Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce sa cumpar cu 10000 E...o masina noua sau sh ?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Costin111335
As vrea o masina fiabila, cu aer conditionat si intretinere mai ieftina.
Am fost sfatuit sa merg si pe la dealeri si sa vad ce pot lua in leasing ca persoana fizica, pe la Skoda, Chevrolet....daca ma hotarasc pentru una noua.
La banci m-am interesat, pot face un credit de max 10000 E.

Saptamana trecuta am facut vreo 800 de km cu un Megan sedan nou cu cutie automata si Full Option, spunea tot ce-l doare sau nu-i convine pe afisajele de bord, si ziua si noaptea era foarte usor si placut luminat, iar AC-ul pe automat a pastrat tot drumul temperatura constanta si a fost o placere, mai ales ca era afisata undeva si temperatura de afara......ce-i drept mi-a cam ramas sufletul la el !


Dar as putea opta si pentru una SH, am 55 de ani, si nu sunt omul care sa le tot schimb, ultima o am de 27 de ani, si inca merg cu ea.

Am gasit un anunt pe care scrie :
-Toyota Avensis
-an fabricatie 2001
-118.000 km
-full options
-revizii conform cu cartea de intretinere
-alarma, senzori de parcare, casco
Pret 8500 E

Asa la exterior arata bine, e un gri deschis metalizat, nu e lovita, interiorul pare ingrijit, azi am vb la tel cu proprietarul si zilele urmatoare urmeaza sa ne intalnim

Ce ma sfatuiti ?
Nu e cam "demodata" ?
Cat de importanti sunt acesti km efectuati la acest tip de masina ?.....ma asteapta surprize in curand ? E prea "obosita" ?
Ce insemna in 2001 full option, azi e depasit cu mult ?

Sincer, nu vreau neaparat Toyota, am gasit acest anunt si stiu de cati bani pot dispune.

Va multumesc si astept cat mai multe sfaturi si opinii !
Skywalker
in 10k nu gasesti numic bun, cumpara SH e cea mai buna varianta dar adus din vest preferabil Germania.
Eu am o Astra SH din 2003 si a facut diferenta cu o Astra G noua = se vede ce e facut pt vest si ce e facut pt est.
Petra109391
categoric sh, preferabil din strainatate. in banii astia nu gasesti decat o masina mica, care in primii doi ani pierde foarte mult din valoare si din calitati.
pe cand cu 10000 gasesti o compacta de prin 2003 - 2004 din germania care te tine inca multi ani si pe care o sa poti sa o vinzi cand te hotarasti destul de bine.
si avensis-ul pe care l-ai gasit e o varianta, masina e foarte fiabila si deloc demodata, doar mai conservatoare (dupa parerea mea).
florin55503
avensisul e probabil modelul anterior. eu zic ca merita. mai ales daca pesoana respectiva are un istoric al masinii care poate fi verificat. pt a compara preturile arunca un ochi de mobile.de (desi eu nu il consider prea relevant situl asta)

masini noi in banii astia gasesti doar micute sau logan. deci masini in care sguranta este destu de mica.
Hoinar
Salutare, in afara creditului pentru nevoi personale care sa va dea suma intreaga pe masina mai exista si alte variante.

Eu de exemplu am ales sa fac un credit de nevoi personale mic (cca 4000 euro) si cu banii astia am achitat avans pentru un leasing. Firmele de leasing au niste norme pe care daca le respecti nu iti mai trimit dosarul la analiza (deci nu-ti calculeaza cat din salar ai rate si alte cheltuieli, deci e f usor de obtinut), de ex: pt Auris-ul meu, la unicredit am folosit o oferta gen avans minim 20%, leasing pe 4 ani (cu sau fara valoare reziduala), dosarul e aprobat cam intr-o zi (max 2). Creditul poate fi pe mai multi ani, ca sa fie mai suportabil, leasing-ul la fel (de ex. Motoractive Leasing avea o oferta de leasing pe 7 ani).

Mentionez ca eu am facut totul pe numele meu (adica fara giranti sau alte garantii), deci se poate face destul de usor.
Merita studiate site-urile gen www.finzoom.ro pe care poti studia ofertele bancilor, iar apoi mers pe la firmele de leasing/banci pentru a afla detalii.

Toata tevatura asta se merita daca va intereseaza o masina noua, daca nu, in 10000 cred ca sunt destule variante (daca vreti din afara tarii, sa aveti grija ca taxa de inmatriculare e nesimtit de mare).
Costin111335
Va multumesc, tuturor si astept sfaturi in continuare !
Asta e Toyota de care vb mai sus >>>











Ma intereseaza daca stie cineva cat de uzat poate fi un motor de Toyota la 118.000 km, si cat poata sa mai tina pana cere o reparatie costisitoare
Costin111335
M-am intalnit azi cu proprietarul, motorul e de 1.6, am mers impreuna cu masina, e destul de "nervoasa", nu are zgomote suspecte pa piatra cubica sau la trecerea unor santuri, nu are urme de scurgeri la motor, sau pe locul de parcare unde a stat zile intregi, e frumos finisata in interior, dar....pare putin "demodata" fata de optiunile si facilitatile pe care le avea Meganul cu care am mers saptamana trecuta....dar si pretul e altul, a avut 2 proprietari pana acum, si cred ca isi merita banii, fata de ce se poate lua azi cu aceiasi suma.
Consumul instantaneu a sarit insa la 25%, cand a accelerat brusc la 50 km/ora pentru a demara rapid ca la o depasire in forta
AlexTM
Nu e nici o problema cu consumul instantaneu, sa nu te sperii. Asa e cind accelerezi.
Masina e model vechi, intr-adevar, dar la 10000 nu gasesti Avensis modelul nou.

Ai comparat cu preturile de pe mobile.de la o masina similara?
Alta intrebare, are clima?
Petra109391
eu cred ca nu incape comparatie intre avensis si megane din punct de vedere al fiabilitatii. ia avensis-ul, te tine inca cativa ani buni, intretinerea e rezoinabila, si daca te hotarasti sa-l vinzi inca o iei bani buni pe ea.
bineinteles depinde si cat de mult conteaza imaginea masinii, dar decat megane in banii astia poti opta pentru o laguna de pin 2002 - 2003 care este si frumoasa si cu o clasa peste si are si o multime de facilitati.
Costin111335
Nu are clima, AC-ul este manual.
Consumul instantaneu la Megan in cele mai in forta demaraje, nu a trecut de 21%
Va multumesc pentru sfaturi tuturor, stiu ca la banii astia nu pot cumpara ceva mai bun, Meganul de care v-am spus e de cel putin doua ori mai scump
Sonny
Eu as alege Golf 4 din 2003, fie benzina(1.6) fie diesel(1.9). La 10.000 sunt multe optiuni, o masina de 3-4 ani din clasa compacta cred ca se potriveste cel mai bine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.