Help - Search - Members - Calendar
Full Version: EBD ce inseamna si cum iti dai seama
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Leo111991
Salut. Am achizitionat un ford mondeo tddi 2001 si vreau sa stiu ce inseamna EBD si cum iti dai seama daca masina are EBD, pentru ca fostul proprietar asa imi spunea.
Mariustom
QUOTE(Leo111991)
Salut. Am achizitionat un ford mondeo tddi 2001 si vreau sa stiu ce inseamna EBD si cum iti dai seama daca masina are EBD, pentru ca fostul proprietar asa imi spunea.

Citešte aici: http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...bd&start=60
ši aici: http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?p...ight=ebd#124058

Ši, apropo, bine ai venit printre noi :wave:
Leo111991
multumesc ptr.trimitere Mariustom dar tot nu am inteles cum iti dai seama ca are EBD...sau poate pricep eu mai greu
Tiberiu61940
Pai trebuie un pic de experienta, adica sa fi mers si pe masina care stii sigur ca are EBD.
Mergi cu vreo 50 la ora si:
1. pune frina, ferm, dar fara sa apesi brusc pedala. Incearca sa memorezi cum se comporta.
2. pune frina brusc, incercind sa apesi cam la fel de tare pe pedala.
Daca simti ca in al doilea caz a frinat mai mult decit te asteptai, are EBD. Asta detecteaza cit de repede apesi pedala (cit de panicat esti) si frineaza suplimentar, pina la limita maxima. De multe ori frineaza mult mai eficient decit ai putea sa o faci tu, fara EBD.
O alta idee: poate sa existe o siguranta pe care scrie EBD, merita incercat... nu m-am uitat "sub capota nevestei" biggrin.gif , ca ea are la Yaris EBD; eu nu am.
gabi4
cred ca gresesti. ce spui tu acolo este afu(asistare la franare de urgenta)
ebd-ul(Electronic brake distribution) iti distribuie forta de franare la fiecare roata in functie de aderenta fiecarei roti.
Tiberiu61940
arigato.gif arigato.gif arigato.gif
cred ca mi se trage de la un ochi la beer.gif , un ochi la stirile de la TV, sa vad ce timpiti mai dau cu capul de copaci, si un ochi la monitor...
n-am fost atent si m-am gindit la BA
Leo111991
multumesc ptr.raspunsuri dar tot n-am priceput
:angel:
Alex100493
Nu prea ai tu cum sa-ti dai seama de asta dar are! smile.gif EBD iti distribuie forta de frana (dar nu cum zicea antevorbitorul meu pe fiecare roata in parte in functie de aderenta) ci doar repartitia fata/spate in functie de incarcatura pe care o ai in masina! Ideea e ca mai toate masinile au o chestie de chenul asta,doar ca nu la toate e electronica distributia! De ex la solentza este un arc la puntea spate si in functie de cat e de lasata masina pe spate arcul ala impingea un pistonas care baga o forta mai mare de franare pe spate decat de obiceai. Ei, EBD-ul probabil detecteaza greutate printr-un senzor de greutate si nu cu un primitiv de resort si de asta-i zice Electronic rolleyes.gif Mare branza... Ai pute sa vezi de ex daca merge sau nu punand frana cand ai 3 pers in spate si ceva in portbagaj si sa vezi cat e de mare diferenta in ce priveste eficienta la franare comparativ cu masina goala!
ionut1410
cum spunea si colegu electronic brake distribution!! un rapartitor electronc care sesizeaza daca rotile din fata sau cele din spate au aderenta mai mare sau mai mica si franeaza diferit !si daca nu ma insel la modele dupa 2003 aceasta distributioe se face independent (si la ford) pe fiecare reaoata ! adica daca esti cu o roara pe zapada roata aia frneaza ff putin iar celelelte cu aderenta buna franeaza mai tare!
Daniumfcv
CITAT(Alex100493 @ Nov 11 2007, 03:37 AM) *
Nu prea ai tu cum sa-ti dai seama de asta dar are! smile.gif EBD iti distribuie forta de frana (dar nu cum zicea antevorbitorul meu pe fiecare roata in parte in functie de aderenta) ci doar repartitia fata/spate in functie de incarcatura pe care o ai in masina! Ideea e ca mai toate masinile au o chestie de chenul asta,doar ca nu la toate e electronica distributia! De ex la solentza este un arc la puntea spate si in functie de cat e de lasata masina pe spate arcul ala impingea un pistonas care baga o forta mai mare de franare pe spate decat de obiceai. Ei, EBD-ul probabil detecteaza greutate printr-un senzor de greutate si nu cu un primitiv de resort si de asta-i zice Electronic rolleyes.gif Mare branza... Ai pute sa vezi de ex daca merge sau nu punand frana cand ai 3 pers in spate si ceva in portbagaj si sa vezi cat e de mare diferenta in ce priveste eficienta la franare comparativ cu masina goala!



CITAT(ionut1410 @ Nov 11 2007, 02:27 PM) *
cum spunea si colegu electronic brake distribution!! un rapartitor electronc care sesizeaza daca rotile din fata sau cele din spate au aderenta mai mare sau mai mica si franeaza diferit !si daca nu ma insel la modele dupa 2003 aceasta distributioe se face independent (si la ford) pe fiecare reaoata ! adica daca esti cu o roara pe zapada roata aia frneaza ff putin iar celelelte cu aderenta buna franeaza mai tare!



Intre voi doi aveti raspunsul corect thumbsup.gif .

EBD sau EVB cum sunt denumite la altele extinde usor functia ABS si impiedica blocarea rotilor.
Si aici sunt 2 situatii .. fie o parte a masinii este pe material derapant si pierde aderenta de franare si atunci va fi franata mai mult partea opusa a rotilor .. fie ca sa opreasca , fie ca sa nu traga masina inspre partea de nu are aderente .. ce mai conteaza cum au gandit-o whistling.gif v rolleyes.gif
... fie atunci cand lovesti frana brusc fundul masinii tinde sa se ridice si botul sa se aplice .. iar rotile spate pierde aderenta prin ridicare . Atunci ele sunt franate mai putin ca sa nu se blocheze si sa iti derapeze masina de spate intr-o parte sau alta ..

De dat seama practic nu prea ai cum .. eu am fost la o situatie critica .. am franat brusc la 150 km/h si am virat dreapta si stanga scurt cat sa trec de pe o banda pe alta .. nu a fost vina mea ( in totalitate ) ca nici eu nu eram pe troaca mea sa merg cu viteza aia desi drumul ( aparent ) permitea .. Si nu mi-a derapat masina , si nu am pierdut spatele dar sa sti ca nu am zis vai ce EBD tare.. rolleyes.gif ci doar m-am bucurat ca nu am murit naiba ..
Sa nu faceti la fel thumbsup.gif ca eu sunt cuminte de atunci ..


Numai bine ,

Edit : treaba aia se intampla pe A1 . unde un VW Bora a dat in frana brusc dupa ce intrasem amandoi intr-o depasire de TIR
pirvumihai
EBD si ABS
Sistemele EBD (Electronic Brakeforce Distribution) si ABS (Anti-lock Braking System) colaboreaza pentru a asigura o franare cat mai sigura.
EBD coordoneaza distributia fortei de franara intre axa anterioara si cea posterioara pentru a mentine maximum de eficienta la franare - in special atunci cand autovehicolul este mai incarcat.
Sistemul reduce distanta de franare si previne blocarea si alunecarea rotilor din spate.
Sistemul ABS ajuta la mentinerea controlului in conditii extreme de franare, pe suprafete alunecoase, ajutandu-va sa mentineti masina departe de pericole.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.