Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masini second de la Automobile Bavaria
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Mihai81198
Am vazut ca cei de la Automobile Bavaria au o oferta interesanta de automobile rulate (BMW). Dar deasemenea am citit pe forumul de aici despre cineva care era sa ia "teapa vietii lui" cu o masina de genul asta. Voi stiti ceva despre ei ? Fac manarii ? Nu de alta, dar nu prea imi permit sa iau teapa. Chiar daca ofera garantie, nu stiu in ce consta (daca e ca si cum ai lua-o noua). cat tine si chiar asa ...masita poate fi busita, kilometrajul dat inapoi, etc.
Mihai.
mike.omega
Nu stiu cum sunt masinile de la Bavaria dar stiu ca garantia este de 6 luni smile.gif
Andrei Suzuki
Dar parca numai la motor si transmisie,nu? Stiu ca de obicei in asta consta garantia la un SH.
Daniel82791
Poate nu e treaba mea, dar daca nu prea iti permiti sa iei teapa ( presupun ca din punct de vedere material nu iti permiti ), de ce vrei sa iti iei BMW? De ce nu iti iei o masina noua si similara la aceeasi bani, dar care nu este BMW?
A K U
Daniel, in cazul in care Mihai si-ar permite sa ia teapa d.p.d.v. material (lasand la o parte ca nu avem de unde sti), ar trebui sa i se intample acest lucru? El a pus o intrebare la obiect. Crezi ca nu poti lua teapa si cu o masina noua, alta decat BMW?
vasile111796
doar 6 luni garantie? heh...
eu am un bmw de la bmw germania, second, si am garantie un an.
in locu tau nu as cumpara de la automobile bavaria, dar mai ales nu de la autotransilvania.


iar pentru Daniel82791, un bmw, mercedes sau audi, si de 10 ani, e mai bun decat un reanult opel sau orice alta procarie, fie si noua.
ozz86651
Is tare curios cum le ceri tu garantia alora in DE. De un an.
marius68582
QUOTE(vasile111796)
un bmw, mercedes sau audi, si de 10 ani, e mai bun decat un reanult opel sau orice alta procarie, fie si noua.

Sunt constient ca mitul masinii germane este la mputere,dar sa nu exageram totusi.

QUOTE(ozz86651)
Is tare curios cum le ceri tu garantia alora in DE. De un an.

Si io si io. biggrin.gif
Masina luata de mine de curand avea programata garantia pe un an.In timp ce perfectam actele,un nemtalau talamb a exclamat ceva de genul..."Aaaa,dvs mergeti in Romania,nu mai puteti beneficia de garantie..."
Daniel82791
QUOTE(Dies Irae)
Daniel, in cazul in care Mihai si-ar permite sa ia teapa d.p.d.v. material (lasand la o parte ca nu avem de unde sti), ar trebui sa i se intample acest lucru? El a pus o intrebare la obiect. Crezi ca nu poti lua teapa si cu o masina noua, alta decat BMW?


Omul a zis specific ca nu isi permite sa ia teapa, si m-am gandit ca are vreo restrictie. Altfel nimanui nu ii place sa ia teapa. Am facut doar o sugestie, daca e buna de ceva fine, daca nu nu. Pana la urma poate ii plac tare mult BMWurile.

Cat priveste tepele cu masini noi, eu cred ca daca investesti ceva efort in documentare poti descoperi cu o precizie buna ce iti ofera o masina noua. Sunt forumuri, sunt articole. Pe cand la masinile vechi e tot timpul obsesia ca are ceva ascuns: kilometraj dat inapoi, vreun accident sau mai stiu eu ce. Fiecare masina second hand e unica, si mult diferita de alte masini SH de aceeasi marca, tip, motorizare, vechime si kilometri parcursi.

You got my point...
Mihai81198
QUOTE(Daniel82791)
Omul a zis specific ca nu isi permite sa ia teapa, si m-am gandit ca are vreo restrictie. Altfel nimanui nu ii place sa ia teapa. Am facut doar o sugestie, daca e buna de ceva fine, daca nu nu. Pana la urma poate ii plac tare mult BMWurile.


BMW seria 3 este totusi o masina dpdv dinamic...cam benchmarkul clasei (cei care nu cred, se pot uita pe reviewuri).
Ok, problema e ca bugetul ar fi cam pana la 30-33 000 euro DDP. La banii astia as putea poate lua un 320d + ceva optiuni. Sau de ex. noul Ford Mondeo full cu motor de 2.5T. Sau Alfa Romeo 159. Sunt multe optiuni. Dar nu prea sunt optiuni cu tractiune spate smile.gif Da, imi plac bmw-urile, imi doresc unul, dar cred ca o sa imi iau cand imi voi permite unul nou.


