Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 6 LUNI???????
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Lexy
Am sunat si eu azi la reprezentanta la Opel ca sa vad ce si cum se face ptr Opelul nou sa-l cumpar si mi-a zis ca nu a venit inca in tara si sunt comenzi care asteapta si abia peste 6luni pot sa-mi iau?

Asa nu-mi spuneti ca am ajuns ca pe vremea lui Ceausescu sa am bani dar sa nu am ce sa cumpar..sau mai bine zis

Sunt ff indignata..In alta parte unde sa mai incerc?Sau daca a reprezentantza mi-a zis asa inseamna ca nu mai pot rezolva aceasta problema in nici o alta parte nu pot rezolva acest aspect....
madalina
Lexy, depinde de fiecaredealer cat dureaza sa iti aduca masina! fiind mai noua, la astra dureaza mai mult! dar din cate am inteles si touareg astepti tot 6 luni! Eu am astepatat la corsa 7 saptamani! la Citreon ar fi durat 6 saptamani, desi masina era deja fabricata, dar era in franta! La Yaris am asteptat 10 zile desi era in vama la Giurgiu! La Vw mi-au spus ca dura 3 luni oana imi aduceau un Polo! Iar la Toyota asteptam 3 luni daca doream o alta masina decat cele aflate pe stoc!
cristianc
Majoritatea firmelor cunoscute au o reprezentanta in Romania care face necesarul si il transmite producatorului! Acesta in functie si de productie si de interesul pentru piata romaneasca trimite cantitati de masini pe tir sau pe vapor la intervale care variaza dupa cum povestea si madalina! Piata romaneasca nu permite nici stocuri mari si nic programari rapide la producator! ASTA E
madalina
Si dureaza enorm transportul! La corsa a durat din momentul in care am facut comanda 3 saptamani pana a fost gata masina si patru sa o aduca din Spania pana in Romania, din care una numai din Ungaria in Bucuresti!
Andreea
Luna trecuta am fost la Porsche pentru un Seat Cordoba. Il aveau doar pe motorina, iar pentru varianta pe benzina dura 2 luni. Pentru o alta culoare la Citroen ar fi trebuit sa mai asteptam 40 de zile, asa ca l-am luat in 2-3 zile din momentul in care am platit, cu tot ce am vrut, mai putin culoarea :!: .
La Di Bas, singurul Opel Astra pe care il aveau disponibil era cu o multime de optionale si costa vreo 19.000 :shock: . O noua comanda ar fi venit - asemanator variantei tale - prin octombrie - noiembrie.
Si mie mi se pare inacceptabil - imi da senzatia ca chiar suntem la capatul lumii :protest:
Oare nu are si incalcita birocratie romaneasca un rol aici :?: ?
Cristian25162
Situatia asta se intampla peste tot in lume...

Timpul de asteptare poate sa fie de la 2 saptamani la 2 ani...
cristianc
QUOTE(Andreea)
Oare nu are si incalcita birocratie romaneasca un rol aici :?: ?


Cred ca nu prea! rolul este al pietei sarace din Romania unde nu se fac cine stie ce vanzari comparativ cu Ungaria, Cehia, Polonia, Slovenia.
Pe automondial.ro exista un top al vanzarilor de de autoturisme in ultimii ani in Romania. La o piata de 22 mil. locuitori cumparam foarte putin datorita nivelului de trai scazut!
Lexy
QUOTE
La o piata de 22 mil. locuitori cumparam foarte putin datorita nivelului de trai scazut!


Eu cred pe bune ca tu nu te uiti suficient pe sosea fara suparare...nic nu se lanseaza bine super masini ca le vezi in Ro: bmw seria 7, seria 6 seria 3, hummer 2 si MULTE MULTE alte exemple...asa ca zau ca nu cred ca nu avem putere de cumparare..din moment ce toate parcarile sunt full si pe bulevard masinile sunt bara in bara....

Cred ca altul e raspunsul, ca o sa-mi zici ca jumatate din masinile bune sunt furate, pe naspha..asta-i partea a doua...dar sunt MULTE MULTE....de tot.Si super amsini la urma urmei.
madalina
Lexy, pe producatori ii intereseaza masinile noi! Si cele la mana a doua pentru piese, dar in mai mica masura, ca la noi merge reparat cat se poate - tot din cauza saraciei! Plus ca avem preturi mai mici decat in alte tari, asa ca ne trec in coada listei!
Adrian15
la toyota am asteptat pentru o corolla sedan fix 15 zile!!! daca vroiam trapa la masina trebuia sa astept fix 3 luni, ca sa vina un model special din japonia!!! (desi corolla e facuta in turcia!?)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.