Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota vs SEAT vs Mazda 2 vs Opel asta vs ASTRA NOU_6luni
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Lexy
Asadar un sfat va rog.Am restrans lista la cateva masini.

1.Ce parere avetzi de firma SEAT?

2.
Opel Astra 2001 1,7 TDI, 75cp-6,1%
SEAT CORDOBA 1,9 TDI, 90cp-6,3&%
TOYoTA COROLLA 1,4-benz 8,4%
MEGANE 2
OPEL ASTRA NOU_abia peste 6 luni:(

Asadar imi face cu ochiul seatul mai ales consumul SI pare o masina mare, destul de impunatoare.Bila neagra Porche Romania(am citit pe aici ca-s cam nesimtiti baietii)
Toyota suna bine dar e pe benzina si consum de 8,4 si are mai putini cai putere ca seat-ul.
Mazda 2...pare cam masina de familie nu?!?!
Megane 2-acea problema de proiectare care poate e poate nu...dar un pic prea micutz desi masina arata super bine...
Opel...suspin dar nu cred adika sigur n-am rabdare sa stau pana in decembrie sa-l iau...

Al doilea aspect pe langa faptul ca o sa-mi spuneti ca e pacat sa iau o masina din 2001 (noua) cand as putea sa-mi iau una model 2004, si in timp o sa se devalorizeze diferit...

Concluzia pe care sa aleg?

Btw cum se discuta discount-ul la dealeri???
madalina
mazda2 e in clasa mica! Nu ai cum sa o compari cu celelalte!
M i h a i
Zice-se ca Seat este frumoasa si atat. Desi e facut de Vw, nici nu se compara cu Skoda de exemplu. Dar stiu si eu de le prieteni deci nu bag mana in foc.
Cat priveste reputatia de neseriosi a celor de la Porsche Romania, nu uita ca, la fel ca si in cazul dealerilor Renault, huliti si ei, este imposibil ca din cati clienti au sa nu fie si cativa nemultumiti(chiar daca pe buna deptate). Treaba e ca in general cei nemultumiti isi exprima parerile, in vreme ce restul, multumitii, nu prea o fac (public adica). E bine sa tii cont si de parerile negative insa nu ti-as recomanda ca acest lucru sa te opreasca din a merge si a discuta cu ei. Cine stie, poate impresia ta va fi alta.

In rest, dintre toate cele enumerate eu as alege Opel Astra fie si pentru ca e facut de nemti si pentru ca Opel e renumit in privinta usurintei cu care se revinde, asa incat daca peste 1-2-3 ani vrei alta masina o poti vinde pe asta foarte bine(ala nou...daca ai rabdare).

si intereseaza-te si de cat e garantia la fiecare tongue.gif
madalina
La Renault macar ai de unde sa alegi!

La VW (si Porsche si Midocar) am fost de mai multe ori si de fiecare data am fost tratata la fel: groaznic! Zici ca o data a fost aglomerat, alta data erau angajatii respectivi nesuferiti, dar chiar de fiecare data?

Cunosc un singur posesor de VW multumit de Porsche, dar e fiica unui ministru!
Adrian15
Toyota Corolla, dar motorizarea de 1,6 l, 110 CP, consum urban 9l/100km. Nu se compara cu megan sau alt kitsch de pe piata. la seat motorul este destul de zgomotos (spre deranjant, mai ales daca vrei o masina de familie si nu una de alergat).

Toyota este renumita pentru fiabilitate, iar de probleme la ea nu se plange nimeni. Eu tocmai mi-am lua o corolla si pana acum nu am nimic de reprosat vis-a-vis de fiabilitate si tinuta de drum.
Istvan-Peter
tongue.gif În ce mă privește am avut un lung experiment Seat, și impresia este deosebit de bună. În plus am citit că de exemplu în Ungaria 95% din cei care au astfel de mașină la schimbarea ei pe una nouă tot pentru Seat optează! Cred că acest lucru totuși înseamnă ceva!
Lexy
Am fost azi si am vazut Seat Cordoba...Mai ce sa zic...mi-a placut...dar nu m-a lasat masca...Dar arata bine nu ma intelegeti gresit ca nu-s fitzoasa dar la interior arata b a n a l adica nu stiu la 14-15mii ma asteptam mai mult, parerea mea..nu aruncati cu pietre.Manina n-arata rau dar interirul este simplu.