Eu am acum o Toyota Avensis si am avut destule probleme cu ea astfel incat sa nu mai imi iau vreo japoneza (poate decat daca e facuta in Japonia). Asta apropo de fiabilitate. Dar teapa nu pot sa zic ca a fost.

O alta idee ar fi sa iau o masina de la reprezentanta din Germania BMW de ex. Am un cunoscut care a luat un A4 vechi de 18 luni din Germania de la reprezentanta si are garantie internationala 1 an. Si la un pret ok. Acum nu stiu cum e cu TVA-ul....
Legionaru'
QUOTE(Mihai81198)
Eu am acum o Toyota Avensis si am avut destule probleme cu ea astfel incat sa nu mai imi iau vreo japoneza (poate decat daca e facuta in Japonia). Asta apropo de fiabilitate. Dar teapa nu pot sa zic ca a fost.


Cam ce probleme ati avut cu Avensis?
HalbaSus
QUOTE
O alta idee ar fi sa iau o masina de la reprezentanta din Germania BMW de ex. Am un cunoscut care a luat un A4 vechi de 18 luni din Germania de la reprezentanta si are garantie internationala 1 an. Si la un pret ok. Acum nu stiu cum e cu TVA-ul....


TVA-ul il platesti in germania la intrarea in tara mai platesti taxa de prima inmatriculare si atat.

P.S: Si eu sunt curios ce probleme ai avut la avensis, un coleg vrea sa isi cumpere si de aia intreb.
Daniel82791
QUOTE(Mihai81198)
BMW seria 3 este totusi o masina dpdv dinamic...cam benchmarkul clasei (cei care nu cred, se pot uita pe reviewuri).
Ok, problema e ca bugetul ar fi cam pana la 30-33 000 euro DDP. La banii astia as putea poate lua un 320d + ceva optiuni.


Mihai, eu am Mazda 6 MPS. E foarte dinamica. E facuta in Japonia. Are 260 CP. Tractiune integrala. Imi place foarte mult. Noua costa <35000 DDP. Poate te intereseaza. Chiar acum e vanduta masina de test de la showroom, are 1200 km si mai putin de 6 luni, cer ei 32500 dar poate mai lasa.

Daca totusi vrei BMW nou, in 30-33k EUR DDP ar trebui sa intre fara probleme o serie 1 relativ dichisita. Sau ma insel?
Alex-F1
QUOTE(Mihai81198)
problema e ca bugetul ar fi cam pana la 30-33 000 euro DDP


Man, daca 30-33 de mii de euro reprezinta o problema pt. tine (in sensul ca nu stii ce sa alegi de ei), atunci ce sa mai zica saracii aia la care bugetul nu trece de 10 mii???!!! Io zic ca de atatia bani (si chiar mult mai putini) iti iei ca nimica din Germania BMW-ul mult visat, vechi de doar 1 an, maxim 2, ca si nou, cu km putini, garantie internationala (nu ca ar fi cazul, dar na, suna bine)....uite aici un exemplu din cateva sute:

linkul maret

....asta e benzinar si cred ca ti-l place, dar daca vrei diesel, gasesti fara probleme si tot iti mai raman bani destui....parerea mea arigato.gif Bafta maxima!!! :wave:
vasile111796
garantia am primit`o, fara sa o cer. sa nu mai vorbesc de serviciile ireprosabile, pe care spre deosebire de autotransilvania , le au incluse standard smile.gif

tehnologia germana nu e doar un mit. grija cu ocaziile de pe mobile.de, bmw e masina de rulaj mare, trebuie atentie cand o cumperi, iar generatia noua de benzinare bmw, e mai lenta decat astea pe motorina, dupa cum reiese de pe siteul bmw.

astea japoneze sunt rapide, usoare, au tot felu de gadgeturi in interior, da aduc a kitch. daca preferi calitate vs cantitate, ia un bmw si nu te mai dai jos de la volan tongue.gif
dar daca nu poti, financiar, iar e ok, pana la urma masina e facuta sa te duca
Mihai81198
QUOTE(HalbaSus)
P.S: Si eu sunt curios ce probleme ai avut la avensis, un coleg vrea sa isi cumpere si de aia intreb.


