Help - Search - Members - Calendar
Full Version: seat ibiza 1.4 85 cp vs renault clio 1.4 98 cp
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
simona111674
de 2 saptamani incerc sa ma hotarasc sa`mi iau o masina... am facut test drive la:
clio 3 1.4, 98cp - e cam puturos ptr caii putere p care ii are, consuma destul de mult (avea o medie d 14.5, ce`i drept in conditii d test drive mai mult) in skimb exceleaza la interior
cz3 a picat din start dupa c am vazut interiorul, scaune f incomode, cutia rigida
swift s misca super bine masinutsa, interior ok, dar nu pot sa ii pun climatronic + k suzuki?!
ibiza imi place cel mai mult k design exterior, am o pasiune pentru masinuta asta, dar am fost dezamagita knd am aflat k nu are computer d bord (nici macar optional) si interiorul este foarte simplu... in rest imi place mult.
momentan incerc sa ma hotarasc intre clio si ibiza... pareri ceva?
p.s. bugetul nu trebuie sa depaseasca 14000
George87633
Eu cred ca cea mai buna varianta e Suzuki Swift.O sa vezi ca or sa apara din ce in ce mai des masini asemanatoare la desing cu ea.primul exemplu Skoda Fabia.
Apoi sa sti ca masinile japoneze(chiar daca Swift e facut in Ungaria)sunt recunoscute pentru fiabilitatea lor.
Renault deocamdata nu recomand,dar noul director a anuntat niste schimbari spectaculoase(prima masina care va iesi sub indrumarea lui este Twingo,apoi va aparea noua Laguna).Si Seatul e masina buna daca iti place interiorul destul de clasic al Ibizei.Si apoi vezi in care te simti tu cel mai bine ca asta conteaza.dar Swift-ul mie mi se pare o masina deosebita.
T u d o r
Simona, cred ca te-ai uitat la consumul instantaneu la Clio, nu are cum sa aiba o astfel de medie nici daca mergi doar in zona rosie a turometrului. smile.gif

In rest, recomand Clio pentru aspectul feminin, interiorul de calitate si pretul competitiv pentru dotarile pe care le are.
Am condus ambele modele, Clio e mai rapid decat Ibiza la motorizarile pe care le-ai numit tu, exact cu ele am facut si eu testul. Ibiza am condus-o mai mult, mi-a placut cum merge dar parca e prea de plastic de-ala dur interiorul. E prea sobra... parerea mea. smile.gif
simona111674
nu era consumul instant, era consumul mediu, initial era cb p consumul instant si am mutat ulterior p consumul mediu...
George87633
depinde si cati km avea masina la bord sau daca era resetat de curand consumul.
Si la mine in primele sute de km dupa ce resetez consumul apare un consum mediu f mare daca merg cu masina prin oras in trafic dar dupa aceea se stabilizizeaza.
oricum nu cred ca papa asa mult motorul asa mult.
Hoinar
Simona, vezi ca Ibiza are suspensiile destul de dure, si e destul de stresant in oras smile.gif Cand mergi pe drumuri bune e o placere, dar pe drumurile (din Iasi) cu gropi, santuri, hopuri, damburi, e parca prea tare.

O alta varianta pe care ti-o propun e sa te uiti la o Toyota Yaris. Ai pana in 14 K o varianta de 1.3 benzina, Luna (bine dotata), masina care e mai confortabila decat Ibiza (si mai spatioasa la interior si mai bine setate suspensiile pt drumurile noastre).

Spor si sa ne anunti smile.gif
cod
Ibiza e o masina super (crede-ma ca stiu, dupa 7500 km in nici 3 luni nici nu mi-as dori o alta masina), dar intr-adevar lipsa computerului de bord la oferta fever e o problema. Nu ai cu adevarat nevoie de el, dar te va stresa ca nu stii cat iti consuma in orice moment. Daca poti totusi sa treci peste asta si sa te bucuri de placerea condusului, consider ca e masina care merita cel mai mult.

