Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Oamenii respectuosi din ziua de azi
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Kry_Sty
in continuare o sa urmariti un filmulet sa vedeti cat de civilizati sunt unii oameni... http://www.220.ro/Politist_injurat_ca_la_u...ntent10595.html
tot pe politist il injura ca nu avea el numere de inmatriculare...
mike.omega
laugh.gif Merita batut, moldoveanu!
Dureaza max o ora la politie sa iti comanzi placuta noua si in 24 de ore e gata, sa nu ma intrebati de unde stiu :angel:
serginho
QUOTE(mike.omega)
laugh.gif Merita batut, moldoveanu!
Dureaza max o ora la politie sa iti comanzi placuta noua si in 24 de ore e gata, sa nu ma intrebati de unde stiu :angel:


te contrazic. placuta vine in 2 saptamani nu 24 de ore cum ai zis. wink.gif stiu din proprie experienta
mike.omega
Pardon!
Am pierdut placuta fata cu tot cu suport, marti prin inundatiile din CT. A 2-a zi m-am dus si am dat declaratie si am platit 20 ron pt o placuta noua. A 3-a zi m-am dus sa ridic placuta smile.gif
Baby Blues
Sa speram ca si-a luat-o rau moldoveanul. biggrin.gif ( in afara de amenda).
_Constantin_
Mi-a placut ultima faza... dupa ce ii da sa manace membrul erect ii zice una asa de dulce... Si si si esti.. cel mai prost. Tare de tot. Astia merita inchisi pe viata, datorita unora ca asta se intampla acele accidente. BTW aseara un retard cu un break, beat, a intrat pe refugiul de tramvai, si-a taiat rotile si a ramas acolo. A venit tramvaiul si vatmanita s-a dat jos sa vada ce se intampla si asta a luat-o la bataie, bine ca am fost acolo si am reusit cu inca un cetatean sa-l linistim pe nenea recalcitrantu cu 2 palme strategic aplicate. A venit politia si cu greu au reusit sa-l calmeze. O sa fiu martor, de abia astept. biggrin.gif
M A R I A N
QUOTE(_Constantin_)
Mi-a placut ultima faza... dupa ce ii da sa manace membrul erect ii zice una asa de dulce... Si si si esti.. cel mai prost. Tare de tot. Astia merita inchisi pe viata, datorita unora ca asta se intampla acele accidente. BTW aseara un retard cu un break, beat, a intrat pe refugiul de tramvai, si-a taiat rotile si a ramas acolo. A venit tramvaiul si vatmanita s-a dat jos sa vada ce se intampla si asta a luat-o la bataie, bine ca am fost acolo si am reusit cu inca un cetatean sa-l linistim pe nenea recalcitrantu cu 2 palme strategic aplicate. A venit politia si cu greu au reusit sa-l calmeze. O sa fiu martor, de abia astept. biggrin.gif


N-ai la ce sa fii martor, pentru ca probabil deja politia l-a amendat pentru tulburarea ordinii si linistii publice.
_Constantin_
Pai e vorba de agresiunea asupra acelei femei. Asa mi-au zis politistii, am dat o declaratie si mi-au cerut telefonul in caz de... nici eu nu stiu, parca asa am inteles. In cazul in care sunt solicitat o sa ma duc negresit. blush.gif
M A R I A N
QUOTE(_Constantin_)
Pai e vorba de agresiunea asupra acelei femei. Asa mi-au zis politistii, am dat o declaratie si mi-au cerut telefonul in caz de... nici eu nu stiu, parca asa am inteles. In cazul in care sunt solicitat o sa ma duc negresit. blush.gif


Daca este vorba de amenintare sau loviri (deci infractiune), sa nu crezi ca te duci doar o data la organele de urmarire penala (politie sau parchet), dai declaratie si gata.
Daca cumva il trimite pe ala in judecata, te va cita si la proces, tu te vei duce din prima (ca un cetatean respectabil) si ti se va spune ca dosarul se amana pentru ca inculpatul a cerut alt termen pentru a-si angaja aparator.
La alt termen iar te vei duce si vei vedea ca se amana pentru ca avocatul inculpatului a cerut amanare pentru ca se afla in ziua respectiva la o alta instanta (in alt oras) si nu poate fi prezent.
La alt termen iar te duci si iar se amana pentru ca inculpatul s-a internat in spital si trebuia, in mod corect, sa fie citat, acolo, in loc de domiciliu.
La alt termen, avocatul depune cerere pentru ca se afla in concediu.
Mai vrei? biggrin.gif
_Constantin_
Da. Din pacate am fost crescut cu un respect deosebit pentru orice inseamna lege desi in ultima vreme sunt sceptic, imi place sa cred ca prin exemplu personal ceva ceva tot se va schimba. Daca nu... macar stiu ca eu mi-am facut datoria. Personal nu cred ca ma vor mai chema, probabil se vor intelege intre ei fara a ajunge la tribunal.
Hoinar
O faza asemanatoare s-a intamplat mai demult in Iasi...un nene beat tapan dintr-o masina a avut ceva cu soferul unui autobuz...s-au dat ei jos si s-au ciondanit, soferul de autobuz a vrut sa plece, sa-l lase in plata domnului pe betivan. Partea nasoala e ca betivul sare la bataie la sofer. Ghinionul lui e ca autobuzul era plin de lucratori de la RATC (cred ca era masina care ducea oamenii acasa dupa program), si .... nu mai zic smile.gif dar i-au iesit bautura si scandalul pe ochi...biggrin.gif
Alex-F1
QUOTE(mike.omega)
Am pierdut placuta fata cu tot cu suport, marti prin inundatiile din CT