Pai sa ma gandesc...:
Cand am luat masina, nu se inchidea capacul de la alimentare. L-au rezolvat acolo pe loc cu un patent smile.gif Torpedoul nu se inchidea bine, a trebuit sa merg sa mi-l faca sa se inchida bine. Greierashi, pe aia nu ii pun. Dupa care nu se mai inchidea un compartiment de depozitare.
Dupa care acum o luna, s-au aprins in bord 3 lumini (de engine, VSC si TRC). Ma duc la service, cica s-au ars 2 bujii (WTF ??) - eu am 1.8 benzina, apropo. Acum imi scartie cablul de la ambreaj. Plus alte probleme legate de service, multe si marunte.
Sa va dau un exemplu : am lasat masina la Toyota din Pipera ptr. o zi, si cand am luat-o , pe motor erau urme de labe de pisica (lol). Ca sa vezi ce grija au.

Oricum, din cate am auzit, la BMW la service e mult mai rau...dar sper sa nu ajung asa des pe acolo.

Referitor la celelalte oferte...e important ptr. mine sa iau masina pe firma, nu stiu in ce conditii pot face asta din Germania, Austria, etc.

Seria 1 e singura serie BMW care nu imi place smile.gif

Mazda 6 MPS .. pare o optiune...
Daniel82791
Offtopic: vasile, imi pare rau si nu vreau sa te jignesc dar traiesti intr-o lume de stereotipuri.

De unde ai scos faza aia cu japonezele care sunt rapide, usoare si pline de gadgeturi? Poate ca te-ai gandit la WRX STI cand ai zis usoare si rapide, dar pline de gadgeturi? Japonezii fac acum masinile pure, simple, neincarcate de tehnologii aiuristice - sau cel putin mai putin incarcate ca germanele. Si stii, WRX STI sau Evo IX nu sunt singurele japoneze. Firmele japoneze au acum designeri europeni, si nu aduc a kitsch deloc ( ceea ce nu a fost cazul la BMW in ultimii 10 ani, si s-a vazut - masinile lor au inceput sa aduca a kitsch, noroc ca s-au prins si l-au schimbat pe ticalos ), si fac masini perfect europene, mai putin fiabilitatea, care este superioara.

La tehnologie, intr-adevar firme ca BMW sau Audi sunt pe primul loc - si ca atare isi umplu masinile de gadgeturi, noroc ca sunt optionale.

In rest, tot respectul pentru BMW si pentru atitudinea lor de constructori de "driving machines". Asta e ce imi place mult la ei. Cand o sa ma conving sa dau 45% mai multi bani pe o masina care e cu 15% mai buna decat una similara de la alta marca, o sa imi iau fara indoiala BMW. Am un prieten care are BMW Z4. L-a luat nou si are 2 ani acum. Are tot felul de probleme cu el. Mici dar enervante. Senzori care se strica, topul nu se mai ridica decat daca il ajuti cu mana, o gramada.

Iar in ceea ce priveste "un bmw, mercedes sau audi, si de 10 ani, e mai bun decat un reanult opel sau orice alta procarie, fie si noua":

1. Imi pare rau dar nu ma refeream la Renault
2. Nu toate celelalte sunt porcarii, nici macar Opel nu este.
3. Piata de automobile e atat de mare si statistica functioneaza atat de bine, incat daca ar fi cum zici tu atunci un BMW, Audi sau Mercedes de 10 ani ar fi mai scump decat porcariile noi de care vorbesti.

Sa stii ca atitudinea "ce fac eu e bine, cine face la fel ca mine tot bine, restul sunt niste prosti care nu inteleg" nu o sa-ti aduca nimic bun. Poate renunti la ea.
vasile111796
suferi de mania persecutiei.
ozz86651
Mihai, tu ai cumparat ceea ce in USA se cheama "lemon". Unele masini, indiferent cine le face, ies prost, cu defecte de fabricatie, asamblare etc. In mod normal o masina din asta se schimba, exista lege pentru asa ceva.
Problema este ca la SH gradul de incertitudine creste abrupt... masina poate fi aranjata foarte frumos sa mai tina 6 luni - un an si dupa aia sa iti apara surpriza.
Eu ma intreb care credeti voi ca e motivatia unui om sa vinda un BMW de 1 ani iesind in paguba cu poate 10.000E?
1. Masina e buna dar un om care are atita nepasare de banii lui cu siguranta e foarte nepasator si in ce priveste masina. Mie nu-mi place ideea de a da o caruta de bani pe o masina rodata de un asemenea om.
2. Masina e buna dar i=a fost confiscata de banca omul intrind in incapacitate de plata: fix acelasi rationament ca la 1, daca nu mai rau.
3. Masina are probleme si a vrut sa se scape de ea.
Mai exista vreo situatie?