Daca nu, orienteaza-te spre yaris, care e fiabila si plina de tehnologie.
simona111674
yaris mi s pare un pic cam scumpa ptr dotarile ei (in 14000 are aer conditionat manual si nu are nici jante)
mie personal ibiza imi place cel mai mult k si design, feeling la condus... dar dat fiind faptul k cel mai mult timp o sa mi`l petrec in masina... park mi`ar placea sa aiba un interior mai modern... sa fie mai tehnologizata...
dak exista posesorii de ibiza si/sau clio pot sa`mi spuna si mie + si - ptr fiecare model.
merci
florin55503
pai atunci ia ibiza. si eu tot ibiza as lua.
cod
Pentru mai multe informatii despre Ibiza te invit in zona Seat a forumului. Sunt acolo cateva thread-uri pe care le poti gasi utile (inclusiv unul cu puncte negative). Poti de asemenea sa urmaresti si posturile mele de pe forum, in care am prezentat aspectele mai mult sau mai putin bune ale masinii (recunosc nota de subiectivism).

Daca nu-ti place interiorul ibizei, atunci poate ar fi bine sa te orientezi spre altceva, pentru ca 99% din timp nu vei privi masina din afara ca sa observi ca e frumoasa. Mie personal imi place stilul spartan, iar la o masina atat de mica e un avantaj ca bordul sa nu fie incarcat.

Stiu ca a alege ce masina sa-ti cumperi este intotdeauna dificil, dar iti urez mult spor si sa fii incantata orice vei decide.

Daniel.

P.S. La 207 te-ai uitat? are interiorul modern si tehnologizat.
simona111674
m`am uitat si la 207, dar dotat si cu motor bunicel trece d 15000...
florina105450
desi este peste 15000 euro uita-te si la yaris sport http://www.toyota.ro/Images/Yaris%20TS_pri...m420-595130.pdf
are aer conditionat cu reglare automata, jante, computer de bord, comenzi audio pe volan, etc.
o3_cep
Am din decembrie 2006 o ibiza 1.4 benzina - 85 CP. In mare sunt multumit de masina. Pe capitole:
- Motorul e ok. Pentru oras nici nu trebuie mai mult. Pentru afara, 3 persoane in masina si bagaje, iar e ok. Dar parca s-ar simti nevoia de cativa caluti in plus. :angel:
- Consumul - Eu am in jur de 9,5% in oras si 6,3-6,5% in afara
- Pozitia de condus e foarte confortabila. Nici inalta, dar nici prea joasa. Schimbatorul de viteze si pedalele - foarte bine pozitionate, iar scaunele bine profilate. Ambreajul destul de moale, si cupleaza destul de repede, comparat cu alte masini pe care le-am condus (toyota corolla, opel corsa, renault clio, peugeot 206). Schimbatorul de viteze are cursa destul de scurta, dar precisa.
- Foarte usor manevrabila.
- Tinuta de drum - foarte buna. Suspensiile mai dure sunt excelente la drum lung... in oras in schimb, cu atatea gropi, drumuri in lucru si treceri peste liniile de tramvai, nu mai e asa placut

Pana in prezent am 11000 km, si nici o problema cu ea. Inca mi se pare cea mai buna alegere, la banii dati pe ea.
Daca ai alte intrebari legate de masina, iti stau la dispozitie. biggrin.gif
gabi4
nici una dintre masinile expuse nu face banii aia :bash:
KIA CEE'D 1.4 109 cai la 12 mii E cu dotari f bune!!!!
in 15 mii cu siguranta te incadrezi si la dieselul de 1.6 si 90 CP poate chiar mai mult blush.gif
Hoinar
Colegu'...orice masina face atata cat dai tu pe ea ca si cumparator. Acuma fata vad ca si-a ales masini mici, banuiesc ca nu are nevoie de masini din clasa compacta, decat compacte mai slabut dotate, mai bine o masina mica cu de toate. Ceed-ul, desi e o masina buna, inca n-a ajuns sa inlocuiasca masini din alta clasa smile.gif.
Kry_Sty
QUOTE(gabi4)
nici una dintre masinile expuse nu face banii aia :bash:
KIA CEE'D 1.4 109 cai la 12 mii E cu dotari f bune!!!!
in 15 mii cu siguranta te incadrezi si la dieselul de 1.6 si 90 CP poate chiar mai mult blush.gif


