Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vreau sa imi cumpar Audi A4
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
Nicorec105118
Salut.De ceva vreme ma bate un gand sa imi iau un A4 model mai nou 1.9 TDI de 130cp.Momentan sunt posesorul unei Alfa Romeo 156 1.9 JTD.As dori niste sfaturi inainte de cumpararea masinii.La ce sa ma uit,ce probleme ar putea avea.Daca se mai poate un posesor de A4 sa imi spuna informativ cam care ar fi preturile de intretinere(filtre),bielete,brate etc.Multumesc
ionut83652
ca suspensie 10 mil kitul complet distributie cam la fel !in rest debitmetrele se mai strica !3-5 mil ! si sa nu fie lovita !inm rest sunt masni f bune nu prea au probleme aparte !cam ca la marea majoritate a masinilor ce au volant cu masa dubla (bmw,mercedes) pe la 200000 km cade !si serodirectia e pretentioasa ,,doar lichid verde ,, si schimbat la timp!
Nicorec105118
Audi are volant cu masa dubla?intreb pentru ca nu prea stiu mare lucru despre partea mecanica al acestui model.Am condus un model din 2003 si mia placut foarte mult.Distributia la ce nr de km se schimba?filtrele cam cat costa?
Flav
La modelele pana in 2004 se schimba (recomandat de producator) la 90 000 km, dupa la 120 000 km.

Filtrele sunt in numar de 4:
- filtrul de motorina(benzina)
- filtru de ulei
- filtrul de aer
- filtrul de polen (habitaclu).

Ultima oara cand am schimbat filtrul de motorina si cel de ulei m-a costat in jur de 180-190 lei amandoua, nu mai stiu sigur.
Nicorec105118
Mda.Acuma mai ramane sa imi vand masina si o sa merg dincolo sa imi iau un A4.Momentan am un Alfa Romeo 156 1.9 JTD 116 cp din 2002 si vreau sa o vandVa multumesc pentru sfaturi. :cheers:
leomondialu
QUOTE(Nicorec105118 @ Aug 6 2007, 07:39 PM) *
Salut.De ceva vreme ma bate un gand sa imi iau un A4 model mai nou 1.9 TDI de 130cp.Momentan sunt posesorul unei Alfa Romeo 156 1.9 JTD.As dori niste sfaturi inainte de cumpararea masinii.La ce sa ma uit,ce probleme ar putea avea.Daca se mai poate un posesor de A4 sa imi spuna informativ cam care ar fi preturile de intretinere(filtre),bielete,brate etc.Multumesc



SI EU SUNT INTERESAT DE UN A4 1.9TDI DIN 2003 131CP. AS AVEA RUGAMINTEA DAK STIE CINEVA SA MI ZICA SI MIE DE UNDE POT PROCURA CEL MAI IEFTIN UN ASTFEL DE MODEL , DACA E BINE SA MERG IN GERMANIA DUPA EA SI MAI ALES LA CE TESTE SA O SUPUN K SA MI DAU SEAMA DE FIABILITATEA EI.
VA MULTUMESC ANTICIPAT TUTUROR
ionut1410
QUOTE(leomondialu @ Oct 30 2007, 11:17 AM) *
QUOTE(Nicorec105118 @ Aug 6 2007, 07:39 PM) *
Salut.De ceva vreme ma bate un gand sa imi iau un A4 model mai nou 1.9 TDI de 130cp.Momentan sunt posesorul unei Alfa Romeo 156 1.9 JTD.As dori niste sfaturi inainte de cumpararea masinii.La ce sa ma uit,ce probleme ar putea avea.Daca se mai poate un posesor de A4 sa imi spuna informativ cam care ar fi preturile de intretinere(filtre),bielete,brate etc.Multumesc



SI EU SUNT INTERESAT DE UN A4 1.9TDI DIN 2003 131CP. AS AVEA RUGAMINTEA DAK STIE CINEVA SA MI ZICA SI MIE DE UNDE POT PROCURA CEL MAI IEFTIN UN ASTFEL DE MODEL , DACA E BINE SA MERG IN GERMANIA DUPA EA SI MAI ALES LA CE TESTE SA O SUPUN K SA MI DAU SEAMA DE FIABILITATEA EI.
VA MULTUMESC ANTICIPAT TUTUROR



ieftin germania sau belgia!cat depre verificari ar fi multe sau mergi pe noroc!!!

o sa incerc sati dau cateva sfaturi!!

