Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Scut Aveo 4 usi
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Chevrolet
Catalin110922
Desi s-a mai discutat problema in interiorul altor topic-uri, ii rog pe cunoscatori sa-mi spuna daca toti deal-erii Chevrolet monteaza astfel de scuturi. Masina o voi ridica de la Pitesti dar am si posibilitatea de a-l monta in Bucuresti, la GTT.

Aceste scuturi sunt piese originale Chevrolet sau sunt fabricate de baietii nostri intreprinzatori ? Cum afecteaza montarea scutului garantia ?

Montarea scutului aduce dupa sine necesitatea demontarii acestuia in cazul unor mici interventii gen schimb ulei ?

Va multumesc anticipat.
_Theo_
eu am scut montat la chevrolet. nu e original. se monteaza fara probleme. nu afecteaza garantia.
Catalin110922
Merci Theo, intre tim am vb cu dealerul si intradevar, scuturile nu sunt piese de origine si nu afecteaza garantia. Prinderea am inteles ca se face in niste cleme.

Cred ca e ok atata timp cat nu incep sa-ti gaureasca masina si sper ca prinderea sa fie una solida, chiar si in aceste conditii.
ngz103477
De ce va intereseaza sa va montati scuturi ?
Eu nu am constatat ca masina s-ar murdari mai rau la motor in varianta fara scut.
Mai toate marcile produc masini fara scut. Nu am auzit sa fi cauzat vreo defectiune lipsa acestuia (ma refer la vreo lovitura produsa de un corp strain).
chevy
Personal cred ca montarea scutului este o cheltuiala in plus fara rost. Am dat cu fata de n borduri si nimic. Puntea fata este mai joasa decat componentele mecanice (inclusiv motor).

Pentru intretinere, recomand spalarea odata pe an a compartimentului motor.
ernest111602
Trebuie protejat ceva sau se poate spala doar cu presiune mica?
puchianu105322
ernest,cei de la spalatoriile mari,stiu sigur cum se spala la motor ,si cu ce.Apropo de scut. nici eu nu consider necesar scutul.
marchizu
Eu spun ca un scut motor este foarte bun desi la inceput n-am agreat ideea scutului, si as vrea sa argumentez putin:
1.Locuiesc in zona rurala unde am si asfalt, dar am fost nevoit sa merg la cineva care locuia peste un raulet mic si nu au pod, asa ca am fost nevoit sa trec raul respectiv prin care curgea un firicel de apa. Datorita apei murdare nu am putut observa o bucta de metal ascunsa in nisip In momentul trecerii prin apa masina s-a afundat putin in nisip iar garda fata de sol sa redus considerabil ceea ce a facut sa lovesc bucata de matal din rau cu o forta destul de mare. M-am speriat de moment la impact si am fost nevoit sa fac cale intoarsa. Daca nu aveam scut nu trosnem eu baia de ulei ?
2. In alta ordine de idei am abservat ca si bordurile de la oras au suferit modernizari si sunt mai inalte si nu se stie niciodata.

In speranta ca am fost util O ZI BUNA TUTUROR
marchizu
Pt. chevy
Daca ai observat pana la puntea fata mai este radiatorul, iar la mine cel putin la masina este si o conducta care trece pe la baza radiatorului prin fata. La momentul respectiv 100% ca "buleam" rescpectica conducta care probabil este de pe la radiator
Iar pt. catalin
Aceste scuturi am inteles ca sunt fabricate prin tara, nu stiu exact, dar ce mai conteaza cand te pot proteja ( parerea mea )
Cum s-a spus, nu afecteaza garantia, iar pentru schimbul de ulei nu este obligatoriu sa dai scutul jos deoarece are o decupare in zona busonului.

O ZI BUNA
cjicebling
mi-am montat acum cateva luni un scut la radacini motors vitan - a costat in jur de 580 lei cu manopera daca tin minte
va recomand sa va montati scut deoarece protejeaza in primul rand blocul motor si alte componente, si in al doilea rand nu mai intra atata praf si noroi...am vazut la unul cand a ridicat capota era tapisata cu noroi....mai bine sa fim prevazatori ca nu avem drumuri asa bune sa nu fie nici macar o piatra pe ele

dar acuma fiecare cum gandeste...cya all
ciolanus
eu nu mi-am pus. mi se pare enorm de scump o bucata de metal sa ajunga la 700ron. al motiv ar fi ca motorul e mai sus si nu prea il poti lovi.
ar fi bun si util, dar la banii astia eu nu ma bag.
chevy
Pt. marchizu
-stiu de conducta, nu i-am dat prea multa atentie, pentru ca este la baza radiatorului (a nu se intelege sub el). Poate sa fie si o bara de protectie. Nu stiu exact.