si eu pun un + pt cee'd la design, la motor etc nu vb :angel:
simona111674
m`am uitat si la ceep: 1.4 109 cp cu tot c s putea pune p ea (in afara d trapa panoramica) 14164 ddp... dar parca e cam mare...
poate ma duc si la kia la test drive sa vad dc e in stare, cu toate k am inteles ca la capitolul service nu sta pre bine
o3_cep
Sunt foarte multumit de masina pe care o am. Daca si atunci cand am luat-o (decembrie 2006) era aceasta oferta la KIA... sincer cred ca tot spre kia c'eed m-as fi indreptat tongue.gif
Cipp
QUOTE(gabi4)
nici una dintre masinile expuse nu face banii aia :bash:
KIA CEE'D 1.4 109 cai la 12 mii E cu dotari f bune!!!!

Spune-i si cate kg trebuie sa traga mortorasul ala!
Hoinar
Motorasul ala are 109 cai putere, ceea ce ii mai ia din diminutiv. 109 cp pt o masina de cca 1200-1300 de kg, eu zic ca e OK smile.gif Asta daca nu ai pretentii sportive, ca atunci va trebui sa ii dopezi...
Daniel91961
De ce dati tot timpul alte variante?. Din cate observ titlul topicului se refera la ibiza si la clio.
Referitor strict la cele 2 ibiza este mult peste clio. Am condus atat ibiza cat si clio foarte mult timp si pot sa spun ca nu exista termen de comparatie intre cele 2 masini la niciun aspect.
Ibiza este clar peste clio si asta as alege dintre cele doua. Cel mai important este sa alegi ce iti place, alege cu inima biggrin.gif
gabi4
QUOTE(Daniel91961)
De ce dati tot timpul alte variante?.

Pentru ca unele masini nu fac banii dati pe ele??? :wave:
Motoare depasite, generatii vechi, optionale scumpe, service scump, pret de achizitie mare, interioare naspa... blush.gif
cod
Gabi, nu exista masina la care reviziile sa nu coste mult, la care optionalele sa nu te cocoseze, sa fie ieftin de reparat si pe deasupra sa nu coste mult in momentul in care o cumperi. Iar cand spui "motoare depasite" te referi la consum, fiabilitate sau performante? deoarece a spune ca sunt depasite doar pentru ca au fost proiectate acum 4-5 ani, e cam superficial.
Cso96419
Cee'd isi merita banii, ca varf si indesat. primesti o gramada de masina pt banii aia, in care nu prea exista taxe de publicitate, din siplul fapt ca inafara de cateva postere in reviste, mare dumping de publicitate nu am vazut.

din cele enumerate clio este o masina foooarte mare, mai ales la interior.
este ideala pt romania cu garda la sol mai mare si suspensia mai moale.

ibiza mult mai sprintena, mai agila, dar lista de dotari e lunga si costa mult.
G a B o S
QUOTE(Hoinar)
Motorasul ala are 109 cai putere, ceea ce ii mai ia din diminutiv. 109 cp pt o masina de cca 1200-1300 de kg, eu zic ca e OK smile.gif Asta daca nu ai pretentii sportive, ca atunci va trebui sa ii dopezi...


