburi si au zis ce de acolo trebuie sa fi fost. Inca nu am verificat daca asa este, dar ma indoiesc ca s-a rezolvat ceva.
Daca problema persista, unde/la cine sa ma duc cu masina?
DORU
Te invit la service Skoda. Si la o proba de drum inainte si dupa constatare.
Ce zici?
vlad93356
Multumesc pentru invitatie. La ce service?
O parere de pe alt forum este ca intre pietricele la discurile de frana de pe spate. Sper sa fac ceva teste in weekend, poate ma lamuresc.
DORU
Brady Skoda Auto Center - Militari. Eu sunt singurul Doru...

Ti-am raspuns si pe celalalt forum, in legatura cu pietricelele. Daca ar fi ele de vina, ar trebui ca zgomotul sa fie continuu, doar frecarea nu dispare la urcare, ramanand la coborare, nu?
vlad93356
OK. Multumesc pentru ajutor.
Daca zgomotul persista, iti fac o vizita saptamana viitoare.
DORU
Te astept cu placere. Sper sa gasim si posibilitatea unei rampe libere. Incearca sa ajungi pe la 17-17.30. Un telefon in prealabil ar fi util. Toate datele de contact le gasesti pe site-ul Brady Trade. Numai bine !
Florin106772
am avut o problema poate similara... am mers pe un drum care urma sa fie asfaltat din nou si era pus pietrisul ala nenorocit... am trecut de portiunea aia si am ajuns pe drum normal neasfaltat. se auzeau 2 tipuri de sunete :

- un scartait , identificat la roata dreapta spate
- un... nici nu stiu cum sa ii spun, ca niste pietre intr-un lighean, enervant rau de tot.

Am dat roata jos, nu am vazut nimic interesant, desi sabotul de la frana era cam aproape de roata, cred ca de aia si scartaia. Dupa ce am pus roata la loc, nu am mai auzit al doilea sunet si primul a disparut si el dupa cateva sute de metri in care am accelerat si franat, progresiv si brusc.. bine ca nu a mai facut nimic, ca eram undeva pe munte si duminica smile.gif Doru stie, ca l-am stresat la telefon tongue.gif
vlad93356
Am facut vreo 25 km pe macadam si ... surpriza: liniste totala! Poate am scapat de concerte....
Daca reapare zgomotul, ma infiintez la service. Sper ca invitatia lui Doru sa ramana valabila biggrin.gif .
DORU
Ramane, stai linisitit !
tooky
La mine problema s-a rezolvat prin miscarea tobei(cu piciorul, stanga dreapta).
Sa nu fie vreun colier care tine toba slabit??
DORU
In cazul tau, poate. In fapt ar trebui verifica daca zgomotul nu provine de la amortizoare...
AlexN2007
Salut am citit topicul, am si eu o problema asemanatare, adica la mine se aude acel zgomot de fier pe fier la trenul fata.Zgomotul e destul de puternic si persista cam 7-10 zile apoi dispare, mi s-a intamplat de doua ori pana acum.Nu se aprinde nimic in bord, chiar e culmea adica masina e noua are 7000km pentru service nu am avut timp cand se auzea zgomotul iar cand am avut timp nu se mai auzea si au zis ca e ok.Un sfat va rog ca ma oftic si mi-e si rusine sad.gif
Adica ce sa fac sa stau sa dau rotile jos mereu e cam asa.... confused.gif
DORU
O verificare este necesara...uita-te mai intai ca etrierii fata sa fie bine stransi, apoi verifica daca ai pietricele afurisite acolo...
vladcons
A reaparut zgomotul, la mers pe un drum forestier. Am venit cu "muzica" pana in Bucuresti iar a doua zi am plecat spre service, intr-un zgomot infernal. Cum masina era foarte murdara m-am oprit la o spalatorie iar la plecare de acolo, surpriza: zgomotul disparuse! N-am mai ajuns la service.
Probabil ca intra pietricele la etrierii spate...
DORU
Daca vrei sa scapi de chin, departeaza usor talerii de protectie, a.i. pietricelele sa cada, nu sa ramana prinse acolo !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.