Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Casco este valabil si pentru accesorii?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Lucian109745
Salutare tuturor! :wave:
Sunt un viitor fericit wub.gif posesor de Toyota. Frumusetea vine in noiembrie-decembrie, o Corolla SOL 1.6 M/M. biggrin.gif
Am optat pentru senzorii de parcare si alarma originale Toyota. Senzorii (TPA 800) pentru ca nu am suficient feedback despre senzorii aftermarket, iar alarma (Vehicle Security System) pentru ca e singura care functioneaza corect si fara tweaking impreuna cu sistemul Smart Entry. In legatura cu ultimul aspect s-ar putea sa ma insel, va rog sa ma corectati daca este cazul.

Ma intrebam daca accesoriile sunt acoperite de Casco. In cazul unui impact frontal mai puternic, de exemplu, senzorii fata vor fi distrusi. Asiguratorul imi va plati pentru un set nou de senzori de acelasi tip (TPA 800)? Ma intereseaza mult aspectul asta, pentru ca nu au fost deloc ieftini. Trebuie sa specific in momentul in care fac contractul de asigurare ca vreau Casco pentru masina + senzori + alarma, sau daca masina e asigurata sunt asigurate automat si accesoriile?
_Constantin_
Ei cand iti fac poze o sa vada ca ai si senzori deci sunt obligati sa faca masina asa cum e in pozele alea. La fel si cu jantele, daca iti pui dupa aia si le lovesti in vreo groapa si nu ai fost in prealabil sa le asiguri... ramai in pom. E foarte important sa le explici ca vrei sa fie inclusi si senzorii. beer.gif
TLS-09
De regula accesoriile se prevad separat in contract, in caz contrar se considera ca este asigurata asina asa cum este in oferta dealerului, catalog etc.
mike.omega
Daca ce ai comandat tu sunt optionale vor aparea pe factura(la mine cel putin asa s-a intamplat) si in momentul in care mergi cu ea la asigurator arati pe factura ca tu ai niste chestii in plus smile.gif
RUE
ma gandesc ca daca iti sar airbagurile si sunt afectati si senzorii ce le declanseaza, toate vor fi reconstituite ca inainte?!
Lucian109745
Oki, am inteles. :coolspeak: Asiguratorul trebuie anuntat expres in legatura cu optionalele instalate pe masina, si la semnarea contractului, si ulterior, in cazul in care mai adaug ceva.
Multumesc pentru lamuriri! :cheers:
Acum inapoi la numarat zilele... rolleyes.gif
_Constantin_
M-am interesat, senzorii se pare ca nu trebuiesc neaparat asigurati separat, exact cum spuneam daca iti fac poze or sa se vada. INSA, orice altceva vei schimba mergi si anunta accesoriii de genul jante, spoilere sau eleroane.
Legionaru'
Cine fura accesorii de la uratenia de Avensis? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
catalin88935
Ai vazut visiniul ala superb, care are alta culoare in functie de cum bate soarele??? Pe ala l-as lua cu totul smile.gif)
bebelacus
masina este asigurata asa cum ai comandat-o. daca ai si senzori si iti rupi bara spate, implicit iti vor plati si senzorii. nu este doar un "accesoriu" asa cum te gindesti la niste eleroane puse after-sale ci de cum este livrata masina.
acum, daca masina iti vine cu senzor de ploaie si lumina, o piatra sau alt accident iti crapa parbrizul, ce se intimpla? desigur, iti va pune la loc un parbriz cu aceleasi caracteristici. iar senzorul de ploaie este si el un "accesoriu". asta cu parbrizul mi-e la indemina, deoarece mi s-a intimplat la peugeot. e valabil pt orice ai pe masina.
bineinteles, nu e valabil daca ai jante de tabla, sa zicem. ai casco deja facut, iti cumperi niste Oz-uri de 1000 euro si nu le declari la asigurator pt a-ti recalcula polita. daca le faci praf in accident nu ti le va schimba. daca masina vine dotata cu ele inainte de a face polita sau le declari ulterior vei fi despagubit intotdeauna.
Lucian109745
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! :wave:
Acum mi-e foarte clar. Tot ce mai am de facut acum este sa astept. Am rezistat eroic o luna jumate de cand am facut comanda... dar cred ca mai am inca pe-atata. wallbash.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.