Ar fi o premiera cred. Cine isi cumpara kia sa o tuneze?

referitor la topic :
as alege seatul prin simplul fapt ca ramane tot VAG pe dedesubt - tehnologie, motoare etc.
la 15 mii gasesti un clio mai mare de 1.4 .
eu am unul de 1.6 luat la 13.500 (reducere 800 euroi) dar are si cutie automata.
am facut eu o configurare la reno acum:
14800 cu toate taxele si ai :
1.6 16v 110 cai
tot ce ofera clio 3 in standard
+climatronic
+xenoane
+scaune incalzite
+jante aliaj
+senzori ploaie/lumina
+tot pachetu ala electric (geamuri,oglinzi el si incalzite, rabatabile elect si tot asa)
daca reusesti sa scoti si o reducere de la dealer, sau daca in luna respectiva reno are reduceri pe modelu ala e si mai bine.
daca vrei, iei si diesel de 1.5 86 cai. pentru mers in oras si persoane fara veletiati sportive sunt arhisuficienti.

asteptam acum fanii seat sau ai celorlalte marci sa vina cu oferte mai pe larg. eu mi am facut datoria.
Paul46623
QUOTE(G a B o S)
Ar fi o premiera cred. Cine isi cumpara kia sa o tuneze?

Ricerii. bicycle.gif
gabi4
QUOTE(Daniel104187)
Iar cand spui "motoare depasite" te referi la consum, fiabilitate sau performante? deoarece a spune ca sunt depasite doar pentru ca au fost proiectate acum 4-5 ani, e cam superficial.


Ma refer la raportul capacitate cilindrica - putere si raportul CP - greutate beer.gif
pentru un motor performant, 1.4 si 86 CP is destul de putini. dar decat 1.4 16v si 75CP blink.gif de pe golf tot e mai bine :coffee:
Hoinar
QUOTE(gabi4)
Pentru ca unele masini nu fac banii dati pe ele??? :wave:
Motoare depasite, generatii vechi, optionale scumpe, service scump, pret de achizitie mare, interioare naspa... blush.gif


wtf mate?! cum adica nu fac banii?...asta inseamna ca acei cateva sute/mii de oameni care le-au cumparat in romania de la lansare au fost niste fraieri? jizas...nu mai da cu ciocanul in masa...ca totusi ceed-ul nu e solutia universala a oricarui sofer! beer.gif


QUOTE(Daniel91961)
De ce dati tot timpul alte variante?. Din cate observ titlul topicului se refera la ibiza si la clio.
...


Sorry, am vazut ca este o femeie care ne-a cerut parerea, si din cate am vazut Yaris-ul mi se pare ca se asorteaza foarte bine smile.gif. Imi cer pardon pt eventualele greseli/pareri. beer.gif

QUOTE(Cso96419)
Cee'd isi merita banii, ca varf si indesat. primesti o gramada de masina pt banii aia....


Da mai...asa zic si posesorii/vanzatorii de Logan... masina mare, dotari multe...daca le iei la puricat s-ar putea sa iesi mai bine cu masina nationala (mai mare si la 2/3 din pret). beer.gif

Hai sa nu mai batem apa in piua aiurea si sa vorbim despre ce ne-a rugat colega noastra...altfel mai bine mergem la o bere...parol.
Henry90720
Decat una dintre cele doua modele din titlul topic-ului, n-ar fi mai potrivita ....? biggrin.gif
cod
QUOTE(gabi4)
Ma refer la raportul capacitate cilindrica - putere si raportul CP - greutate beer.gif


Te referi la diesel sau benzina? Daca diesel, ce spui de 1.9 130 CP de pe FR? sau 160 CP pe Cupra? Daca vrei benzina, ce spui de 1.8 de 150CP, respectiv 180CP?

Normal ca in partea de jos a ofertei de motoare ai si 1.4TDI de 70CP (cel din semnatura, care chiar si el e suficient de sprinten).

Oricum, banuiesc ca e destul de evident ca daca ajungi ca compari Clio cu Ibiza, Ibiza il cam bate la toate capitolele (mai putin la pret).
G a B o S
QUOTE(Paul46623)
QUOTE(G a B o S)

Ar fi o premiera cred. Cine isi cumpara kia sa o tuneze?

