Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel Vectra A - uleiul marmelada
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Vectra / Insignia
Nicu 26727
Fratilor,

poate ma ajuta cineva sa imi explice cum s-a intamplat asa ceva.
am plecat sambata cu opelul meu vectra A din 93, motor C16NZ 1,6 pe benzina, cu ulei castrol 15W40, pana la Baia Mare, fara probleme, totul a mers ok, nici un semn de nimic, l-am oprit in parcare totul ok.

insa dimineata parca am ramas fara baterie, nu il mai invartea decat foarte slab.
cand am scos joja de ulei, zici ca era prenandez, il intindeai si isi revenea la loc pe joja.
mare belea mare, la service au zis baieti ca nu au vazut asa ceva pana acum.

Ce s-a putut intampla acolo sa se faca uleiul ala asa?

nivelul la antigel e la fel, fara probleme, nu am bagat aditivi in ulei, nu a dat nici un semn de ceva.

cine are o explicatie ar fi tare bine venita.

cu stima,
nicu
alex20
Tu ai pus uleiul cu mana ta sau cei de la service l-au pus?
Nicu 26727
da, din pacate am acest pitic sa imi fac singur schimburile de ulei, nu prea am incredere in toate service-urile.
i-am schimbat filtru, garnitura de la capacul tachetilor, am desigilat uleiul , etc.
si oricum am facut aprox. 1000-2000km.
nicu
florynu41076
itzi zic o faza ! ca patzitu nu stie nimeni ! vine vremea schimbarii uleiului ! punem ulei frumos 15w 40 merge masina ce merge ! dintr-o data pleosc trosc bum ! masina motor blocat...tractat mecanic ! costuri 10 milioane jumatate ! cauze: si acum sa vezi: ulei 15w-40 prea gros pt vectra 1,6 ! blocat supapa admisie ..piston loveste supapa in cap ..supapa loveste chiloasa si sparge .. piston indoaie si bla bla ...ulei curge in galerie ..fum negru ..dacie 1100 nimik pe langa ! so.... concluzie mecanic..pine mai frate ulei 10w-40 ca daca e mai subtzire nu are nmik numa dak e prea gros.
vezi tu...
sper sa te convingi singur..
PS: am uitat...chiuloasa schimbata , garnitura chiuloasa schimbata, supapa schimbata , piston schimbat , segmentzi noi , ulei nou la doar 1000 km !
asta e frate
din greseli invetzi biggrin.gif
James Kilowatt
Povestea asta are un punct slab. Daca dai la cheie si face bum, la -10 grade, atunci e posibil, desi e putin exotic. Daca mergi bine mersi si cu motorul cald (sau caldut) ai patit-o, atunci explicatia mecanicului e poveste nemuritoare....

De ce a ajuns uleiul ala marmelada, ma depaseste. Eu dintotdeauna m-am intrebat daca uleiurile la noi nu sunt contrafacute... si cat timp am stat in Romania, indiferent de masina (adica, Moskwich si Ibiza biggrin.gif ) am pus ulei petrom pe care nu se complica nimeni sa-l falsifice si l-am schimbat la 3-4000 km biggrin.gif Macar nu am avut surprize.... Cand aveam M-ul am pus odata ulei castrol (coincidenta, povestea are 6 ani), intr-un puseu de bunavointa fata de masina, si dupa 500km avea nivelul foarte ridicat si fluiditatea si culoare berii.... am suspectat motorul ca baga benzina in ulei, insa am facut schimbul si istoria nu s-a mai repetat. Ulei contrafacut....
Adrian38030
Uleiul Castrol 15W40 se gaseste in Carrefour iar aia il iau direct de la importator. Daca il cumperi de acolo si te uiti atent sa nu fie bidonul desigilat, n-ai cum sa patesti de-astea. In plus, Castroul 15W40 are un miros specific, il verifici inainte sa-l pui si n-ai cum sa ai surprize.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.