1 fa rost de un tester vag com +laptop (dac s epaote)
ambreiajul sa aiba cursa lunga (dupa 100 mii cam de pe la jumate)
sa nu fluctueze turometrul la relanti (sau sa tremure portierele din fata cand sunt deschise
sa nu fie lovita
prferebil propritar sa nu fi fost o firma (multi soferi si...)
carte service (dar sa te duci so verifici )
sa nu trancane cand dai prin gropi !
sa nu fie calda cand te duci so vezi
so probezi macar 20 -30 km in forja !(la greu)
sa traga bine sa nu scoat fum nici la rece
un test l aviteza ff mare pe autostrada sa nu huruie cutia sau ceva rulmenti !!(200 km /h)
pedalele volanul schimbatorul ,mocheta de sub pedale sa nu prezinte uzura (acecenruata)
sa nu faca vreun zgomot mai deosebit motorul!

SI MULTA intuitie !! bafata!
RUE
Doar ce a adus un vecin in tm una combi din 2002, tdI cu 131 cp, "bizonica", cu magazie, etc etc.
am vazut azi in fata blocului. avea si pret pe ea dar nu vreau sa fac reclama.

daca mi as lua sh prefer sa iau din DE care iti da si roti de iarna si merg pe variante cinstite.
MVik
Noroc.
Bune sfaturile colegului de mai sus. Numai sa te lase sa faci testele respective. Spun asta pentru ca atunci cand mi-am luat masina (diferenta fiind ca locuiesc in Italia), am mers la dealer (concessionaria - la ei), am intrebat pretul, am verificat cam ce se putea verifica, fara sa misc masina din parcare. Cand am pus problema sa fac o tura, mi-a zis sec ca este ilegal sa pun in circulatie pe drumurile publice un vehicul neasigurat. Iar din curte ma lasa sa ies doar cand ma prezint cu talonul de asigurare platit (dupa ce cumpar masina, clar lucru) sau cu platforma.
Intr-un fel aveam oarecare protectie, pentru ca aici legea spune despre SH-uri ca trebuie sa fie acoperite de garantie timp de 12 luni, daca sunt vandute de persoane juridice.
Am avut noroc, masina nu mi-a papat alti bani timp de 2 ani, in afara de motorina si taxe. Taxe care au fost mai multe decat valoarea masinii in sine.

Si eu caut sa-mi iau ceva din Germania pentru a pune pe numere romanesti. Acum mergi fara probleme prin UE cu masina de acasa si nu te intreaba nimeni nimic.
Numai ca ma intreb daca la momentul cand se modifica taxa de prima inmatriculare, nu vor profita nemtii (si nu numai) sa creasca pretul la masini, asa cum au facut in 2004 pentru unguri, polonezi?
Sa-mi cumpar acum si s-o tin fara numere pana la anul? Parca era o lege care spunea sa-ti inmatriculezi masina timp de 30 de zile de la intrarea pe teritoriul Romaniei...
ionut_marius
pt cine intreba mai sus vezi ca tot ce este f ieftin nu este bun chiar si in de.

@ionut ti-a dat cateva sfaturi f bune

la care as mai aduga uzura interioara (te uiti cu atentie la uzura de pe nuca schimbatorului,frana de mana,volan,manere usi,pedalier,scaune)
si vezi sa nu fie sarita vopseaua intre aripi si usi iar lufturile sa fie perfecte
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.