Ramane sa ma duc si la Corolla...si va spun impresii.In principiu intre ele doua va fi de ales la finalul finalului...
Adrian15
ai grija la corolla sa vezi versiunea "sol" de dotari
Lexy
Adika????Spune-mi detalii...
madalina
versiunea sol de echipare este cea de varf! Si chiar merita sa dai diferenat intre versiunile de echipare!
Lexy
Nu am apucat sa ma duc la Toyota o sa ma uit dar am vazut ca consuma 8,4 si e si pe benzina..sad.gif

Incerc varianta Megane 2 si Fiat....si Ford Focus...

Greu e sa te hotarasti....pe bune.
Adrian15
exista si varianta pe diesel 2.0 d4d, dar pentru asta trebuie sa mai scoti niste bani din buzunar.
razvan27834
lexy, nu stiu daca ai apucat sa te duci la corolla.

eu am una de un an jumate (1.4l/97CP, varianta SOL), sunt la a doua revizie, si trebuie sa zic ca n-am avut nici-o problema. consuma putin (mai rog, mai putin decat multe in clasa ei cu aceeasi motorizare), imi da suficienta putere (nu vreau sa particip la intrecerile cladestine), iar la drum lung, am fost surprins sa constat ce placut e s-o conduci, spre deosebire de Opel Vectra (care culmea, e in clasa superioara) sau Ford Focus - parerea mea.

acum, oamenii astia de pe forum au dreptate - e oarecum la sfarsit de generatie (de asta si campania masiva de promovare), ii trebuie un update, care, in tendinta Toyota de europenizare, o sa se intample probabil in 2005.

initial am avut si eu ca optiune Seat Cordoba, dar dupa drive test mi-a trecut. corolla m-a convins prin reputatie, look, optiuni si pret. daca mi-as lua acum masina noua, m-as uita la Megane II Sedane, dar as trece repede mai departe, Mazda 3 sau - nu sunt sigur - Golf 5. Nu m-as baga la Ford Focus, care e masina si mai veche ca si configuratie (2000) si care plange de mult dupa un refreshment, iar Fiat nici in ruptul capului. Fiat de fapt n-au nici un concurent serios in aceasta clasa.

bafta
Mihai27965
Nu am condus nici una din masinile in in chestiune asa ca puteti sa dati next... dar!...
am fost de multe ori pe locul mortului la Toyota Corolla.
(la firma unde lucrez au vreo 4)

Pot sa va spun ca masinile sunt tzapene! Adica beton pentru clasa din care fac parte. Chiar sunt bine construite si iti dau senzatia de incredere in tot ce incerci pe sosea.
Nu degeaba Toyota e guru in asigurarea calitatii (poate ati invatat si voi la scoli de managementul calitatii totale inventat de Toyota).

Nu zic ca nu sunt pete in soare si ca nu au avut probleme de fabricatie sau cu service-ul (geam electric care se deschide cand vrea el, capac rezervor idem). Dar nu prin astea poti sa zici ca o mashina e buna.

Nu e ieftina dar e buna!
Lexy
Nu ma intelegeti gresit dar faptul ca am intrat pe acest forum a fost cea mai buna dar si cea mai rea alegere...De ce?smile.gif Pai simplu..pe langa foarte multe sfaturi care mi le-ati dat( va multumesc foarte mult), am ales ca imi placea o masina si hop..multe pareri negative.Este foarte bine dar de fiecare data m-ati facut sa ma razgandesc:)Oricum decizia la final imi apartine si eu trebuie sa aleg masina cu + si -ri cum este firesc.Asadar am ales:si vreau pareri si promit ca nu ma mai razgandesc: Octavia 1,8 Ambiente...e intr-o clasa mai mare, arata bine, consumul te unge la suflet...parerea mea.
Voi?
G e o r g e
care 1.8? 1.8 T ? 150cp BENZINA ???

sau 1.9 ? 90cp ?TDI motorina ?

