Help - Search - Members - Calendar
Full Version: despre Moskvich, wartburg,volga si alte vechituri...
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
daniel88712
salut.
ma uitam pe net, intr-o criza de plictiseala si am vazut mai multe fotografii cu marcile de masini mai sus mentionate. unele aratau rau, dar erau si unele reconditionate si aratau chiar foarte bine. atunci m-am gandit: ce-ar fi sa caut si eu o masina din asta, mai veche, mai veche de '70...

voi stiti ceva despre astfel de masini? stiti pe cineva care vinde, sau stiti vreun loc pe unde este vreo masina din asta ramasa in paragina sau vai de ea? sau poate proprietarul sa nu mai aiba nevoie...

uite, eu stiu in bucuresti un loc unde sta in paragina un VW din ala vechi, broscuta. arata jalnic, ce sa zic... oare pot sa ma duc si sa il iau de acolo? sau trebuie sa merg pe la primarie, etc etc?

poate va pare cam ciudat topicul asta, dar cred ca merita dezbatut... mie chiar au inceput sa imi placa masinile astea vechi
iulian104479
pai,logic ar fi sa-i cauti proprietarul,si sa negociezi cu el.ca daca o ia primaria,good bye! la ce taxe au,o lasi acolo.
Nu te uita la tv-internet ca aia restaureaza masini in cateva zile.Restaurarea necesita bani,timp(ff mult timp),rabdare,un garaj echipat,cunostinte de mecanica-tablarie,si iar bani/+batjocura unora/eu l-am ajutat pe un prieten la un FIAT850(modelul mai coupe)/Daca stii ca poti duce la capat restaurarea,fa-o.
la final,e super!
daniel88712
QUOTE(iulian104479)
pai,logic ar fi sa-i cauti proprietarul,si sa negociezi cu el.ca daca o ia primaria,good bye! la ce taxe au,o lasi acolo.
Nu te uita la tv-internet ca aia restaureaza masini in cateva zile.Restaurarea necesita bani,timp(ff mult timp),rabdare,un garaj echipat,cunostinte de mecanica-tablarie,si iar bani/+batjocura unora/eu l-am ajutat pe un prieten la un FIAT850(modelul mai coupe)/Daca stii ca poti duce la capat restaurarea,fa-o.
la final,e super!



stiu ca e logic sa ii caut proprietarul, dar masina aia sta uitata de lume pe marginea unui drum de 3 ani cat am stat eu in bucuresti... ma intreb daca ma duc sa o iau pur si simplu de acolo sa n-am probleme cu careva de pe la politie, etc
ben100189
Si daca te prinde iti baga pe git toate masinile furate si sparte din cartier, ca de...cineva tre sa fie vinovat de furtul masinilor din acea zona...

Iar dupa restaurare masina ar arata cam asa-> http://www.sendspace.com/file/tqnend
iulian104479
de ce spun sa-i cauti proprietarul?daca te duci si ridici masina fara acordul lui,treaba asta se numeste furt.masina este inmatriculata pe numele cuiva,este proprietatea cuiva.+ca ai nevoie de actele masinii pt o eventuala inscriere in trafic(ITP,RCA,impozite).sau poate a fost furata si abandonata.oricum,faci cum vrei. no ofense. arigato.gif :wave:
daniel88712
cred ca proprietarul nici nu mai stie de ea...

in fine;
tot uitantu-ma pe la masinile astea de epoca, parca m-au captivat
sa ma plimb cu o asa masina...
daniel88712
sau asta... blush.gif
Horia49540
sau asta biggrin.gif
mike.omega
Vezi ce zic si cei de la RCR(retromobil club romania). Ei ar trebui sa stie cam ce sanse sa ai sa gasesti piese si mecanici pentru masinile astea smile.gif
daniel88712
imi inchipui ca piese nu mai gasesti chiar asa usor...

