Help - Search - Members - Calendar
Full Version: intrebari achizitie suzuki grand vitara
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki > Grand Vitara
Stefan111535
salut,

vreau sa iau un grand vitara nou de la un importator "neoficial". adica firma asta aduce masinile din belgia in afara retelei B&S sau sara.

Ce dezavantaje as avea? Sunt obligati sau nu cei de la B&S si de la Sara sa ofere garantia internationala suzuki?

alta intrebare: ce sevice-uri suzuki sunt in bucuresti si care este calitatea acestora.

ce alte aspecte sa mai am in vedere?

multumesc mult tuturor care imi vor raspunde pertinent.

stefan
bogdan101062
Salut Stefan,
Daca ai gasit un pret bun la GV eu zic sa nu mai stai pe ginduri.
Masina clar face banii,insa e si o chestiune de cum se simte fiecare in respectivul vehicul.
Eu am avut ocazia sa testez un GV diesel in Austria,deci pe drumuri civilizate si pot sa iti spun ca se comporta ok si chiar ajunge peste viteza data de producator(cel putin asa indica la bord).
Ca service-uri in Bucuresti nu sint decit cei de la B&S insa sint obligati sa iti acorde garantia internationala SUzuki.
Despre calitatea serviciilor nu stiu ce sa iti spun.
Eu am vrut sa iau de la ei o GV si cind a fost vorba de instalat o alarma si niste senzori de parcare au venit cu o faza de genul ca acum nu au electrician si ca lucreaza cu o firma care face treburi de genul asta si ca pe baza unei programari vin aia in service si tot asa.Treaba mai ciudata era ca mai si impuneau sa cumperi de la respectiva firma alarma si senzorii.Deci pe scurt spus mai intervine un tert care dubleaza pretul lucrarii in final.
Nu stiu cit de mult ai citit tu pe forum pe aici sau pe alte forumuri sau daca ai fost la showroom la B&S insa ceea ce pot sa iti spun din proprie experienta sint urmatoarele lucruri:
1)Cei de la B&S sint ok atita vreme cit nu ai pretentii de genul reduceri,accesori sau revizii gratuite.
2)Daca faci greseala sa iti imaiginezi ca dupa ce ti-au facut o oferta si le spui ca ceea ce poti tu sa le oferi este atit sau ca sa te anunte care este cea mai buna ofeta pt un vehicul anume sau daca aduc o anume echipare pt un model,te vor mai cauta te inseli amarnic.
3)Cu service-ul in afara de treaba cu electricianul care nu exista la ei(treaba constatata personal de mine) mai stiu citiva amici care au luat msini din alta parte(alti dealeri sau din afara) si au facut un pic de galagie pina sa ii primeasca cu masinile in service.Se pare insa ca dupa citeva maiulri si telefonane la Suzuki Europa nu mai exista problema asta.
4)Respectarea unor anumite termene fie ele de predare sau de livrare a unor anumite lucrari/piese de schimb din cite am mai citit si vorbit cu posesori de Suzuki cam lasa de dorit.
In concluzie,parerea mea este sa iei masina de unde o gasesti mai ieftin si daca este si nou eu zic ca nu ai de ce sa iti faci probleme.
Singurele lucruri de luat in calcul sint acelea ca dealerul Suzuki din Bucuresti este un fel de bisnitar cu sediu mare si frumos vopsit si ca nu trebuie sa te lasi impresionat sau vrajit de povestile pe care le vei auzi de la ei si sa mergi hotarit acolo pt a beneficia de un drept care ti se cuvine.
Personal am renuntat sa mai cumpar de la B&S din motive de neseriozitate crasa in ceea ce priveste relatia dealer-client.
Voi merge si eu pe achizitionarea fie de la alt dealer fie din afara ,din pacate service-ul voi fi nevoit sa il fac tot la B&S,ei fiind singurii care ofera acest serviciu in zona Bucuresti.
Ca intrebare offtopic:Ce varianta de echipare vrei sa achizitionaezi si cit te costa?Adica iesi mai bine ca la dealer sau e vorba numai de termen de livrare si toate cele?
Oricum felicitari pt alegerea facuta si multa bafta si nervi de otel in relatia cu cei de la service.
Sper din suflet ca lucrurile sa se schimbe in bine si cit de curind sa putem vorbi de un dealer adevarat Suzuki si de servicii in care clientul este pus pe primul loc si nu jepcarirea lui prin orice mijloace.
Stefan111535
multumesc mult pentru sfaturi.

nu sunt inca 100% hotarat dar intre GV nou de la Arras auto (22000 fara TVA) si forester 2500 cu injectie de la Radacini (18900 fara tva) nu m-am decis inca in mod definitiv.