Cit despre tehnologia germana care nu e un mit, uite de aia respectivii vind oricum in loc sa-si toceasca coatele sa-si remedieze problemele.
vasile111796
cunosc multi care isi schimba masina doar pentru ca s`au saturat de ea, si vor una mai noua. apoi, de la un dealer autorizat, sau oricare altul serios, cand cumperi masina, ce e defect e schimbat.
T u d o r
Mai e un aspect, sistemul de buy-back eficient din strainatate, care-ti permite sa continui o rata inceputa la o masina cu cea de la masina noua. Si bineinteles, nebunia unora dintre noi, care ar vrea o masina/saptamana... :angel:
ozz86651
Nuy e chiar asa plina lumea de oameni care se satura de bmw dupa un an. Sa fim seriosi. Nu zic ca nu-s, dar sint un procent mic din totalul masinilor de un an de la dealer (mai ales la masinile premium).
Si sistemele de buy back, leasing etc sint teapa si in Vest. Totdeauna iesi mult mai bine (mii de $) sa cumperi masina, sa o tii cit mai mult eventual si sa o vinzi pe barba ta. Nu-i convenabil e drept.
vasile111796
bmw sunt masini exclusiviste, pentru oameni cu bani, care isi permit sa le schimbe, si isi permit sa se sature. la noi din pacate isi iau multi bmw, si nu mai au bani de service, sau sa o schimbe etc. si atunci le tin ani de zile, sau dau tepe cu ele.
vasile111796
dar subiectul era altul:

QUOTE(Mihai81198)
Am vazut ca cei de la Automobile Bavaria au o oferta interesanta de automobile rulate (BMW). Dar deasemenea am citit pe forumul de aici despre cineva care era sa ia "teapa vietii lui" cu o masina de genul asta. Voi stiti ceva despre ei ? Fac manarii ? Nu de alta, dar nu prea imi permit sa iau teapa. Chiar daca ofera garantie, nu stiu in ce consta (daca e ca si cum ai lua-o noua). cat tine si chiar asa ...masita poate fi busita, kilometrajul dat inapoi, etc.
Mihai.


problema e destul de simpla, daca iei teapa te duci la opc, sau ii dai in judecata. garantia o aflii in momentul cand citesti contractul. ei trebuie sa iti spuna daca a avut acident masina etc.

per ansamblu automobile bavaria au servicii slabe. ia bmw de la un dealer autorizat din germania(nu de la parcuri auto `suspecte`).
ozz86651
QUOTE
bmw sunt masini exclusiviste, pentru oameni cu bani, care isi permit sa le schimbe,


Amageste-te tu cu asta. Eu cunosc jde proprietari de BMW si nici unul nu se gindeste sa o dea dupa un an; si nici vreunul din ei nu e "om cu bani". E o masina ceva mai saltata decit altele nu "exclusivista". Ia iesi in strada si uita-te in jur, e la fel de exclusivista ca Loganul.
In al doilea rind, in afara ca oamenii cu bani nu-si iau bmw, nici nu arunca banii. Ca de aia au bani, ca au grija de ei.
Sonny
Oamenii bogati nu cheltuiesc ca sa nu devina oameni saraci...
vasile111796
ozz86651, ca multi iau bmw si nu au ce pune pe masa e problema lor.

vezi numa sa nu devina problema asta cu ce masina e mai buna, o lupta intre clasele sociale smile.gif)

pe de alta parte, nu fi chiar atat de idiot, sa compari bmw cu logan.
Daniel82791
QUOTE(vasile111796)
pe de alta parte, nu fi chiar atat de idiot, sa compari bmw cu logan.


Omul nu a comparat BMW cu Logan, ci a spus ca vezi BMW pe strada la fel de des ca Logan.

Ceea ce este adevarat.

Citeste si tu atent si dupa aia arunca cu injurii. Chiar daca ai BMW, nu inseamna ca esti superior.

Sper ca de data asta sa nu mai consideri ca sufar de mania persecutiei.
anitei35895
BMW,prima mea masina noua.........impecabila,(casitgata la concurs),am vrut sa o tin mai mult,la final am vandut-o,ma oftic si acum,dar m-a ajutat sa rulez niste bani,acum as putea sa o rascumpar dar nui de nasul meu,si recunosc.....au pe linia de fabricatie INGINERI.Am condus pana acum cam 60 de masini........e ff interesant un BMW......o masina buna.
vasile111796
Daniel82791, era doar o sugestie.

anitei35895, a avut probabil cea mai buna contributie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.