Pentru cei care isi pun scut tineti cont ca acesta poate afecta ventilatia motorului (racirea).
prospero_009
Salutare,

Am si eu de adaugat noutati cu privire la existenta scutului.
1. locuiesc intr-un "rezidential" nou, si "normal" ca inca nu este toata lungimea de strada asfaltata sau betonata. Evident ca in toamna asta a fost noroi. Insa nu noroi sa ajunga la praguri sau mai stiu eu la ce nivel. Absolut in limite firesti. Oricum, periodic am avut grija sa spal masina, la inceput la spalatorii, iar mai apoi am cumparat o instalatie ~ profesionala... cu care mi-am spalat singur masina. De fiecare data am insistat cu jetul pe dedesubt, praguri, aripi, tot dichisul. Acum vreo saptamana am constatat ca pierd lichid de racire. Vasul de expansiune era aproape gol, am zis, ok, hai la service. Am amanat doar ca sa treaca sarbatorile Craciun & Revelion si am programat la service GTT din Pallady ieri. M-am grabit si pt ca masina mai era inca in garantie, garantie care urma sa expire peste 1 luna (!). Nu am avut timp sa spal masina in prealabil (scuze, stiu ca e necivilizat...). Oricum, perioada de "varf" a noroaielor trecuse demult, cam de cand a dat inghetul, si deci masina nu arata chiar horror. La GTT ce sa vezi? Un nenica spilcuit, cu alura de prezentator la OTV, genul acela mixt, intre combinator de Obor si impresar de striptease... OK zice, sa vedem mai intai, sa facem constatarea, ca nu e neaparat ca schimbam pe garantie, cine stie, si tot texte de gen. Ridica masina pe elevator si eu ma pun pe asteptat. Ma cheama dupa vreo ora(!). Zice: "domne, pe unde ati mers domne cu masina asta, ia uite, ce de noroi are pe dedesubt." ii zic ca nu e treaba lui catusi de putin pe unde merg eu cu masina. Dar i-am spus: domnule, merg cu ea pe strazile din Bucuresti, asa cum sunt ele. Masina asta nu are scut, asa ca tot ce e pe jos intra prin toate partile, asta este. nu eu am facut masina in felul asta. "Nu domne - zice ipochimenul iar, nu, ca ai mers cine stie pe unde si a sarit pamant, noroi pe interiorul radiatorului, nu a mai facut racirea cum trebuie si de-aia s-a gaurit." Ma uit la el ca picat din luna: "ma nene, nu te simti bine? vrei sa merg cu masina prin casa, sa pun linoleum pe jos pe unde merg? si apoi, ce te faceai daca inainte sa vin aici mergeam si spalam masina pe dedesubt, o faceam brici? Uite, ma duc s-o spal, sa nu mai fie probleme." Raspunde: "pai nu, ca acum am apucat s-o vad eu. eu de ce sunt aici? daca am apucat s-o vad..." zice el, dandu-mi de inteles ca daca "sar" corespunzator ar fi posibil sa uite ca a vazut-o inainte. Am zis ok, daca asta e politica voastra de garantii, platesc tot si gata. Asta zice: "mde, stiu si eu, e cam scump, numai radiatorul costa 11 milioane si ceva, plus manopera, plus lichidul, antigelul etc, o sa va coste cam mult." Pai daca nu vrei sa-l schimbi cum ar fi normal, pe garantie, i-am zis. Oricum, ce s-o mai lungesc, am refuzat total sa-l spaguiesc pe individ. Care individ cand am revenit dupa ora 16, mi-a zis in fuga - era grabit, vezi doamne - "aveti cheia, talonul si caietul de service pe biroul meu" si a tulit-o. M-a "citit" ca eram croit sa-i zic niste chestii si a fugit.
Deci sfatul meu prietenesc este sa montati scuturi la Aveo, ca sa nu patiti chestii de-astea. Oricum RUSINE pentru personalul OPEL GTT Pallady si pentru reprezentantul FLORIN FIROIU. Am cumparat pana acum 3 masini de la ei, dar gata, m-am lecuit. Nu mai cumpar nimic, nu mai fac service la ei, am sa le fac reclama peste tot pe un de ma duc si cu cine vorbesc. Sunt cei mai jenanti.

O zi usoara tuturor.




QUOTE (marchizu @ Jul 4 2008, 12:45 PM) *
Eu spun ca un scut motor este foarte bun desi la inceput n-am agreat ideea scutului, si as vrea sa argumentez putin:
1.Locuiesc in zona rurala unde am si asfalt, dar am fost nevoit sa merg la cineva care locuia peste un raulet mic si nu au pod, asa ca am fost nevoit sa trec raul respectiv prin care curgea un firicel de apa. Datorita apei murdare nu am putut observa o bucta de metal ascunsa in nisip In momentul trecerii prin apa masina s-a afundat putin in nisip iar garda fata de sol sa redus considerabil ceea ce a facut sa lovesc bucata de matal din rau cu o forta destul de mare. M-am speriat de moment la impact si am fost nevoit sa fac cale intoarsa. Daca nu aveam scut nu trosnem eu baia de ulei ?
2. In alta ordine de idei am abservat ca si bordurile de la oras au suferit modernizari si sunt mai inalte si nu se stie niciodata.

In speranta ca am fost util O ZI BUNA TUTUROR

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.