Help - Search - Members - Calendar
Full Version: revizii fiesta
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
venera111437
am luat recent din germania o fiesta cu motor 1,4 diesel, in cartea de service nu scrie insa ce anume trebuie verificat si schimbat si cu ce frecventa. poate ma ajutati si pe mine cu informatiile astea, cei care aveti fiesta diesel. a mea e din noiembrie 2005 si are aprox. 50miii km.multumesc.
danmatyas
ulei FE 5w-30, filtru motorina, filtru ulei, filtru aer, filtru polen. Si probabil la 120 000 km cureaua de distributie.
venera111437
multumesc. deci pana la 120 mii nu mai fac nimic? alte curele care trebuie verificate? lichid frana/racire? si uleiul si filtrul cand trebuie schimbate iar?
danmatyas
schimbare filtrelor si a uleiului se face la 15 000 km. Cat despre cureaua de distributie mai bine du-te la un dealer ford sa te sfatuiasca. Eu stiu ca la 120 000 km se schimba prima oara. Apoi din 60 in 60 000 km.
danmatyas
ar fi bine de verificat antigelul, lichidul de frana, lichidul de servo. Daca ai bani de investit in masina schimba-le sa fi sigur(a) de o treaba! smile.gif alte curele nu cred ca mai trebuie schimbate. La cati km are masina nu tre sa-ti faci probleme pt curele..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.