acum am fost la unul care vinde o volga din 67 model m21. modelul e super, vrea 2000 euro, este inmatriculata cu numere noi, si zice ca merge daca ii pui baterie. motor 2.5 benzina
Horia49540
pt volga moskvitch etc
piese gasesti in MD cate vrei, crefd ca au pt orice modle de dupa razboi...ca oricum modificari nu prea s-au facut de atunci biggrin.gif
dar e bine sa te informezi inainte de a cumpara...
si la fel: poate gasesti mai ieftin (mult mai ieftin) o volga in MD decat aici: aici ti-o vinde de "masina de epoca", acolo ti-o vinde de nevoie de bani...si cum al ei sunt destule...
si mi se pare (tre vazut iarasi) ca poti s-o inmatriculezi deja "uto de epoca" fara taxe omologari etc...
mike.omega
Da, daca reusesti sa o inmatriculezi ca masina de epoca(30 de ani de la incetarea productiei) nu mai platesti nici o taxa/impozit la stat smile.gif
Sula103604
Imi pare foarte rau sa te anunt stimate coleg, dar maisnile din MD ajung la acelasi pret cu cele din Ro, ma refer la Volga, tata a cumparat recent o Volga din '64, l-a costat o mie si ceva de euro, nu stiu exact suma(va anunt mai tarziu), masina e inca in MD, ptr reparatia motorului, singurul defect=mananca ulei prea mult, banuiesc ca de inmatriculare nici nu poate sa fie vorba, el vrea sa o aduca in Ro, si sa se apuce de restaurat, cunostinte are destule, numai rabdare ii mai trebuie, dar cred ca si aia o are, ptr ca si-a luat masina.
Acum poseda tot o Volga din '93, motor 2.5 benzina biggrin.gif ,aoleu ce fac cand ma mai arunc prin oras cu ea, latimea aproape 2 metri, banuiesc ca e 1,98 sau asa ceva, da e bestiala, te simti rege in ea.
Trecerea de la Lada la Volga e cam dificila tongue.gif, dar merita cateodata biggrin.gif :boxing:
In regiunea in care locuiesc eu nu mai exista asa masina, deci va da-tiu seama ca toti ochii sunt atintiti la cel care conduce..
..a mai apucat-o si rugina, dar tot aici in Ro a fost vopsita...mari probleme nu au fost, decat un parbriz spart de ceva tigani biggrin.gif, in rest masina are 170.000 de km, sa vad daca si pe aceasta o va duce pana la milion tongue.gif...cand o sa fiu mai liber o sa atesez niste poze...momentan mi-e lene si sunt prea obosit, daca vreti sa cautati pe google, denumirea e GAZ 31029..numai bine

peseu. imi place foarte mult ideea lui Daniel, sa vad ce fac la iarna cu Gaz asta din '64...ciao
Daniel82595
http://www.gaz21volga.com/
http://www.volga.nl/indexEN.htm
Sula, sa nu ne uiti cu pozele sa vedem si noi salupa....tin minte ca o data cand eram mai mic m-am suit intr-o volga ca a ta si era tare misto, spatiu cat vrei :wave:
iulian104479
Salutare.Daca poate sa ma ajute cineva,va rog:
*pot sa-mi aduc din afara o masina mai veche de 30 de ani si s-o inmatriculez?sunt niste conditii?
*ce taxe sunt anulate-reduse in cazul masinilor de peste 30 de ani(taxe vamale,tva,fisc,rca,itp,prima inmatriculare)?
multumesc.
p.s.-in volga,e spatiu ca-n autobuz
biggrin.gif :wave:
daniel88712
sula, ar fi super daca ai pune niste poze cu volga.
intr-adevar, modelul m21 e grozav, ar fi super o volga decapotata, asa, sa mergi vara cu ea si sa iti pui subwoofer :angel:
am citit despre modelul asta m21 un articol unde zicea ca in masina pot sta 6 persoane in conditii de confort, 3 in fata, 3 in spate, pentru ca in fata maneta de viteze e langa volan sau asa ceva

sula, poate ne inviti si pe noi la o tura cu volga cand va fi gata band.gif :wave:
daniel88712
volga modificata, o adevarta bijuterie
daniel88712
alta volga m21
daniel88712
asta m-a dat gata
wow!!!
ionita56403
volga asta nu e cea care au scos-o rusi acum cu motorizare bmw v12???
Mihai103235
QUOTE(ionita56403)
volga asta nu e cea care au scos-o rusi acum cu motorizare bmw v12???

aici sunt cateva explicatii despre acest bolid
http://www.4tuning.ro/masini-modificate/vo...2.asp?album=149
arigato.gif
daniel88712
stie cineva ceva concret in legatura cu taxa de prima inmatriculare, impozite, etc la masinile astea mai vechi de 30 de ani?
Popescu91011
Aruncă și tu un ochi aici și te lămurești... sau nu! biggrin.gif
http://www.retromobil.ro/
Daniel82595
QUOTE(daniel88712)
stie cineva ceva concret in legatura cu taxa de prima inmatriculare, impozite, etc la masinile astea mai vechi de 30 de ani?

da....nu se mai platesc tongue.gif evident cu conditia sa ai un atestat de la retromobilclub din care sa reiasa ca este vehicul istoric
Veaceslav113601
Vind reclamă.

Motor 2500cm3.

IN Chisinau.
Tel. xxxxxx
Mihai103235
un pret informativ se poate ?
Mariustom
Nu sunt permise anunțurile de vânzări pe forum.

Vă invităm pe site cu anunțul biggrin.gif :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.