ca m-ai bulversat :compress:

si de ce SKODA ???? al cati E ? este ?
Mihai Daniel27982
Salut Lexy(din nou). Daca ai ales Octavia(felicitari pt. optiune, e o masina puternica, fiabila si care face toti banii, si eu mi-ash fi luat dar n-am avut bani decit de o Fabia Combi), e clar indicat sa mergi pe 1.9 TDI, pt. ca 1.8 T-ul(turbo pe benzina de 150 cp) e mult prea mult daca nu vrei sa faci street racing, si in plus consuma foarte mult in orash.
O poti lua de la Avia pe oferta promotionala(vezi ca am postat la versus-ul anterior dotarile) sau mergi pe www.aviamotors.ro sa le vezi singurå. Versiunea Ideal 1.9 TDI la oferta speciala e cum am spus 14252 E, cu aer conditionat si inchidere centralizata cadou, iar versiunea Ambiente 1.9 TDI pe care ai ales-o tu costa 15303 DDP,si are intr-adevar computer de bord + ABS si inchidere centralizata, dar nu are aer conditionat(care e 977 de Eur ca optiune). Eu ash merge pe promotie, pentru ca daca mai pui 200 E iti iei si geamuri+oglinzi electrice, si cu vreo 680, ABS, rezulta 14252 E+880 E = 15132 E, si ai tot ce vrei in afara de BC(computer de bord), de care nu ai prea multa nevoie la versiunea cu dieselul de 1.9, care oricum consuma putin si constant si in afara si in orash. Oricum optiunea finala e a ta, si versiunea Ambiente merita banii dar ramii fara AC, care zic eu e mai important decit BC-ul de bord... :idea: smile.gif - mai ales vara... . :evil: :colors: .
G e o r g e
acum la banii astia 16000 E iti iei un opel vectra 2.0 DTI 100cp . cu tot cu a/c si BC si ABS ESP+ TC + samd :evil: si este cu o clasa de marime peste octavia .
Mihai Daniel27982
George, Opel Vectra Club 2.0 Dti de 100 cp e 15716 CIP adica 19264 E DDP. Nu cred ca Lexy area atita bani...
Singura motorizare echivalenta ca pret e Club 1.6 16V dar e pe benzina si nu se compara motorul ala cu 1.9 TDI-ul(sunt fan inrait TDI tre' sa reunosc! :roll: ). 1.6 16V-ul consuma 10.2/100km declarat in orash!!...probabil te duce pe la 13% real, in conditiile de trafic din Bucuresti.
G e o r g e
bine mah , TDI sa fie...


eu am ragusit de cand zic ca skoda si VAG in general nu-si merita baniii. gata ma potolesc fiecare sa-si ia ce vrea .

ce ma oftica CEL mai mult este ca lumea nu face drive teste cu masinile si le iau pe auzite :evil:

peace voua
Mihai Daniel27982
smile.gif Ok, peace...
La VAG, adica pt. marca VW, sint de acord, cu Skoda totushi(all do respect...) sunt de alta parere. :roll: tongue.gif .
Mai multe o sa va pot spune cind imi vine mashina(sapt. viitoare). :bounce:
Good luck, si bafta pt. LEXY... :cheers:
Lexy
Multumesc MihaiDaniel ptr sfaturi dar din pacate....iarasi m-am sucit...DAR aceasta care am ales-o este ULTIMA SI FINALA SI CEA DIN URMA SI O DATA SI DE 2 ORI DE 3 ORI vandut drei Lexy..gata nu ma mai pot razgandi....Adika nu am luat-o inca DAR ea ramane pe cuvantul meu!!!!!!!!smile.gif..ps..n-a ramas Octavia ultima...smile.gif

Banuiesc ca 1,6 110cp benzina 9%urban e ok nu?
G e o r g e
m-ai tampit pe cuvat laugh.gif . este C3 nu ?

eu ti-as fi spus un clio bicorps 1.5 dci 80cp . demaraj 12.1 si consum de vreo 5.5 in oras :cheers:
Mihai Daniel27982
No problem Lexy, dar nu ne mai tine in tensiune...ce e pina la urma: C3, Xsara sau..Corrola(Linea Sol de 1.6?) :roll: :shock: :scratch: . Eu ash inclina spre ultima varianta mai ales ca are consum de exact 9 litri in orash...si era si in preferintele tale intitiale...
P.S.:eu is obisnuit cu toanele fetelor vis-a-vis de cumparaturi...si la pantofi le ia un veac asha ca la o mashina...nu ma surprinde tongue.gif :roll: laugh.gif .
madalina
Lexy, nu conteaza de cate ori te razgandesti! Important este sa aflii cat mai multe despre masinile care te intereseaza si sa faci alegerea cea mai buna pentru tine!

Nu este vorba de toane, numai un om irational cumpara prima masina ce-i iese in cale fara sa faca comparatii, fara afle cat mai multe!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.