Help - Search - Members - Calendar
Full Version: probleme la vw iv 1.4 benzina
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
scrofan111692
Saptamana trecuta am adus din germania un vw golf 1.4 benzina, cum am intrat cu el in tara am auzit niste zgomote la roata din fata dreata.
Am fost cu el la service si mi-a spus ca treduie schimbata bucsa, dar problema care ma intriga este ca masina are 94000 km si cand am schimbat transmisia, o rola era rupta. Ma intreb daca km sunt reali, si daca sunt normale aceste probleme la cei 94000 km. Multumesc.
::::AL3X::::
hmmmm din ce an e masina? nu stiu daca e mai noua se poate dar...
scrofan111692
Masina este din 2002. Am ridicato astazi de la service si merge foarte bine. Sper sa nu mai am ginion cu ea
Ioana71188
GOLF 2002, ~90000KM,venit din Germania !!! Cat trebuie sa fii de naiv ca sa crezi asa ceva ? Pe Germ. se fac in medie 45000~50000KM pe an asa ca nr. de km e undeva mult mai mare. Precis ca atunci cand ai cumparato ti-a prezentata ca; a fost a unui profesor,a unui doctor,a unei batrane sau mai nou se spune ca mas.a stat in shoroom vreo 2 ani. Oricum mult succes si CASCA OCHII !!!!!!!!! PS. Sper ca nu te-a costat prea mult. :bash:
Cristi2
golf 1.4 benzina in mod cert nu e cumparat pentru a face 50000 km/an.
nu toti nemtii ara germania in lung si in lat, sa fim seriosi.
km par putini, intr-adevar. dar nu e imposibil.
klm
QUOTE(Cristi2 @ Aug 9 2007, 12:04 PM) *
golf 1.4 benzina in mod cert nu e cumparat pentru a face 50000 km/an.
nu toti nemtii ara germania in lung si in lat, sa fim seriosi.
km par putini, intr-adevar. dar nu e imposibil.

Imposibil nu insa e improbabil.
O medie de 35k km/an inseamna 100 km/zi (nu mai vorbim de vacante care papa 2-3k km), crezi ca sunt multi? 35k*5>>90k.
Ideea e ca si la 2-300k km un Vw se comporta ireprosabil wink.gif.
Colnita Lucian
se poate si cu km putini!!!Sora mea este stabilita in germania si are doua masini(BMW) si nu depaseste intr-un an 15.000 cu fiecare, deci 30.000km cu doua masini!Sa stiti ca la nemti mai nou se face naveta si cu trenul, autobuzul sau scuterul
Si DA mai sunt masini si care stau in shoroom cel putini 6 luni
iulian_1976
Hai sa nu te sperii thumbsup.gif .
Trebuie insa sa retii ca motorizarea de 1.4 are probleme cu distributia in sensul ca s-a constatat o uzura pronuntata in timp mult mai devreme decat este cazul.
Este o greseala de proiectare sigura solutie este sa schimbi rolele si curelele mult mai devreme .
Revin cu detalii intr-un post ,putin mai tarziu. thumbsup.gif
iulian_1976
In primul rand cred ca este vorba de un 1.4 i de 75 cp produs intre 97-2004.
Din ce cunosc este un motor aplicat si pe Polo VI,VI Clasic cu o serie de modificari este si pe Polo VII.

Iti reproduc o discutie de pe un forum specializat vw,aici era o discutie despre cumparerea sau nu ,a unui Polo
1.4 refacut motorul dupa ce rola fusese de vina.

,,La 1.4 16V mai vechi se rup curelele si la km putini (binecunoscutele role sunt de vina), nu neaparat din imbatranire si proasta intretinere (exista masini cu 30mii km cu curele rupte). Mult noroc daca te bagi la asa ceva! ,,
,,Daca s-a rupt odata, se mai rupe, ca e obicei... mare atentie la 1.4 MPI. La benzina e purin mai simplu, nefiind atat de comprimate. Dar tot poti sa gasesti una cu chiulasa fisurata... cand da in supapa, sa stii ca da. La fel. cu ceva piston spart sau biela stramba.,,

Deci atentie la motorizarea asta , din 20 de mii in 20 de mii de km este bine sa fie facuta o verificare in amanunt a distributiei,orice sunet ciudat in zona distributie trebuie sa fie un semnal de alarma.
Genul asta de motorizari vor apare din ce in ce mai mult datorita taxei de inmatriculare,insa atentie thumbsup.gif
...nu toate au fost o reusita totala. thumbsup.gif
...sa conduci fara incidente si sa te bucuri de ea.


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.