INtre timp am gasit si in afara GV la 18000 fara tva nou. deci ar fi cam 4000 profitul dealerului si nu stiu daca se merita sa ma duc afara sau nu de banii astia (banuiesc ca da dar trebuie sa mai studiez problema).

la GV varianta la care ma gandesc este cea fara piele si navigatie care insa are tot ce-i trebuie restul.

Oricum nu stiu ce alt suv are calitatile astea 4X4. eu personal n-am mai gasit nici unul. toate restul au tot felul de sisteme 4x4 electronice care nu stii cat de reliable sunt.

oricum multumesc mult si din moment ce vrei aceeasi masina hai sa vb pe privat poate mergem impreuna afara si o luam la 18000. ce zici?

toate bune
bogdan101062
Salut Stefan,
E interesanta ideea de a merge afara sa vedem masinile alea.
Am trecut acum cam 1 saptamina prin Ungaria si era plin de dealeri Suzuki.
Unde ai vazut GV la 18000 fara tva?
Era vorba cumva de modelul de baza sau cum?
Si pe mine ma intereseaza tot varianta de echipare fara piele,trapa si navigatie.
Ok,putem sa comunicam si in privat.
Lasa-mi un id unde te pot contacta si vorbim.
Numai bine!
GST
Va salut pe amandoi smile.gif
Bogdan, in ceea ce priveste B&S iti spun pe cuvant ca nu am avut probleme cu ei am 2 masini luate de la ei, un Ignis 1.3 DDIS si GV 1.9 DDIS. Domnisoara cu care am semnat contractul a fost de o rabdare si o politete exemplara, chiar si dupa cateva luni de cand am ridicat masina cand m-a vazut in showroom m-a intrebat ce mai face masina, daca sunt multumit de ea, daca am vre-o problema...
Iar in ceea ce priveste GV, e "cel mai 4X4" SUV de pe piata daca pot sa zic asa smile.gif Are tractiune integrala permanenta, 4 moduri de schimbare a tractiunii, sistemul 4X4 este de la subaru (LSD) si din cat m-am jucat eu cu ea in afara soselei, am ramas placut surprins cum urca pe drumuri abrupte, cum trece prin sleauri si cum merge in general pe teren accidentat. Daca cuplezi pe 4low Lock iti modifica cursa la ambreiaj, iti usureaza directia(din cate am simtit eu). GV trece peste anumite obstacole sau drumuri pe unde forester-ul nu ar putea din cauza ca este mai lasat. Plus ca imi place la nebunie cum arata !
Pe sosea am prins cu ea 180 pe ceas, 179 pe GPS-ul integrat al ei, in talon e data la 170 km/h. se tine bine in curbe, nu ai senzatia ca te rastorni cu ea daca iei o curba stransa cu ESP-ul scos...
Una peste alta eu sunt f multumit de ea si zic ca merita.
Daca mai ai nevoie de alte informatii te ajut cu placere.
O seara buna arigato.gif
S O R I N
Off Topic :

GST parca a ta era neagra nu ?

Daca e asa ,ai si folie neagra pe toate geamurile ?

Am vazut una la Constanta cu nr de leasing neagra cu geamuri negre ,si

ma gandeam ca ai putea fi tu...

Oricum masina era superba...... blush.gif
GST
Off Topic:
smile.gif Nu nu eram eu... din pacate nu am ajuns sa pun folie pe geamuri...arata bine zici nu? blush.gif
E neagra dar nu am numere de leasing gen B 12345 am numar normal B 62 JME biggrin.gif Numar trimis de la firma de leasing :angel:
Singura chestie adusa masinii o reprezinta 2 masti scary movie pe tetierele din spate, noaptea luminate cu albastru biggrin.gif se vad super tare smile.gif pun o poza mai jos.

arigato.gif

Hoinar
Mult prea misto mastile respective....da' nu-i deranjeaza pe pasagerii din spate cand mergi noaptea? Unde le-ai gasit si cat au costat (daca se poate)?
GST
mastile mi le-a adus un prieten de la brasov parca sau de la buticurile alea din sinaia, busteni... 100.000 parca oricum nu au cum sa coste mult...
le-am avut prima oara la ignis acum vre-o 4 luni... Cand a venit GV le-am pus pe ea. Am mai vazut vre-o 2 care si-au pus si ei...
Beculetele nu deranjeaza, sunt puse pe polita din spate sa bata pe masti. daca nu sunt puse calumea deranjeaza soferul ca le vede in oglinda...
Politia nu m-a oprit pana acum sa imi zica ceva de beculete... smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.