Ok, hai acum sa ne imaginam urmatoarea scena: la 10 min. dupa ce ti-a cazut placuta (tu evident nu stiai ca n-o mai ai), in trafic fiind, esti oprit de politie! Cum rezolvai problema?
mike.omega
Cand mi-am pierdut eu placuta era o ploaie torentiala si apa de 30 de cm pe sosea, crezi tu ca ma oprea cineva? smile.gif
Din contra! Am oprit eu langa o masina de politie si am intrebat ce trebuie sa fac tongue.gif
Am umblat 2 sau chiar 3 zile fara numar in fata si n-a zis nimeni nimic biggrin.gif
(desi la un moment dat aveam chitanta pt noua placuta deci aveam o scuza!)
ValiR
1. poate cineva sa spuna ca actiunea din filmulet e 100% real?
2. afirmatiile cu "moldoveanul" mi se par putin...deplasate(trimite cu gandul la generalizare)
3. 660 RON mi se pare o suma exagerata(nu spun ca nu e bine sa fie amenzile mari dar pentru placuta lipsa e cam prea mult, si eu am avut suportul smuls de un caine pe trecerea de pietoni si a trebuit sa merg 2 zile fara placuta pusa in fata, pana am gasit suport la loc, si ce dovada sa arat la Politie, filmarea cu cainele in actiune pe care nu o aveam?)
Tiberiu61940
Deci n-ai acordat prioritate cainelui pe trecere... in codul rutier nu se specifica (cred) ca pietonul trebuie sa fie om biggrin.gif
ntz..ntz...ntz... rusinica blush.gif Pe mine chiar ma distreaza ca, cainii au invatat sa treaca pe la trecere, uneori chiar pe verde la semafor (asta m-a lasat masca atunci cind am vazut-o prima data - un ciine a asteptat sa se faca verde, nu stiu daca distingea culorile sau stia ca lumina de jos trebuie sa se aprinda... pr ca nu era nici un alt pieton uman sa se ghideze)
HalbaSus
Sunt de acord ca moldoveanula a reactionat aiurea, nu incerc sa-i iau apararea DAR:
- Este absolut aberant ca pentru lipsa numarului de inmatriculare fata (pentru care de cele mai multe ori nu esti tu vinovat) sa primesti o amenda atat de mare
- Politistii in foarte multe cazuri sunt niste... mhm... cum zicea si domnul ala din filmare... sau poate mai rau biggrin.gif
- Este absolut normal ca un politist de la circulatie sa iti provoace reactii necontrolate, eu am avut de multe ori tentatia de a lua la pumni diversi reprezentanti ai legii.
- As spune mai multe dar deja simt cum imi creste tensiunea si mi se intareste pumnul asa ca termin aceasta postare inainte de a spune cat de mari gunoaie pot fi politistii.
drabisan
QUOTE(Tiberiu61940)
Deci n-ai acordat prioritate cainelui pe trecere... in codul rutier nu se specifica (cred) ca pietonul trebuie sa fie om biggrin.gif
ntz..ntz...ntz... rusinica blush.gif Pe mine chiar ma distreaza ca, cainii au invatat sa treaca pe la trecere, uneori chiar pe verde la semafor (asta m-a lasat masca atunci cind am vazut-o prima data - un ciine a asteptat sa se faca verde, nu stiu daca distingea culorile sau stia ca lumina de jos trebuie sa se aprinda... pr ca nu era nici un alt pieton uman sa se ghideze)


1. ciinii nu disting culorile;
2. e vorba de maidanezi exclusiv; (aurolacul meu, cu rasa certificata, nu se uita nici dupa o bicicleta);
3. nu esti singurul care observa;
4. cine e rasa superioara?

PS. acum vreo 3 ani am oprit masina in mijlocul bulevardului - erau niste pui care traversau strada. Cel de pe banda 1 s-a oprit si el si amindoi am luat puii in miini si i-am trecut strada. Crezi ca ne-a caxonat vrenunu'? Desi blocasem Iuliu Maniu (pe banda 1 propriu zisa erau parcate masini). Si daca ar fi claxonat, cine ar fi fost animalul? Puii?
IHateROMania
așa arată o parcare din Românica
T u d o r
Asta e cazul fericit in care mare parte dintre gunoaie sunt in saci. smile.gif De regula cantitatea aia de gunoi e imprastiata pe 2-3 sute de metri patrati.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.