Ricerii. bicycle.gif


Cineee???

vb de kia parca ar fi gti sau ceva de genu. biggrin.gif hai sa fim seriosi. e ca si cum mi ai spune ca iti cumperi symbol sa faci liniute.
gaseste mi un body kit pt kia cee'd sau eye-lids. si io le halesc.
simona111674
dar de grande punto ce parere aveti? ma uitam la starjetul d 1.4 95 cp varianta dynamic +jante ajunge undeva la 13800 ddp
simona111674
Oricum, banuiesc ca e destul de evident ca daca ajungi ca compari Clio cu Ibiza, Ibiza il cam bate la toate capitolele (mai putin la pret).[/quote]

clio mai bate ibiza si la capitolul interior, daca mi-ar fi placut interiorul nu as fi stat pe ganduri si as fi luat ibiza... + ca nu are nici computer de bord.

maine ma duc la drive test la grande punto cel d 1.4l 95 cp, poate poate voi fi multumita si d motor si d interior pentru ca exteriorul mi s pare f reusit
wish me luck!
florin55503
am mers cu un clio de1.4 16V. eu nu am simtit CP care ii are pe hartie. are doar cu 2 CP (sau 5 era veciul clio biocorp) mai putin decat astra din dotare.dar nu exista comparatie. probabil e din cauza motorului mic. era pe
Tarabostes
Obisnuit cu diesel probabil nu ai dus motorul la turatia potrivita.
simona111674
am fost la drive test la GP si mi-a placut f mult masina. design exterior frumos, la interior sta mai bine dekt ibiza colt si swift, dar e sub clio. masina merge frumos, motorul este f silentios, cutia de viteze in 6 trepte este f exacta, intra usor in viteze, loc in masina este suficient... are demaraj destul de bun, nu la fel de bun ca swiftul dar peste clio.
pot spune ca m-am hotarat, imi voi lua un GP in 3 usi 1.4 95cp negru in dotarea dynamic + jante pe 16, eleron, praguri in culoarea caroseriei si inca ma gandesc daca sa imi iau o masina care e deja pe stoc si mai are in plus ca optionala sistemul audio Hi-Fi, sau sa fac comanda si sa mai pun niste airbaguri p ea...
o3_cep
Safety first!

Doamne fereste sa ai nevoie de ele... dar te simti mai bine stiind ca le ai.
Daca mai poti astepta, comanda-ti una pe gustul tau (culoare, dotari).
simona111674
pai ca si optionale e fix cum vreau eu numai ca are in plus sistemul audio Hi-Fi si la culoare aveam o dilema: rosu sau negru... iar asta e neagra, deci e bine.
oricum airbagurile nu erau p lista mea d optionale, m`am gandit ulterior la ele
o3_cep
Daca n-au fost pe lista ta... atunci go for it! Eu unul n-as astepta.

Cand mi-am luat masina... eu eram intre GP si Ibiza. Grande Punto venea in vreo 2 luni... (asta era termenul de livrare in decembrie anul trecut). Ibiza am luat-o intr-o saptamana - un motiv in plus sa iau Ibiza.
cod
Felicitari pentru alegerea facuta, iti urez sa fii multumita de ea.

Dupa ce primesti masina, intra pe forum si impartaseste-ne din experienta ta.

Ma bucur ca nu ai luat Ibiza, ca probabil o luai rosie si si asa sunt prea multe (inclusiva a mea). Sper sa nu devina la fel de comuna ca clio.
Catalin103986
Felicitari pentru alegerea facuta... La momentul la care am luat Swift-ul, stateam in cumpana daca sa aleg sau nu GP. Si-a luat prietena mea, insa cu motorul de 77 de cai. La momentul acela inca nu era disponibil Starjet-ul. Ma batea gandul si pe mine, insa dupa ce am condus GP-ul, am ales fara cea mai mica ezitare, Swift-ul. E bine ca l-ai luat cu motorizarea de 95 de cai... cu cea de 77 de cai iti trebuie 2 km de drum liber sa depasesti ceva. In plus, am inteles ca in ultimul timp, Fiat face masini fiabile. Bafta multa! Asteptam impresii!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.